Projekty hal stalowych

Planujesz biznes i szukasz odpowiedniego miejsca pod inwestycję? Idealnym rozwiązaniem jest hala stalowa! Wielkopowierzchniowe hale mają wiele zalet, w tym m.in. pozwalają obniżyć koszty robocizny, a także wygenerować oszczędności na transporcie materiału, mimo iż sama stal jest raczej kosztowna. Decydując się na halę stalową, należy posiadać jej projekt. Sprawdź, co obowiązkowo musisz wiedzieć o projektach hal stalowych!

Przeznaczenie hali stalowej jako podstawa dobrze wykonanego projektu

Poprawnie wykonany projekt hali stalowej to podstawa sukcesu jej budowy. To od tego dokumentu zależy uzyskanie pozwolenia na budowę.

Istotne jest przeznaczenie takich budynków. Hale wykorzystuje się jako obiekty przemysłowe, ale nie tylko. Równie często hala stalowa sprawdza się w rolnictwie, jako hale magazynowe lub sklepowe, biura, budynki użyteczności publicznej lub mieszkalne, a nawet kina.

Od czego zacząć projektowanie hal stalowych?

W projekcie hal stalowych muszą być uwzględnione ich cechy wizualne, powierzchnia, a także wykonanie tak, aby zapewnić funkcjonalność i użyteczność budynku.

Co więcej, już na początku wykonywania projektu zaleca się uwzględnienie aspektów związanych z ochroną przeciwpożarową. Tym samym należy ustalić zasady działania i rodzaj ogrzewania hali, cechy wentylacji i punkty jej rozmieszczenia, a także określić pełne wyposażenie oświetleniowe.

Jakie cechy ma poprawnie wykonany projekt hali stalowej?

Profesjonalny projekt hali stalowej dostosowany jest do potrzeb inwestora i musi być zgodny z:

  • przeznaczeniem hali;
  • normami bezpieczeństwa;
  • normami ekologicznymi i ochrony środowiska.

Podstawą hali stalowej jest jej konstrukcja. Tym samym w projekcie muszą znajdować się informacje z zakresu kosztorysu budowy.

W przypadku hal przemysłowych duże znaczenie ma sposób rozmieszczenia zaplanowanych pomieszczeń. Stąd potrzeba wygospodarowania przestrzeni z przeznaczeniem na pomieszczenia socjalne pracowników, biura oraz część produkcyjno-magazynową.

Elementy zawierane w projekcie hal stalowych

Projekt hali stalowych składa się z następujących elementów:

  • projektu konstrukcyjnego;
  • projektu budowlanego;
  • planu projektowego fundamentów, a na jego podstawie tworzy się stopy fundamentowe;
  • projektu obudowy hali, czyli rysunki i wytyczne dla firmy montującej;
  • czasu realizacji inwestycji;

Oprócz tego projekt jest źródłem informacji na temat zastosowanych materiałów budowlanych oraz wszelkich parametrów obiektu.

Niezbędne narzędzia do wykonania projektu hali stalowej

W trosce o komfort pracy nad projektem i o poprawne wykonanie, projektanci chętnie korzystają z komputerowych narzędzi i programów graficznych. W zależności od potrzeb istnieje zarówno darmowe, jak i płatne oprogramowanie. Mimo to wspólnie określa się je jako CAD — Computer Aided Design.

Znaczenie personalizacji projektu hal stalowych

Personalizację projektu zapewnia współpraca z profesjonalną firmą projektową, co pozwala na wzniesienie budynku o wybranych zastosowaniach. Działania uwzględniania osobistych preferencji obejmują nie tylko samo wykonanie gotowego projektu, ale też pozwalają zoptymalizować stosowane rozwiązania. Umożliwiają prefabrykację elementów i montażu, zgodnie z przyjętymi wytycznymi, co pozwala ulepszyć projekt pod względem technicznym i ekonomicznym.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/