Inspiracje z różnych regionów świata łatwo przenikają do wystroju wnętrz. Wystarczy przejrzeć dowolny magazyn wnętrzarski, by zauważyć, że spora część pomysłów na wzornictwo w projektach, które oglądamy, została zaczerpnięta z bliższych lub dalszych podróży. Nie inaczej jest ze święcącymi obecnie triumfy płytkami patchworkowymi oraz mozaikami. Design rodem ze słonecznej Portugalii i Hiszpanii może wnieść do polskiego domu solidną dawkę koloru i radości. Masz ochotę na taki klimat?
Jeśli sterylne białe mieszkania Cię nudzą, drzemie w Tobie artystyczna dusza lub po prostu lubisz otaczać się energetycznymi barwami i masz odwagę poeksperymentować z niecodziennymi wzorami, przygoda z patchworkiem w mieszkaniu może Ci przynieść wiele zadowolenia.
Płytki patchwork – odrobina Portugalii na Twoich ścianach i podłogach
Moda na patchworkowe wykończenie ścian i podłóg przywędrowała z krajów Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zarówno wnętrza, jak i fasady domów oraz świątyń tradycyjnie ozdabiano wielokolorowymi ceramicznymi kafelkami. Tzw. azulejos, bo o nich mowa, to jedna z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy na pocztówkach i fotografiach z Lizbony, Porto czy Andaluzji. I nic dziwnego, że robią taką karierę na całym świecie. Klasyczny biało-niebieski wzór doskonale pasuje na mozaiki do kuchni, a jeśli masz ochotę jeszcze bardziej ożywić jej wnętrze, postaw na wielobarwne kompozycje – tradycyjne lub zupełnie nowoczesne, z geometrycznymi wzorami.
Samo słowo patchwork wywodzi się z krawiectwa – oznacza metodę szycia polegającą na łączeniu skrawków tkanin pozostałych z wcześniejszych wykrojów. Na pewno widziałeś kiedyś charakterystyczne narzuty na łóżko lub ubrania uszyte w ten sposób. Prawdziwy zero waste, a przy tym feeria barw!
Aby zagustować w płytkach patchworkowych, trzeba być otwartym na odważne, niestandardowe połączenia i mieć dosyć wysoki próg odporności na to, co „do siebie pasuje”, a co nie. Jeśli nie należysz do takich osób, nic na siłę. Na dłuższą metę lepiej będziesz się czuć w harmonijnym wnętrzu, a kafelki patchworkowe szybko mogą zacząć Cię drażnić. Zamiast nich możesz za to sięgnąć po jedno- lub dwukolorową mozaikę do kuchni i łazienki.
Jak układać płytki patchwork na podłodze w kuchni
Płytki patchworkowe w kuchni można układać zarówno na ścianie, jak i na podłodze. U producenta możesz wybrać gotowy komplet – linie takich kafli z reguły łączą w sobie wyraziste wzory ze stonowaną bazą, tak aby można uzyskać harmonijną całość, która nie będzie przytłaczała pstrokacizną.
Jeśli chodzi o patchworkowe płytki podłogowe, popularnym rozwiązaniem jest tworzenie z nich czegoś na kształt barwnego dywanu – wzór znajduje się w środkowej części posadzki, jego zewnętrzną linię tworzą kafelki „zamykające”, a dookoła układamy jednolite płytki w bazowej tonacji. Ten trend najlepiej prezentuje się w dużej kuchni, np. w domu jednorodzinnym.
Jeśli Twoja kuchnia się do takich nie zalicza, zdecyduj się raczej na płytki patchworkowe na całej powierzchni podłogi. Przy kuchni otwartej lub w aneksie kuchennym w salonie – czyli gdy żadne drzwi wewnętrzne nie dzielą pomieszczeń – takie kafle będą znakomicie wyznaczać strefy funkcjonalne. Wystarczy zrobić płynne przejście, układając dalej panele podłogowe.
Płytki patchwork lub mozaika na ścianę – oryginalna ozdoba kuchni
Płytki patchworkowe na ścianach w kuchni najczęściej układa się – podobnie jak te jednokolorowe – wąskim pasem nad blatem. Dzięki temu stanowią ciekawy akcent w kuchni, ale nie dominują. Od Ciebie zależy już, jaki kolor farby do nich dobierzesz – stonowany beż lub biel czy może jeden z żywszych odcieni pojawiających się na kafelkach.
Planując układanie kafli patchworkowych, warto zawczasu przemyśleć, jakie inne elementy znajdą się w kuchni. Takie wzory są bowiem dość wymagające aranżacyjnie, dlatego warto, by meble czy sprzęty AGD dla równowagi były stonowane, a drobiazgi pochowane w szafkach.
Inną opcją jest mozaika, czyli bardzo drobne kafelki, najczęściej w kształcie kwadratów, rombów, heksagonów lub innych geometrycznych wzorów. Ostatnio szalenie modny jest też wzór przypominający rybią łuskę, płytki arabeski oraz wszelkie wariacje na temat cegiełek. Mozaikę w kuchni możesz albo ułożyć na całości ściany, albo wykorzystać ją jako element dekoracyjny i połączyć z większymi kaflami.
Mozaika i płytki patchwork w łazience – i nie tylko
Płytki typu mozaika znakomicie prezentują się również w łazience i w WC. Ciekawy efekt można uzyskać, układając drobną mozaikę np. na ścianie z podwieszoną misą sedesową czy na zabudowie wanny oraz pasami na ścianie nad nią.
Z kolei większe płytki patchworkowe klienci chętnie wybierają na wykończenie wnęki prysznicowej lub ściany przy umywalce. W miejscach wystawionych na ciągły kontakt z wodą i osadami z mydła są one bardziej praktyczne niż mozaika, bo łatwiejsze do czyszczenia.
Jednak łazienka i kuchnia to nie koniec pomysłów na wykorzystanie płytek patchwork w domu. Równie dobrze prezentują się one np. na podłodze w przedpokoju czy na tarasie.
Patchwork i mozaika – piękne, ale i wymagające
Decydując się na płytki typu mozaika, trzeba pamiętać, że piękny efekt estetyczny ma swoją cenę. Droższe są tu zwykle i same kafelki, i robocizna. Mozaika jest też bardziej wymagająca do czyszczenia. Pośrednim rozwiązaniem mogą być kafle o większych rozmiarach imitujące wzór mozaiki.
Wyraziste wielobarwne wzory na ścianie czy podłodze wymagają też odpowiedniej stylizacji – meble i pozostałe elementy wystroju wnętrza dla równowagi powinny być już raczej stonowane. Innymi słowy, trzeba znać umiar (albo być pewnym, że lubimy nietypowe aranżacje i wiemy, co robimy). Płytki patchworkowe wymagają też bezwzględnego dbania o porządek w pomieszczeniu. W przeciwnym razie cały pożądany efekt zniknie, przykryty wrażeniem chaosu.