Planujesz zaaranżować poddasze do celów mieszkalnych? To świetny pomysł. Tego rodzaju wnętrza mają wyjątkowy klimat i można je ciekawie urządzić.

Z pewnością jednak zastanawiasz się, w jaki sposób osłonić okno przed słońcem czy ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, jeżeli mieszkają bardzo blisko Ciebie. Rozwiązaniem będą tutaj specjalne osłony na okna dachowe. Szczególnie polecanymi produktami są rolety i plisy dachowe. Przekonaj się, dlaczego warto postawić akurat na te produkty.

Czym powinny charakteryzować się osłony do okien dachowych?

Okna dachowe najczęściej położone są pod kątem ostrym w stosunku do podłogi. To powoduje, że firanki, zasłonki czy tradycyjne rolety nie będą przy nich dobrze wyglądać ze względu na to, że będą się odchylały od ściany skośnej. Rozwiązania tworzone z myślą o dekoracji i osłonie okien dachowych mają przede wszystkim boczne prowadzenie, które pozwala dobrze przytrzymać tkaninę przy skrzydle okiennym. W przypadku, gdy dodatkowo będziesz chciał umieścić przy takim oknie firanki lub zasłonki, pamiętaj o tym, żeby wybrać pierścienie ze wspornikami, które pozwolą przytrzymać materiał blisko ściany. Dla wygody użytkowania, osłony okienne takie jak rolety, powinny mieć automatyczny mechanizm sterowania lub być sterowane ręcznie przy pomocy specjalne wypustki, bez konieczności stosowania sznurków czy koralików, które zmniejszałyby estetykę tego typu produktu.

roletadachowa

Rolety dachowe – dla osób szukających minimalistycznych rozwiązań

Pierwszą propozycją dla osób szukających osłon okiennych na poddasze są rolety dachowe. Produkty te są skonstruowane w taki sposób, aby materiał dobrze się trzymał skrzydła okiennego. Oprócz tego wyeliminowany został tutaj mechanizm sznurkowy i koralikowy. Po odblokowaniu tkanina samoistnie zwija się do góry. Jeżeli natomiast chcesz regulować ilość światła, jaka dostaje się do wnętrza pomieszczenia, możesz tkaninę ustawić na jednym z trzech poziomów.

Rolety tego typu dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Możesz też zdecydować się na rodzaj tkaniny, z jakiej będzie wykonana roleta. Na poddaszach szczególnie dobrze sprawdzają się tkaniny metalizowane o właściwościach termoizolacyjnych. Dostępne są też rolety z tkaniny perłowej, zaciemniającej czy drukowanej w nowoczesne wzory. Wszystkie dostępne modele możesz sprawdzić na stronie: https://www.karnix.pl/rolety-dachowe.html.

Plisy dachowe – nowoczesna aranżacja okienna na poddaszu

Drugą interesującą propozycją na poddasza są plisy dachowe. Tutaj jest inny mechanizm niż w przypadku rolet, gdyż materiału nie zwija się, ale zaciąga od góry lub od dołu. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne ustawienie tkaniny na oknie. Możesz więc zasłonić jedynie jego dolną lub górną część, a także wyłącznie środek. To daje bardzo dobrą kontrolę nad tym, ile światła słonecznego dostaje się do wnętrza domu. Podobnie jak w przypadku rolet, tak i w przypadku plis możesz wybrać rodzaj tkaniny, z jakiej będą one wykonane. Najchętniej wybierane są plisy perłowe, zaciemniające lub metalizowane. Więcej na temat właściwości poszczególnych rodzajów tkanin, z których produkowane są plisy, przeczytasz na stronie wiodącego producenta plis dachowych, firmy Karnix – https://www.karnix.pl/plisy-dachowe-437.html.