Ceny prądu dla firm rosną. Cena 1 MWh na fakturze prądu dla firm wzrosła z 661,3 zł netto na początku 2021 roku do 978 zł na początku 2022 roku. Jakie są przyczyny podwyżek prądu dla firm? Co przedsiębiorcy mogą zrobić w celu zabezpieczenia się przed podwyżkami? Czy można jeszcze liczyć na tani prąd dla firm?

Polska wytwarza swoją energię elektryczną głównie z węgla (w 70 procentach) kamiennego i brunatnego. Z powodu rosnących cen na unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU-ETS), krajowe elektrownie węglowe tracą rentowność. W styczniu 2018 uprawnienia do emisji jednej tony dwutlenku węgla kosztowały 7,68 euro. W kwietniu 2022 te same uprawnienia kosztują 84,28 euro.

źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices

Według brytyjskiej organizacji pozarządowej skupiającej się nad badaniami wpływu zmian klimatycznych nad rynkami finansowymi, w 2021 połowa polskich elektrowni wytwarzających energię elektryczną z węgla była nierentowna. Węgiel jest jednak potrzebny, ponieważ jest to jedyny surowiec umożliwiający ciągłość dostaw prądu w Polsce.

Druga główna przyczyna, dla której stawki za prąd dla firm w Polsce są coraz wyższe, to przestarzałe wytwórnie energetyczne i sieci dystrybucyjne. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w grudniu 2019, polskie elektrownie są wyeksploatowane. Zmienność regulacji prawnych w sektorze energetycznym negatywnie wpływa na liczbę nowych prywatnych inwestycji. W okresie 2010-2014 przedsiębiorcy zrezygnowali z budowy 10 nowych elektrowni z powodu zbyt dużego ryzyka regulacyjnego. Według Najwyższej Izby Kontroli, bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w przyszłości jest uzależnione od terminowej budowy nowych bloków energetycznych.

Inne przyczyny podwyżek prądu dla firm to redynamizacja gospodarki po pandemii oraz obecna sytuacja geopolityczna: wojna na Ukrainie i wstrzymanie dostaw gazu ziemnego do Polski przez Gazprom.

Te wszystkie przyczyny powodują coraz szybszy wzrost hurtowych cen energii elektrycznej. Poziom hurtowych cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wpływa bezpośrednio na detaliczne ceny prądu dla firm. Do ceny bazowej należy dodać koszty certyfikatów, obrotu i bilansowania energii przez dostawców prądu. W lutym 2021 roku końcowa cena sprzedaży energii elektrycznej dla firm była na poziomie 320 zł/MWh. W lutym 2022 cena ta już była na poziomie ok. 850 zł/MWh.

źródło: https://tge.pl/energia-elektryczna-otf

Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed podwyżkami prądu dla firm w przyszłości? Czy jeszcze istnieje możliwość zakupu taniego prąd dla firm?

Czasy kiedy prąd dla firm był tani niestety minęły, ale istnieje możliwość optymalizacji ceny zakupu energii elektrycznej dla firm oraz zabezpieczenia się przed przyszłymi podwyżkami prądu. Zgodnie z zasadami uwolnionego rynku energii elektrycznej, każda firma w Polsce ma prawo wybrać przedsiębiorstwo od którego kupuje prąd. 

Jakiego dostawcę prądu wybrać? Istnieje w Polsce ok. 150 firm które posiadają koncesję na obrót energią elektryczną (sprzedawcy prądu). Pośród nich, ok. 30 jest komercyjnie aktywnych na polskim rynku. Można przyjąć, że ok. 10 rzetelnych dostawców prądu w Polsce proponuje ciekawe rozwiązania energetyczne dla przedsiębiorstw.

Jak zmienić dostawcę prądu? Dostawcę prądu można zmienić w prosty i bezpieczny sposób, upoważniając nowego dostawcę do wypowiedzenia dotychczasowej umowy sprzedaży prądu w naszym imieniu. Nowa umowa sprzedaży rozpocznie się po ostatnim dniu dotychczasowej umowy sprzedaży prądu. Operator systemu dystrybucyjnego odpowiedzialny za fizyczną dostawę prądu pozostaje ten sam, gwarantując ciągłość w dostawie prądu.

Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!