Huśtawka ogrodowa - co warto wiedzieć przed zakupem

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednią przestrzenią w przydomowym ogrodzie lub na działce, to jedną z najlepszych opcji jej zagospodarowania jest zakup huśtawki ogrodowej. Jest to bowiem doskonały sposób na błogi wypoczynek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Aby jednak kupić odpowiednią huśtawkę, należy pamiętać o kilku aspektach. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak wybrać dobrą huśtawkę ogrodową.

  1. Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych
  2. Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?
  3. Huśtawka drewniana, plastikowe czy materiałowa typu hamak?
  4. Modele huśtawek nie tylko do ogrodu
  5. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową? 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu huśtawki do ogrodu? Jakie aspekty wziąć pod uwagę aby dokonać dobrego wyboru? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Warto pamiętać, że huśtawka ogrodowa nie będzie pełniła tej samej funkcji dla dzieci co dla dorosłych. Zastanówmy się zatem kto będzie z niej korzystał. W sklepach znajdziemy bowiem modele dla najmłodszych, np. w formie bocianiego gniazda. Mogą z takiego rozwiązania korzystać nawet roczne dzieci. Nieco innym rodzajem są huśtawki do ogrodu dla kilkulatków. Mogą z nich korzystać dzieci w wieku 2, 3 i więcej lat. Tego typu huśtawki posiadają odpowiednie pasy i zabezpieczenia, dzięki czemu możemy być pewni, że dziecko nie wypadnie. Oczywiście znajdziemy również huśtawki dla dorosłych, które pełnią świetną funkcję wypoczynkową, ale również stanowią dekorację ogrodu. Tego typu huśtawki są przeznaczone w zależności od modelu dla jednej, dwóch lub nawet trzech osób.

Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

Jest to zależne z jednej strony od przestrzeni jaką dysponujemy w naszym ogrodzie, a po drugie od tego, ile osób faktycznie będzie z takiej huśtawki korzystać. Bardzo popularny jest np. w ostatnim czasie bujak ogrodowy, czyli huśtawka dla jednej osoby. Tego typu bujak ogrodowy pełni również funkcję estetyczną i wizualną. W przypadku wyboru większej huśtawki ogrodowej weźmy pod uwagę to, czy huśtając się na niej będzie odpowiednio dużo wolnej przestrzeni z tyłu i z przodu, tak aby był to komfortowy wypoczynek.

Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?

Do wyboru jest w sklepach wiele rodzajów huśtawek. Co ważne – każdy wybór będzie dobry, a decyzja o wybraniu konkretnego zależy od indywidualnych preferencji. Decydując się na huśtawkę drewnianą pamiętaj o tym, że aby zachować jej dobry sten musisz regularnie impregnować drewno odpowiednimi środkami. Plusami drewnianych huśtawek jest to, że ładnie się prezentuje w ogrodzie i nie nagrzewa się od słońca tak szybko jak inne materiały. Huśtawka plastikowa szybko się nagrzewa i w przypadku uderzeń czy innych sytuacji, może się uszkodzić. Jak wiadomo, plastik nie jest szczególnie trwałym materiałem. Z drugiej strony, łatwo utrzymać ją w czystości. Można też postawić na huśtawkę materiałową typu hamak, która jest bardzo wygodna, ale dość wymagająca jeśli chodzi o utrzymanie w czystości.

Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

W sklepach z wyposażeniem znajdziesz również wiele innych modeli huśtawek, nie tylko do ogrodu. Niektóre z nich to bardzo proste i niewielkie konstrukcje, takie jak np.  bujak ogrodowy. Doskonale nadają się na balkon, taras lub niewielki ogródek. Z drugiej strony, można znaleźć rozbudowane huśtawki, które mogą stać się np. częścią większego placu zabaw, ale wymaga to odpowiednio dużej przestrzeni w ogrodzie.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Wybierając huśtawkę ogrodową warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim należy ją ustawić w odpowiednim miejscu. Trawnik powinien być tam równy, jeśli chcemy zapewnić sobie komfort wypoczynku. Jeśli kupujemy dużą, masywną huśtawkę dla dorosłych, to warto aby podłożone było utwardzone, np. kostka brukowa lub beton. W sklepach znaleźć można wiele różnych rodzajów huśtawek do ogrodu i warto wiedzieć czym się one różnią. Np. huśtawki fotele mają często solidną konstrukcję i podłokietniki. Z kolei huśtawki leżanki są duże i pozwalają “uciąć” sobie przyjemną drzemkę na świeżym powietrzu w naszym przydomowym ogrodzie. Spotykamy również huśtawki do ogrodu w formie wiszących koszów – jest to nie tylko wygodny sposób na relaks, ale również ozdoba ogrodu. Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo konstrukcji. Warto wiedzieć jaki ciężar może udźwignąć huśtawka. Modele dla kilku osób mogą wytrzymać nawet 300 kg. Zawsze warto wiedzieć jak to wygląda, gdyż zależy od tego bezpieczeństwo. To samo tyczy się konstrukcji – im cięższa, tym bardziej stabilna, choć niekoniecznie efektownie wyglądająca. Metalowe huśtawki są stabilne, ale nie do końca mogą nam pasować do wystroju ogrodu, tak jak huśtawki drewniane. Kolejna kwestia to cena. Jak łatwo się domyślić, w sklepach znaleźć można pojedyncze huśtawki dla dziecka w kwocie kilkudziesięciu złotych, proste huśtawki dla 1 osoby w cenie 200 czy 300 zł, ale również profesjonalne modele dla kilku osób, które kosztują 2-3 tysiące zł. Do wyboru do koloru!