Nowe mieszkanie lub przearanżowanie tego, które już posiadamy zazwyczaj wiąże się z dużymi emocjami. To czas, kiedy możemy puścić wodze własnej wyobraźni i planować jak będzie wyglądać miejsce, w którym będziemy spędzać dużą część naszego życia. Czekają nas dwie kwestie, do których powinniśmy podejść jak najbardziej kompleksowo. Po pierwsze jest to estetyka, która u każdego z nas z pewnością jest rozumiana zupełnie inaczej. Szeroki wachlarz styli, które możemy wykorzystać w naszym mieszkaniu sprawia, że może być ono w pełni dopasowane do naszych upodobań. Drugim aspektem jest funkcjonalność. W związku z tym, że każdy z nas prowadzi odmienny styl życia tutaj również powinniśmy stawiać na inne rozwiązania. To również kwestia, która przez niektórych z nas jest traktowana nieco bardziej powierzchownie, a to błąd! Jest to tak samo istotne co estetyka wpadająca w nasz gust. W końcu chcemy spędzić w takich warunkach długie lata i nie być zmuszonym do następnych remontów zbyt szybko. Z uwagi na to, jeśli wiesz, że brak Ci dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej lub po prostu nie masz czasu na skrupulatne planowanie każdego elementu w mieszkaniu, warto zastanowić się nad zaangażowaniem do tego doświadczonego architekta wnętrz. Jeśli nie wiesz na jaki styl postawić, a te, które są najbardziej popularne nie robią na Tobie większego wrażenia, poznaj trzy, o których możliwe, że jeszcze nie słyszałeś.
Styl Shabby Chic
Shabby chic to niezwykle oryginalny i wyjątkowy styl, który w głównej mierze wyróżnia się tym, że wykorzystywane są w nim przedmioty wyglądające na starsze niż są w rzeczywistości. Meble o takim właśnie wydźwięku połączone z subtelnymi kolorami czy wzorami umożliwiają uzyskanie romantycznego i niezwykle urokliwego wystroju. To świetne rozwiązanie, ponieważ aranżując nowe mieszkanie lub dokonując zmian w dotychczasowym stylu możemy wykorzystać meble, które już posiadamy. Rewelacyjnie odnajdą się tu osoby, które uwielbiają mieć porozstawiane rodzinne pamiątki czy zdjęcia. Jeżeli mielibyśmy jednym słowem określić styl shabby chic byłaby to sielanka. Z uwagi na to, często jest on porównywany do stylu prowansalskiego. W obu z nich dużą wagę przywiązuje się do kwiatów i motywu roślinnego. Istotna różnicą jest jednak to, że w przypadku shabby chic przeważającym i podstawowym kolorem jest biel, natomiast w stylu prowansalskim jest ona jedynie uzupełnieniem innych barw.
Styl eklektyczny
Drugim, z najmniej rozpoznawalnych aranżacji wnętrz, jest styl eklektyczny. Z uwagi na łączenie wielu elementów, które na pierwszy rzut oka wydają się do siebie nie pasować, stanowi niezwykle ciekawe rozwiązanie. Zestawianie ze sobą wyselekcjonowanych detali z przeróżnych stylistyk sprawia, że w łatwy i niezwykle inspirujący sposób możemy połączyć ze sobą nowomodę ze „stara szkołą”. Styl eklektyczny dedykowany jest osobom, które cechuje odwaga i wysoki poziom estetyki. Nowoczesne mieszkania aranżacje powinny być niejednoznaczne. Z jednej strony rygorystyczne, z drugiej natomiast bardzo swobodne. Warunkiem uzyskania takich wnętrz są designerskie meble, najlepiej te od sławnych projektantów, a także szlachetne antyki. Wszystko to opatrzone nowoczesną i innowacyjną lodówką posługująca się sztuczna inteligencją sprawi, że osiągniemy niebywały efekt. Jeżeli chcemy stworzyć takie przestrzenie najlepiej skorzystać z usług doświadczonego architekta, ponieważ granica między sztuką a kiczem jest dość cienka.
Styl Bauhaus
Styl Bauhaus to kolejny sposób na uzyskanie niezwykle modnych i zachwycających wnętrz. Jeśli mielibyśmy zestawić go z nieco bardziej znanym nam kierunkiem aranżacji, powiedzielibyśmy, że przywodzi na myśl styl loftowy. Zastosowane dodatki są w jak największym stopniu uproszczone, a każdy z nich spełnia jakąś konkretna funkcję. Tu nie ma miejsca na elementy, które stanowią jedynie dekoracje. Przestronne pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone za pomocą dużych okien. Styl ten, choć brzmi dość surowo, wcale taki nie jest. Pierwotnie bauhaus był wykorzystywany przez osoby ze świata sztuki i kultury, dlatego priorytetem była aranżacja, która współgra z rozmaitymi dziedzinami sztuki, otoczeniem i konkretną estetyką.