środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyProjekty hal stalowych

Projekty hal stalowych

Hale stalowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Nic dziwnego – to ciekawa alternatywa dla obiektów murowanych. Projekt hali musi być jednak dobrze przemyślany, aby spełnił wszystkie oczekiwania – zarówno te dotyczące wytrzymałości, jak i bezpieczeństwa i designu.

Konstrukcje stalowe — co należy wiedzieć?

Przede wszystkim budowa hal stalowych jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnych budynków. Jest to także rozwiązanie opłacalne pod względem finansowym. Hale stalowe to konstrukcje cechujące się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Są także odporne na warunki atmosferyczne. Można je wznosić przez w zasadzie cały rok — niezależnie od pogody. Łatwo też obliczyć, ile stali będzie potrzebnej do wybudowania takiej konstrukcji, co znacząco przyspiesza proces montażowy.

Stal jako surowiec jest też stosunkowo lekka, co przekłada się na łatwiejszy, tańszy i szybszy transport. Poza tym hala stalowa jest gotowa do użytku niemal natychmiast po zakończeniu budowy i można ją bez większych trudności dostosować do potrzeb inwestora. W razie konieczności istnieje też możliwość modyfikacji konstrukcji stalowych — większość użytych elementów nadaje się do ponownego zastosowania. 

Etapy projektowania hal stalowych

Przed rozpoczęciem budowy hali stalowej należy dokładnie przeanalizować wszelkie dostępne rozwiązania i obliczyć koszty inwestycyjne. Ponadto inwestor musi brać pod uwagę szereg innych czynników, które mają diametralny wpływ na efekt końcowy. Mowa tutaj m.in. o kształcie i wymiarze działki oraz o przeznaczeniu hali — te mogą być np. produkcyjne lub magazynowe.

To jednak nie wszystko. Kolejnym etapem projektowania hal stalowych, jest wybór technologii produkcyjnych i podanie szczegółów związanych z rodzajem składowanych w hali materiałów. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku materiałów łatwopalnych konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Poza tym ważna jest także możliwość ewentualnej rozbudowy hali w przyszłości. 

Hala stalowa w połączeniu z biurem

Hale stalowe to bardzo elastyczne rozwiązanie, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Mowa tutaj również o możliwości zaprojektowania hali produkcyjnej wraz z biurem. W takiej sytuacji bardzo ważną informacją będzie rodzaj składowanego materiału wraz z tzw. wysokością składowania. Zawczasu należy też przeprowadzić badanie gruntu i wszelką niezbędną dokumentację, bez której nie może ruszyć budowa. 

Dlatego też zaleca się skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, która posiada bogate doświadczenie w projektowaniu hal stalowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zaproponowane przez wykonawcę rozwiązania będą nieekonomiczne i nieopłacalne. Nowoczesne hale stalowe to gwarancja wysokiej użyteczności i szansa na szybkie wdrożenie określonych celów strategicznych. Przed rozpoczęciem etapu projektowania dobrze jest dostarczyć wykonawcy wszelkich szczegółów dotyczących oczekiwanych funkcjonalności.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments