Brama garażowa z automatem powinna funkcjonować bezawaryjnie. Aby to było możliwe należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii przy wyborze napędu i bramy.

Wybór napędu do bramy garażowej

Napęd do bramy będzie działał prawidłowo, jeśli zostanie dobrany odpowiednio do ciężaru i rodzaju bramy. Istotna jest także częstotliwość otwierania i zamykania bramy. Dobrze dobrana siła napędu zagwarantuje bezawaryjność automatyki na długie lata. Z tego powodu warto poprosić o pomoc specjalisty od automatyki do bram. Jeśli jednak chcemy wybrać napęd samodzielnie, zwracajmy szczególną uwagę na określone przez producenta ciężar i wymiar bramy, do której przeznaczony jest napęd. W przypadku małych bram siła napędu będzie mniejsza, natomiast do dużych bram zdecydowanie większa. Producenci wskazują także parametry graniczne, aby uniknąć przeciążenia silnika w napędzie.

Napędy do bram skrzydłowych w sklepie bonmario.comRodzaj bramy garażowej i automatyka

Automaty do bram przeznaczone do domowego użytku wykonują do 50 cykli na dobę, natomiast bramy montowane np. na osiedlach wykonują ich znacznie więcej. Do popularnej bramy garażowej uchylnej wystarczą tradycyjne napędy (jeśli brama ma dwa skrzydła, wówczas do każdego z nich potrzebny jest napęd. Oba będą działać ze zsynchronizowaną siłą). W przypadku bramy rozwieranej mocuje się ramiona, które ciągną lub pchają skrzydła bramy. Do bramy segmentowej będzie pasował praktycznie każdy napęd. Wystarczy, że sprawdzimy jego całkowitą długość i czy zmieści się w naszym garażu.

Brama wjazdowa

Brama powinna mieć ok. 2,4 m szerokości, aby można było swobodnie wjechać na posesję. Oczywiście przy samym wyborze bramy należy wziąć pod uwagę wymiary i usytuowanie posesji, na której ma być zamontowana. Napęd wybieramy w ten sam sposób, jak w przypadku bram garażowych. Warto mieć napęd z zapasem ok. 20-25% mocy.

Bramy skrzydłowe są najczęściej spotykane przy wjazdach na posesje. Ich skrzydła mają zazwyczaj 1,5 m długości, a więc podjazd musi być na tyle duży, aby pojazd po wjechaniu na posesję nie blokował zamykających się za nim skrzydeł bramy. Warto rozważyć montaż bramy przesuwnej (https://bonmario.com/napedy-do-bram/napedy-do-bram-przesuwnych.html), która chowa się po wewnętrznej stronie ogrodzenia. To rozwiązanie zaoszczędzi miejsce na posesji, jednak musimy mieć miejsce na przesuwne skrzydło.