środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyJaka narzuta na łóżko?

Jaka narzuta na łóżko?

Stylowa narzuta na łóżko to jeden z najważniejszych elementów składających się na aranżację sypialni. Jest to też niezwykle ważny i funkcjonalny dodatek, który zabezpiecza pościel przed zabrudzeniem, drobnoustrojami i kurzem. Jak zatem wybrać odpowiednią narzutę? Zapraszamy do lektury!

Jaki rozmiar narzuty wybrać? 

Rozmiar narzuty musi być dopasowany do  rozmiaru łóżka oraz preferencji użytkownika. Narzutę możemy częściowo ukryć pod materacem lub pozwolić jej opadać na podłogę. Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań, choć z drugiej strony z pewnością utrudnia to podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej. 

Jeśli narzuta ma okrywać dokładnie pościel, należy założyć ją pod materac. Wówczas zakryta będzie wyłącznie pościel, a nie całe łóżko. To ważna kwestia, ponieważ niektóre łóżka posiadają piękne zdobienia, które aż chce się wyeksponować. Rozmiar narzuty musi być dopasowany do wymiarów materaca. 

Z drugiej strony, narzuta może zakrywać też całe łóżko i opadać na podłogę. Na takie rozwiązanie decyduje się najwięcej osób. Stylowa, piękna narzuta to w końcu dekoracja każdej sypialni. W takiej sytuacji należy zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość łóżka wraz z materacem. Warto pamiętać, że narzuta nie może dotykać podłogi — powinna znajdować się nad nią. 

Jaka narzuta będzie najlepsza? Przede wszystkim powinna być ona świetnie komponować się z aranżacją sypialni i być dobrej jakości. Kluczowy jest tutaj materiał, kolor oraz styl. Ostatecznie to przecież narzuta skupi na sobie praktycznie całą uwagę gości.

Jak dobrać rozmiar narzuty?

Dobór odpowiedniego rozmiaru narzuty najlepiej obrazują konkretne przykłady. W przypadku łóżka 160×200 cm (jeden z najpopularniejszych rozmiarów) narzuta powinna mieć wymiary 220×260 cm – o ile zdecydujemy się wariant, w którym narzuta luźno przykrywa pościel i materac. W przeciwnym razie minimalny rozmiar narzuty przy rozmiarach łóżka 160×200 cm będzie wynosić 220×230 cm. 

Pamiętajmy, że narzuta na łóżko musi spełniać też funkcję dekoracyjną. Kluczowy będzie więc krój, kolor, właściwy deseń, materiał oraz jego grubość. Narzuta powinna być łatwa w czyszczeniu i wykonana z wysokiej jakości tkaniny, którą można prać w pralce automatycznej. Z czego tworzy się narzutę na łóżko? Najczęściej z bawełny, akrylu lub satyny, choć możliwości jest jeszcze więcej. 

Jak prać narzuty na łóżko? 

Przede wszystkim nie należy przepełniać bębna. Materiał, z którego została wykonana narzuta szybko się wówczas mechaci, a materiał pogniecie. Najlepiej wybrać delikatny program z niewielką ilością obrotów. Zawsze należy też sprawdzać oznaczenia i instrukcje pozostawione przez producenta narzuty na metce. Warto pamiętać, że jedynie bawełniane narzuty można prać w wysokiej temperaturze. Satynowe i lniane narzuty pierze się w około 45 stopniach Celsjusza. W przypadku okryć pikowanych temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 stopni Celsjusza. 

Gdzie kupić narzutę na łóżko? Najlepiej w renomowanym sklepie internetowym lub stacjonarnym, takim jak Selene.pl. W asortymencie sklepu znajdują się zarówno narzuty, jak i pościele, materace i poduszki. Wysoka jakość, szybka obsługa i korzystne ceny to tylko kilka z wielu zalet takiego rozwiązania. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://selene.pl/produkty/koce-i-narzuty,2,11357

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments