Chcąc urządzić gustowne wnętrze, nie zawsze musimy decydować się na skromne, klasyczne rozwiązania. Obecnie bardzo ważne miejsce w stylowych aranżacjach zajmują designerskie tapety – odważne, barwne i niepowtarzalne. Nie stanowią już tła dla obrazów i innych dodatków, ale zajmując spore przestrzenie, stanowią samodzielną dekorację. Przyjrzyjmy się bliżej kilku takim inspiracjom.

W tym sezonie tapety w wielkim stylu powracają na salony i nie tylko. Duże, kolorowe grafiki zdobią również sypialnie, pokoje dziecinne, a nawet kuchnie i łazienki. W większości przypadków układane są wyłącznie na jednej ścianie, która staje się centralnym punktem dekoracyjnym wnętrza.

Designerskie tapety z motywem roślinnym

Bez wątpienia największą popularnością cieszą się tapety w kwiaty. Klienci mogą wybierać spośród olbrzymiej ilości kwiatowych wzorów: w kolekcjach wielu producentów znajdziemy tapety w m.in. róże, peonie, tulipany oraz storczyki. Bardzo często delikatne, pastelowe kwiaty prezentowane są na ciemnym, czarnym lub grafitowym tle, dzięki czemu cała kompozycja zyskuje głębi.

“Kolejnym lubianym wzorem są liście w różnych odcieniach zieleni. Takie tapety świetnie wpasowują się w rozmaite wnętrza. Zielona ściana w egzotycznym klimacie będzie doskonale prezentować się zarówno w jasnej łazience, przytulnej sypialni, jak  i w przytulnym salonie” – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu internetowego KrainaBarw.pl.

Plastyczne przedstawienia roślin przedostają się do wnętrz również w towarzystwie ptaków i w kontekście łąk (np. panel o wzorze Bagatelle od Cristiana Lacroix), rajskich drzew (Trees of Eden Paradise od Cole&Son), japońskich ogrodów (Lotus Curiosa Arte) czy baśniowej dżungli (Singita od Cole&Son).

Modne tapety we wzory geometryczne

Moda na tapety w geometryczne wzory wraca regularnie od lat 60. XX wieku. Szukając takich dekoracji, natkniemy się zarówno na gęste, drobne desenie, jak również bardzo duże wzory, gdzie pojedyncze elementy sięgają nawet kilkunastu centymetrów. W katalogach poszczególnych producentów natkniemy się na motywy w stylu retro, ale też zupełnie nowoczesne figury akwarelowe, utrzymane w pastelowej kolorystyce, które w zależności od urządzenia całego pomieszczenia, równie dobrze sprawdzą się w salonie i w pokoju małego dziecka.

Bardzo ciekawą propozycję stanowią geometryczne tapety tekstylne z serii Textile Effects od producenta WALLQUEST, których struktura przywodzi na myśl ręcznie wyplatane maty bądź tkaniny z widocznymi splotami oraz tapeta w romby z linii Villa Sienna od tego samego dostawcy.

Zestawienie regularnych wzorów z nieprzewidywalnymi motywami botanicznymi najlepiej obrazuje najważniejszy trend w projektowaniu tapet, czyli całkowitą swobodę i wolność wyobraźni. Dzięki tak demokratycznej modzie każdy może znaleźć propozycję idealnie dopasowaną do swojego gustu i potrzeb urządzanego wnętrza.