środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradySpokój i bezpieczeństwo w mieszkaniu - drzwi wewnątrzklatkowe

Spokój i bezpieczeństwo w mieszkaniu – drzwi wewnątrzklatkowe

Drzwi wewnątrzklatkowe to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy odwiedzającym nas gościom. W mieszkaniu stanowią nie tylko element ozdobny, ale przede wszystkim dają gwarancję bezpieczeństwa i poczucie spokoju. Jednak, aby spełniały wszystkie te funkcje, należy wybrać odpowiedni model. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi wejściowych?

Dobrze dobrane drzwi wewnątrzklatkowe to nie tylko poczucie bezpieczeństwa

Może się wydawać, że wybór odpowiednich drzwi wejściowych to łatwy proces. Jednak każdy, kto stanął przed taką decyzją zakupową, wie, że wcale tak nie jest. Myśląc o drzwiach wewnątrzklatkowych z reguły na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Pragniemy, by wejście do mieszkania zapewniało właściwą ochronę przed włamaniem – w związku z tym drzwi powinny mieć zabezpieczenia antywłamaniowe, solidne rygle i zamki.

Jednak to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania drzwi zewnętrznych. Pod uwagę weź też:

Materiał, z jakiego wykonane zostały drzwi

Surowiec, z jakiego zostały wykonane drzwi, wpływa na wiele ich aspektów. Obecnie najczęściej spotykane drzwi wejściowe to:

 • drzwi zewnętrzne drewniane – charkateryzuje je bardzo dobra izolacja termiczna oraz akustyczna. Ponadto drewniane drzwi nie odkształcają się od chłodu czy ciepła i zawsze prezentują się ponadczasowo i stylowo,
 • drzwi zewnętrzne PCV –  są wyjątkowo proste w utrzymaniu czystości, wyróżnia je też korzystna korelacja między ceną i jakością. Zapewniają też dobre parametry termoizolacyjne, a do tego nie wymagają specjalnej pielęgnacji,
 • drzwi zewnętrzne aluminiowe – uznawane za najlepszy wybór, jeśli chodzi o aspekt antywłamaniowy, są bowiem bardzo wytrzymałe i trwałe. Do tego dobrze izolują od chłodu, nie nagrzewają się nadmiernie i dostatecznie chronią przed hałasem z zewnątrz.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Wbrew pozorom, szerokość i wysokość drzwi są bardzo istotne. Umożliwiają swobodne przechodzenie przez nie. Weź również pod uwagę fakt, że w przypadku remontu czy odświeżania wnętrz będziesz przenosił przez nie meble lub urządzenia AGD i RTV. Z reguły więc drzwi wejściowe nie powinny być węższe niż 90 cm, a ich optymalna wysokość to co najmniej 200 cm.

Współczynnik przenikania ciepła U

To jeden z istotniejszych parametrów, który różni się nieznacznie w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi. Przyjmuje się, że współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 2,6 W/m2 × K, a dla poszczególnych drzwi normy prezentują się następująco:

 • drzwi PCV ze stalowym kształtownikiem – 1,3-2,5 W/m2 × K,
 • drzwi PCV z aluminiowym kształtownikiem – 1,1-2,5 W/m2 × K,
 • drzwi z litego drewna – 1,8-2,6 W/m2 × K,
 • drzwi drewniane z ociepleniem – 0,9-2,6 W/m2 × K.

Koniecznie zwróć uwagę na to, by współczynnik ten dotyczył całych drzwi, a nie tylko ich określonych części.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Jeśli już sprawdziłeś wszystkie parametry techniczne, które zapewnią ci nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i spokój, możesz skupić się na warstwie wizualnej drzwi wyjściowych. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, dzięki czemu prawdopodobnie bez problemu znajdziesz model, najlepiej wpisujący się w twój gust i wystrój wnętrz.

Drzwi do mieszkania pod względem aranżacyjnym najlepiej dobierać z uwzględnieniem:

 • koloru – dobrze, jeśli kolor drzwi komponuje się z wnętrzem korytarza. Pamiętaj też, że wewnętrzną stronę skrzydła, w zależności od rodzaju materiału, możesz pomalować na taki sam kolor jak ściany. W ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenie,
 • wzornictwa – przy pomocy wzorów na drzwiach jesteś w stanie stworzyć niepowtarzalne i oryginalne wnętrze,
 • kierunku otwierania – drzwi wewnątrzklatkowe z reguły otwierają się do środka mieszkania, ale dostępne są również opcje otwierania skrzydła na zewnątrz – w ten sposób oszczędzisz odrobinę przestrzeni w mieszkaniu,
 • klamki – choć to niepozorny element, zależy od niego estetyczne wykończenie drzwi, a także wygoda ich użytkowania.

Decydując się na drzwi wewnątrzklatkowe weź pod uwagę przede wszystkim aspekt bezpieczeństwa. Drzwi do mieszkania powinny być solidne i zapewniać skuteczną ochronę przed włamaniem. Powinny też stanowić barierę termoizolacyjną oraz skutecznie wygłuszać hałas. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne to inwestycja na lata, warto więc podejść do sprawy na poważnie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments