Mieszkanie dwupoziomowe - czy warto się na nie zdecydować?

 

Mieszkania dwupoziomowe posiadają stosunkowo niewielki udział w ofercie deweloperów. Szacunki mówią, że to jest to poniżej 5% sprzedawanych lokali. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich zalety, a jakie wady? Kto powinien się nimi zainteresować, a kto omijać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

1. Mieszkania dwupoziomowe – kilka słów o historii
2. Dwupoziomowe zamiast domu?
3. Mieszkanie dwupoziomowe – zalety i wady
4. Mieszkanie łatwo kupić, trudniej sprzedać

Mieszkanie dwupoziomowe – kilka słów o historii

Pierwsze mieszkania dwupoziomowe pojawiły się w Polsce w latach 90-tych. Moda na nie jak wiele innych przyszła do nas od zachodnich sąsiadów. W zamyśle miały być oznaką nowoczesności i prestiżu. Większe mieszkania dwupoziomowe miały szansę stanowić alternatywę dla domu, który dla wielu Polaków już wówczas był oznaką zamożności. Jak widać jednak, mimo upływu wielu lat, mieszkania tego typu pozostają nadal niszą. Niszą, która może zainteresować ściśle określonego klienta. Odwiedź https://obido.pl i znajdź ofertę dla siebie.

Dwupoziomowe zamiast domu?

To jeden z najczęściej przywoływanych argumentów do kupna mieszkania o dwóch poziomach. Czy jednak takie porównanie ma sens? Mieszkanie i dom wydają się całkowicie od siebie różne. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje plusy i minusy. W obu przypadkach kupują je również zupełnie inni klienci.
Pamiętajmy, że mieszkanie dwupoziomowe możemy porównywać z domem dopiero, jeśli ma zbliżony metraż. Trudno bowiem 60 mkw. na dwóch poziomach porównywać do domku pod miastem. Dopiero 100-120 mkw. mieszkania choćby pod względem metrażu stanowi realną alternatywę. Oczywiście pozostaje kwestia rozkładu i funkcjonalności mieszkania. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, jaką jest cena. Ta w przypadku mieszkania o metrażu 100-120 mkw. jest zazwyczaj sporo wyższa niż za dom o podobnej powierzchni. Reasumując, porównywanie mieszkania dwupoziomowego do domu jest trochę na wyrost. Klient marzący o domku z ogródkiem z dala od miejskiego zgiełku rzadko kiedy weźmie pod uwagę mieszkanie, nawet jeśli jest ono usytuowane w kameralnym 4-6 lokalowym budynku.

Mieszkanie dwupoziomowe – zalety i wady

Zacznijmy od zalet.
Jedną z nich najbardziej widoczną jest uczucie większej przestrzeni niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dwa poziomy kojarzą się z dużo większym metrażem niż standardowe mieszkanie.
W przypadku największych lokali o powierzchni 100 mkw. i więcej owszem tak jest. W większości przypadków jednak mieszkania dwupoziomowe wcale nie są duże. Lokale 60-65 mkw. są normą.
Poszukując takiego lokalu, warto dopytać dewelopera czy cena za górny poziom jest taka sama. Bywa, że nieco niższa, dzięki czemu mieszkanie jest nieco tańsze niż tradycyjne.

Pora na wady.
Schody, nawet dobrze zaprojektowane zabierają cenną przestrzeń. W mieszkaniu jest to szczególne istotne.
Druga kwestia, zależna od powierzchni mieszkania to podział na strefy. Jeśli na górnym poziomie mamy tylko sypialnię, czekają nas częste spacery na dół choćby do toalety.
Kolejna sprawa to domownicy. Jeśli mamy bardzo małe dzieci, to mieszkanie ze schodami w środku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Również osoba w podeszłym wieku nie będzie raczej zachwycona takim mieszkaniem.
Koszty utrzymania mieszkania dwupoziomowego mogą wydawać się identyczne jak tradycyjnego. Tak być powinno, ale niestety nie jest. W rzeczywistości mogą różnić się przynajmniej w dwóch aspektach.
Pierwszy to sposób izolacji dachu. To, co mamy nad głową daje o sobie znać zwłaszcza podczas upałów.
Jeśli śpimy na górnym poziomie musimy zadbać o właściwą izolację chroniącą przed nagrzewaniem się dachu. W przeciwnym razie czeka nas domowa sauna. Z drugiej strony zimą ciepłe powietrze ucieka do góry.
Wymusza to na lokatorach zadbanie o dodatkowe ogrzewanie, które w okresie zimowym może znacznie podnieść koszty utrzymania.

Mieszkanie łatwo kupić, trudniej sprzedać

Przy zakupie mieszkania dwupoziomowego, dobrze jest wziąć sobie powyższe stwierdzenie do serca. W życiu różnie bywa. Niewykluczone, że nie będziemy w stanie przyzwyczaić się do dwupoziomego mieszkania i postanowimy się go pozbyć. Co wówczas? Znalezienie chętnego na mieszkanie dwupoziomowe może okazać się dużo trudniejsze niż na tradycyjne. Jeśli będzie nam zależeć na czasie sprzedaż może wiązać się z uzyskaniem sporo niższej ceny niż za zwykle mieszkanie o podobnym metrażu.

Podsumowując, planując zakup mieszkania dwupoziomowego, z całą pewnością należy brać pod uwagę więcej czynników, niż w przypadku klasycznego mieszkania. Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań i może być nam trudno przywyknąć do nowych. Mieszkanie dwupoziomowe jest ciekawą propozycją, ale dla ściśle określonego nabywcy. Ktoś będący świadomym wszystkich plusów i minusów takiego mieszkania, będzie zadowolony z jego zakupu. Wszystkim pozostałym, polecamy dokładną analizę wszystkich za i przeciw. Mamy nadzieję, że powyższy tekst będzie w tym pomocny.