Flowers in the shop

Dobór doniczek zależy przede wszystkim od rozmiarów i potrzeb rośliny, ale również od stylu wnętrza czy otoczenia, w którym staną. Nowoczesne doniczki będą stanowiły nie tylko doskonałą oprawę dla roślin, ale również same w sobie staną się ozdobą wnętrza czy ogrodu. Czym więc charakteryzuje się nowoczesny styl doniczek i w jakich miejscach sprawdzi się najlepiej?

Kształty, materiały, kolory

Styl nowoczesny w dużej mierze opiera się na minimalizmie. Nie oznacza to jednak nudy. Oferta doniczek i ich różnorodność jest ogromna, a nowoczesne wnętrza i ogrody pozwalają na wybór nieszablonowych rozwiązań. Rozpocznijmy od kształtu nowoczesnych doniczek. Odchodzi się tutaj od tradycyjnych owalnych i obłych doniczek, na rzecz prostych, geometrycznych kształtów – kwadratów, trójkątów, prostokątów czy rombów – kantów i wydłużonych, czasem nawet futurystycznych form.

Materiały, z których wykonane są nowoczesne doniczki, to tworzywa sztuczne i ceramika – choć są to materiały znane i standardowe, o nowoczesnym designie doniczek przesądzi wyżej wspomniany, geometryczny kształt, wysmuklenie lub wydłużenie, gładka i błyszcząca powierzchnia, lakierowana na wysoki połysk. Znaczenie ma również kolorystyka – żywe kolory, modne czarne doniczki, czy też te stylizowane na metal lub złoto – możemy wybierać do woli, mając jednak na uwadze to, że przesada może wywołać efekt kiczu.

Bardzo ciekawy efekt uzyskamy, ustawiając w ogrodzie czy przestronnym wnętrzu donice betonowe. Do tej pory kojarzone raczej z budynkami użyteczności publicznej, dziś są cenione za swoją surową formę przez projektantów wnętrz i architektów. Cięższe i masywne sprawdzą się na tarasach i w ogrodach, a te wykonane z lekkiego betonu ozdobnego, będą atrakcyjnym i wyrazistym elementem nowoczesnego wnętrza.

Nowoczesne funkcje

Doniczki mogą być nowoczesne nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także funkcje. O ciekawym rozwiązaniu – doniczkach podświetlanych – mówi ekspert ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl:

– “Smaczku naszemu ogrodowi lub wnętrzu dodadzą doniczki podświetlane światłem LED. Pasują idealnie do typowo nowoczesnych aranżacji w stylu minimalistycznym, gdyż same w sobie stanowią ekskluzywny dodatek”.

A gdyby doniczki same podlewały za nas kwiaty? To nie jest wizja odległej przyszłości. Nowoczesne doniczki mogą być wyposażone w systemy nawadniające, dzięki którym zmniejszymy częstotliwość podlewania domowych roślin lub bezpiecznie zostawimy je bez opieki na dłużej. Wkłady nawadniające lub systemy nawadniania kropelkowego to świetne rozwiązanie dla osób, którym w nowoczesnym świecie doskwiera nadmiar obowiązków i brak czasu.

Skoro mowa o zawrotnym tempie życia i zmieniającym się świecie warte zauważenia są doniczki antysmogowe Airy, o niebanalnym i nowoczesnym wyglądzie. Działają one poprzez wykorzystanie różnicy ciśnień oraz temperatur, wciągając od spodu zanieczyszczone powietrze, a górą oddając oczyszczone. Zwiększają ośmiokrotnie samodzielne działanie oczyszczające roślin, a efekty te potwierdziła NASA! Nowoczesność i technologie wkroczyły śmiało także w świat donic.