poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradySkąd się biorą mostki termiczne? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Skąd się biorą mostki termiczne? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Uciekające z budynku ciepło sprawia, że koszty ogrzewania rosną, a komfort cieplny mieszkańców spada. Jeśli podejrzewasz, że z Twojego domu ucieka ciepło, prawdopodobnie masz do czynienia z mostkami termicznymi. Podpowiadamy, czym są mostki termiczne, kiedy powstają oraz jak sobie z nimi radzić.

Mostek termiczny — uproszczona definicja

Firmy oferujące usługi termomodernizacyjne bardzo często przywołują kwestię mostków termicznych. Czym właściwie jest mostek termiczny? Odpowiedź jest prosta — to punkty lub większe luki, którymi ciepło wydostaje się z budynku. Jak wiadomo, uciekające z budynku ciepło powoduje, że we wnętrzu automatycznie robi się chłodniej, co zmusza do rozkręcania ogrzewania, a tym samym płacenia wyższych rachunków. W niektórych, przeważnie starych, budynkach ciepło ucieka do tego stopnia, że komfort cieplny praktycznie nie istnieje. W tak skrajnych przypadkach konieczna jest kompleksowa termomodernizacja.

Mostki termiczne powodują nie tylko utratę ciepła, ale również tworzą idealne warunki do powstawania pleśni i grzybów. Przenikająca do warstw izolacji wilgoć zacznie je niszczyć, pogłębiając w ten sposób problem uciekającego ciepła.

Kiedy tworzą się mostki termiczne?

Mostkiem termicznym możemy nazwać punkt, w którym z różnych względów przebito ścianę lub dach. To także miejsca, w których materiał termoizolacyjny przebito kotwami, by zapewnić lepsze mocowanie. Mostki termiczne punktowe to stosunkowo mały problem, ponieważ ucieka nimi niewiele ciepła. Sprawa jest poważniejsza, gdy mamy do czynienia z mostkiem termicznym liniowym. To znacznie większy obszar utraty ciepła, który powstaje z różnych względów. Do najbardziej znanych miejsc występowania mostków termicznych liniowych należą: nadproża, miejsca, w których balkon łączy się ze stropem, okna, drzwi i łączenia stropu ze ścianą zewnętrzną. Co ciekawe, mostki termiczne mogą pojawić się także w piwnicy i to również ma ogromny wpływ na komfort cieplny w części mieszkalnej budynku. Z kolei przyczyną powstawania mostków termicznych w tych miejscach jest zły dobór materiałów budowlanych lub, co także bardzo często się zdarza, niedbałe lub niepoprawnie wykonane prace budowlane. Między innymi z tego względu nie warto oszczędzać na dobrych firmach remontowo-budowlanych.

Jak zlikwidować mostki termiczne w domu?

Mostkom termicznym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać już na etapie budowy domu. Wtedy można od razu wybrać odpowiednie, skuteczne materiały termoizolacyjne, a także zastosować techniki zapobiegające tworzeniu się mostków termicznych. Taki perfekcyjny scenariusz zdarza się jednak dość rzadko. Z reguły problemy z uciekającym ciepłem zauważamy dopiero na etapie użytkowania domu. Co wtedy? Kluczowe jest zlokalizowanie wszystkich istotnych mostków termicznych i zatkanie luk, którymi wydostaje się ciepło. Warto zacząć od uszczelnienia drzwi wejściowych i okien, ponieważ jest to proste i stosunkowo tanie. Następnie warto zlokalizować pozostałe mostki termiczne za pomocą kadzidełka. Przy zamkniętych wszystkich oknach w domu, należy zapalić kadzidełko i sprawdzić, w którą stronę ucieka dym. Idąc tym tropem, znajdziemy miejsce utraty ciepła.

Na koniec warto wspomnieć, że wszelkie prace termomodernizacyjne należy wykonywać latem.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments