Dusza w aranżacji dla każdego może mieć inne znaczenie. Najważniejsze mogą być m.in. zdjęcia rodziny, pamiątki po bliskich czy ukochane sprzęty z dawnych lat. Nie da się jednak ukryć, że dusza we wnętrzu określa pewien specyficzny klimat, atmosferę domowego ogniska. Z tego względu do takich aranżacji najbardziej pasują style bazujące na naturalnych materiałach, w szczególności drewnie oraz kamieniu. Nie ma tu raczej miejsca na funkcjonalny minimalizm stylu skandynawskiego, o wiele lepiej sprawdzą się za to elementy pochodzące z estetyki industrialnej, modernistycznej, a nawet art deco czy zakopiańskiej. To wręcz zachęta do łączenia różnych, pozornie przeciwstawnych stylów – należy jednak robić to z umiarem. Jak urządzić prawdziwe wnętrze z duszą?

Panele? Nie ma mowy!

W starych kamienicach czy przedwojennych blokach można jeszcze znaleźć prawdziwe drewniane parkiety. To świetny początek dla klimatycznej aranżacji. Choć stary parkiet trzeba najczęściej wycyklinować oraz polakierować na nowo, jest to procedura warta wysiłku. Wnętrze oparte na naturalnych materiałach da stworzyć również w nowym budownictwie – i wbrew pozorom nie wymaga to dużych nakładów finansowych. W sklepach takich jak Komfort często organizowane są promocje, podczas których o wiele taniej kupisz najwyższej jakości deski z drewna różnych gatunków. Dużą popularnością cieszą się m.in. deski barlineckie, gwarantujące stworzenie podłogi szczególnie trwałej i zachwycającej swoim pięknem przez długie lata.

Drugie życie starych mebli

Kluczem do urządzenia wnętrza z duszą jest umiejętne łączenie elementów nowych ze starymi. Nie chodzi tu o antyki – czasem najlepiej sprawdzają się rozwiązania nieoczywiste, oparte na grze skojarzeń. W takich aranżacjach doskonale odnajdą się zarówno meble przedwojenne, jak i dobrej jakości przedmioty z okresu PRL-u. Warto rozważyć także odrestaurowanie starych sprzętów – fotel o klasycznym kształcie, ale wykończony współczesnym obiciem, świetnie wpasuje się w przyjęty tutaj nurt i doda świeżości wnętrzu.

Wśród brązu i beżu

Wielu architektów wnętrz podkreśla, że duszę mają przede wszystkim wnętrza ciepłe, przytulne. Z tego względu tak dobrze odnajduje się w nich drewno – najlepiej w naturalnych odcieniach. Kolorystyka bowiem też ma tutaj znaczenie. We wnętrzach z duszą przyjmuje się ciepłą paletę barw, kolory ziemi, biel. Z reguły nie stosuje się kontrastowych przełamań, tak charakterystycznych np. dla stylu skandynawskiego.