Kostka brukowa najczęściej kojarzy się z podjazdami i alejkami. W rzeczywistości jednak ten materiał można wykorzystać również do wykonywania innych elementów. Przykładem są schody. Podpowiadamy, jak wykonać je krok po kroku.
Warto zdecydować się na wykonanie schodów z kostki brukowej, ponieważ to nie tylko trwałe rozwiązanie, ale również bardzo estetyczne i praktyczne (np. kostka brukowa łatwo się nie brudzi). Aby wykonać takie schody, należy podzielić pracę na kilka etapów. Każdy z nich musi zostać rzetelnie zrealizowany, aby osiągnąć dobry efekt.
Warto zacząć od projektu schodów
Całą pracę należy rozpocząć od zaplanowania schodów i wyznaczenia odpowiedniego miejsca, gdzie zostaną zbudowane za pomocą palików i sznurka. Trzeba zaplanować liczbę stopni, wysokość schodów. Wysokość stopnia powinna wynosić 10 cm lub 15 cm (wysokie schody), a głębokość – co najmniej 30 cm. Warto pamiętać o nadaniu schodom lekkiego spadku, żeby woda mogła po nich swobodnie spływać.
Przygotowanie gruntu
Ważnym etapem budowy schodów jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Najpierw trzeba usunąć warstwę wierzchnią ziemi (humus). Schody z kostki brukowej należy stawiać na glinianym gruncie, twardym i stabilnym. Na nim układamy geosiatkę komórkową zabezpieczającą przed osuwaniem się ziemi. Kolejny krok to zrobienie pierwszej warstwy podbudowy z mieszanki piaskowo-cementowej. Natomiast na płaskim gruncie trzeba jeszcze usypać podbudowę pod schody.
Elementy brzegowe i układanie kostki
Całej konstrukcji schodów należy zapewnić wysoką stabilność. To kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników. W kolejnym etapie trzeba osadzić w ziemi krawędzie stopni. Umieszczamy je w podbudowie z półsuchego betonu. Nie wolno ich wbijać w ziemię. W następnym kroku układamy kostkę brukową. Wcześniej trzeba zagęścić podbudowę pod stopnie, pamiętając o spadku 1% dla wody. Kostkę brukową należy układać w taki sposób, żeby wystawała nieco ponad krawędzie stopni, ponieważ z czasem osiądzie i wszystko się wyrówna. Pomagamy sobie przy tym młotkiem gumowym i poziomicą.
Wypełnienie spoin
Na koniec budowy schodów należy jeszcze wypełnić wszystkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami. Najczęściej używa się do tego zwykłego piasku rozprowadzanego szczotką po powierzchni schodów. Inne rozwiązanie to zastosowanie fugi żywicznej.
Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie, będziemy mogli cieszyć się trwałymi i eleganckimi schodami, które nie ulegną szybko korozji i których nie trzeba będzie często czyścić. W ten sposób dostajemy połączenie wysokiej estetyki z wysoka funkcjonalnością.