Co posadzić obok funkii, czyli o tym, jak, kiedy i gdzie sadzić funkie

Funkia, określana także jako hosta, to przepiękna roślina ozdobna, o charakterystycznych dużych i rozłożystych lub długich i wąskich liściach, która stanowi wspaniałą dekorację ogrodu. Jest to mrozoodporna bylina wieloletnia, niezwykle wdzięczna i bezproblemowa w uprawie. Jak wygląda jej uprawa? Kiedy i gdzie sadzić funkię i w jakim towarzystwie najlepiej się prezentuje?

Funkia stanowisko i okres sadzenia

Funkia to roślina, która lubi stanowiska zacienione – głównie półcień, a w niektórych odmianach nawet całkowity cień. Niestety, ale w miejscu nasłonecznionym funkie nie będą dobrze rosły. Mogą nawet uschnąć. Dlatego też najlepiej sadzić je w półcieniu, jaki dają krzewy czy drzewa. Co prawda istnieją odmiany funki bardziej odporne na działanie promieni słonecznych, jednak lepiej trzymać się zasady, że hosty po prostu za słońcem nie przepadają.

Co do jakości gleby, funkia lubi podłoże żyzne i bogate w próchnicę o umiarkowanej wilgotności (nie toleruje gleb suchych). Jeśli zaś chodzi o termin sadzenia to funkia z gołym korzeniem (sadzonka hosta), może być wsadzana do gruntu zarówno wczesną jesienią (październik), jak i wiosną (od kwietnia do maja). Po posadzeniu funki należy ją podlewać – z rana lub wieczorem, pamiętając o tym, aby nie polewać wodą liści. Funkie można nawozić obornikiem albo kompostem. Na zimę można je delikatnie zaściółkować.

Z czym sadzić funkie?

Funkie to rośliny ozdobne, które wspaniale zdobią zacienione rabaty. Ładnie prezentują się sadzone w większych grupach. Przy czym warto pamiętać, że przepiękne liście to nie jedyny ich element dekoracyjny. Funkie także kwitną – mają drobne, ale niezwykle urocze kwiatki. Bardzo często sadzone są jako dekoracja małej architektury ogrodowej. Funkia świetnie wygląda w towarzystwie krzewów i u podnóża drzew. Roślinami, które warto sadzić w sąsiedztwie funki, to przede wszystkim wiosenne kwiaty cebulowe. Doskonałe towarzystwo funkiom zapewniają również: paprocie, parzydła leśne, bergenie, żurawki i świecznice.