niedziela, 13 października, 2024
Strona głównaWnętrzaStylowe wnętrza w klimacie kolonialnym

Stylowe wnętrza w klimacie kolonialnym

Choć króluje minimalizm i trendy skandynawskie, to coraz częściej widać, że staramy się wprowadzać oryginalne meble, elementy wystroju, które tworzą zupełnie inny klimat w salonie, gabinecie czy też w sypialni. Szczególnie modne stają się więc meble kolonialne, które są połączeniem wiktoriańskich inspiracji oraz indyjskiej egzotyki. Zobacz, co sprawia, że od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

  1. Styl z tradycją
  2. Gabinet, salon, sypialnia w morskim stylu
  3. Dodatki i kolorystyka

Styl z tradycją

Meble kolonialne pojawiły się na salonach w XIX wieku wraz z epoką kolonialną. Brytyjczycy, którzy osiedlali się na nowych terytoriach, próbowali przenieść wiktoriański styl swoich domów. Ze względów logistycznych ten zabieg się nie udał, więc zamiast sprowadzać meble, Brytyjczycy zaczęli je zamawiać u lokalnych rzemieślników. W domach zaczęły pojawiać się komody, biurka, łóżka czy witryny wykonane z egzotycznego drewna. Były one tworzone na bogato zdobiony styl wiktoriański, ale wyznaczały już zupełnie nowy kierunek w aranżacji wnętrz.

Nie dziwi fakt, że na całym świecie stale wraca się do stylu kolonialnego i jest on synonimem wykwintności i dobrego gustu. Cechą charakterystyczną mebli jest wykorzystanie ciemnego drewna, żłobień, okuć i ażurowych wstawek. Warto zwrócić uwagę, że często wystarczy wprowadzić do nowoczesnego wnętrza tylko kilka stylowych elementów, by w atrakcyjny sposób stworzyć niezwykle atrakcyjną i oryginalną stylizację.

Gabinet, salon, sypialnia w morskim stylu

Eleganckie meble kolonialne https://nel-meble.pl świetnie prezentują się w tych wnętrzach, w których chcemy podkreślić nasz gust a czasem też pozycję społeczną. Dlatego właśnie dość często charakterystyczne ciężkie biurka z dekoracjami orientalnymi pojawiają się na przykład w gabinetach. Meble indyjskie bardzo chętnie wykorzystują twarde gatunki drewna, które kolorystyką, fakturą i trwałością wyróżniają się na tle nowoczesnych propozycji. Dlatego właśnie w luksusowych miejscach spotkamy sekretarzyki, komody z palisandru, mahoniu, akacji, drzewa tekowego czy mangowego.

Dodatki i kolorystyka

Choć naszą uwagę przykuwać będą przede wszystkim masywne meble, to warto nie zapominać o dodatkach, bo to właśnie one w dużym stopniu tworzą klimat. Na podłogach pojawiają się miękkie wełniane dywany, skóry, a na ścianach królują ryciny w bogato zdobionych ramach. Pojawiają się motywy z różnych stron świata i często będą to klimaty safari lub też morskich podróży. Przy urządzaniu każdej przestrzeni w stylu kolonialnym należy jednak pamiętać o pewnym umiarze. Główną zasadą jest kontrast. Jeśli mamy ciemne panele, to ściany powinny być jasne. I odwrotnie – do jasnej podłogi rewelacyjnie będą pasować tapety w kolorach granatu, czekoladowego brązu, butelkowej zieleni.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments