Taryfa budowlana - jak wybrać odpowiednią?

Sprzedawcy energii zadbali o to, aby w ich ofercie znalazły się zróżnicowane propozycje taryf energetycznych dedykowanych dla różnych grup. Podstawowy podział dotyczy taryf przeznaczonych dla gospodarstw domowych i firm. Obowiązują w nich inne stawki, dlatego nie ma możliwości, aby przedsiębiorstwa korzystały z taryf stworzonych z myślą o osobach prywatnych. Analogiczna sytuacja ma miejsce z taryfą budowlaną. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona wyłącznie na czas budowy, a więc będzie ona niezbędna jeśli chcesz postawić dom. Jak zatem zapewnić prąd na budowie i wybrać taryfę budowlaną skrojoną do naszych potrzeb?

Prąd na budowie – jak pozyskać?

Jeśli planujesz rozpoczęcie budowy, czy to domu, czy budynku gospodarczego, to z pewnością musisz zadbać o dostarczenie prądu na Twoją działkę. W innym przypadku prowadzenie prac budowlanych okaże się niemożliwe. Maszyny i sprzęt potrzebują przecież dostępu do energii elektrycznej. Najprostszym sposobem wydaje się zatem agregat prądotwórczy. Takie rozwiązanie nie będzie jednak praktyczne. Prąd z agregatu pozwoli na zasilenie mniejszych sprzętów, nie wystarczy jednak do zapewnienia pracy większym maszynom, do których zaliczyć można m.in. betoniarkę. Co więcej, na budowie często kilka prac odbywa się jednocześnie. Agregat zatem nie poradzi sobie w takiej sytuacji. Jakie masz inne alternatywy? Na pewno nie może być nią podłączenie się do sieci sąsiada, ponieważ takie zachowanie jest karalne. Musisz więc podpisać umowę z zakładem energetycznym o przyłączenie do sieci. Do wyboru masz dwa rodzaje przyłączy: docelowe i tymczasowe.

Przyłącze docelowe i tymczasowe – co je różni?

Przyłącze docelowe to instalacja elektryczna, z której możesz skorzystać także po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do Twojego nowego domu. Takie rozwiązanie okaże się zatem praktyczne. Wystarczy, że podpiszesz umowę o przyłączenie do sieci, a zakład energetyczny, który monitoruje przyłącze odbierze instalacje i założy licznik w skrzynce złącza. Musisz jednak wiedzieć, że proces ten trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli zatem posiadasz działkę i myślisz o budowie domu, to już teraz złóż wniosek o przyłączenie jej do sieci. 

Na przyłącze tymczasowe nie musisz tak długo czekać, jeśli więc nagli Cię czas, to możesz się na nie zdecydować. W takie zasilanie zaopatrujesz się bowiem samodzielnie przy pomocy elektryka i na własny koszt, ale możesz z niego korzystać wyłącznie na czas budowy. Oczywiście odebrać je musi także zakład energetyczny. Po zakończeniu budowy  masz obowiązek zdemontować przyłącze tymczasowe i uruchomić przyłącze docelowe.

Prąd budowlany – o co w tym chodzi?

Prąd budowlany to zupełnie inne taryfa energetyczna niż te dedykowane gospodarstwom domowym. Stawki za energię są w nim wyższe, a to z prostych względów, że budowa pochłania mnóstwo energii, wiele prac wykonywanych jest tam codziennie przez kilkanaście godzin, a znaczna część z nich wymaga dostępu do prądu. Co więcej, taryfa budowlana wiąże się z zupełnie innym rozliczeniem, niż ma to miejsce w przypadku taryfy dla gospodarstw domowych. Stały składnik stawki sieciowej mnoży się w niej bowiem przez wybraną moc umowną, podczas gdy stawki taryf dla gospodarstw domowych nie zależą od mocy umownej. Prąd budowlany możesz pozyskać, zarówno od lokalnego dostawcy energii, jak i dowolnej firmy, która  posiada koncesję na obrót energią elektryczną. Zanim się na to zdecydujesz, musisz jednak określić moc umowną, jakiej potrzebujesz. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej, gdy o poradę poprosisz elektryka.

Jaką taryfę budowlaną wybrać?

Podobnie jak w przypadku taryf energetycznych dla firm, czy gospodarstw domowych, tak i taryfy prądu budowlanego występują w kilku wariantach. Różnią się ceną za energię w poszczególnych godzinach czy dniach tygodnia. Większość sprzedawców energii, w tym innogy Polska, proponują swoim Klientom 3 rozwiązania, do których należy:

  • taryfa C11 – jest to najprostsza taryfa jednostrefowa, charakteryzująca się tą samą stawką za energię przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. 
  • taryfa C12a – taryfa dwustrefowa, w której wyższą stawkę za kilowatogodzinę zapłacisz za zużycie prądu w szczycie (od godziny 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00) a niższą za zużycie prądu poza szczytem (od 13.00 do 15.00 oraz w nocy)
  • taryfa C12b – taryfa nocna, niższa stawka za energię dostępna jest w godzinach nocnych, czyli głównie między 22:00-06:00.

Która taryfa okaże się najlepszym wyborem? To zależy, kiedy na Twojej budowie będą odbywać się prace budowlane. Rzadko kiedy ma to miejsce w nocy, dlatego taryfa C12b okaże się korzystna tylko w nielicznych przypadkach i raczej nie będzie to budowa domu, a jego wykończenie. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, abyś malował ściany w późnych porach – oświetlenie zapewni Ci dobrą widoczność. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby fundamenty pod budowę domu wylewać w środku nocy. Większość osób będzie zatem rozważać wybór między taryfą C11 i taryfą C12a. Jeśli prace budowlane mają odbywać się o różnych porach, to zdecydowanie lepiej wybrać taryfę jednostrefową. W sytuacji, gdy możesz je wcześniej zaplanować na konkretne godziny, to zaoszczędzisz więcej wybierając taryfę dwustrefową. 

Kiedy musisz zrezygnować z taryfy budowlanej?

Musisz pamiętać, że jest to taryfa wyłącznie na czas budowy, dlatego tuż po jej zakończeniu, powinieneś złoży wniosek o zmianę taryfy na dedykowaną gospodarstwom domowym (oznaczoną literą G). Jest to w Twoim interesie, gdyż taryfa budowlana jest znacznie droższa. Pozostaje zatem cieszyć się nowym domem i niższą stawką za energię elektryczną.