Każda instalacja domowa powinna zaczynać się od dokładnego projektu i rozplanowania poszczególnych elementów układu. Proces ten może wydawać się dość nużący i uciążliwy, gdyż obejmuje on każdy szczegół i wszystkie parametry danego systemu. Jest to jednak konieczność – jeśli części takie jak zawory termostatyczne zostaną dobrane w sposób nieodpowiedni, może się to odbić nie tylko na samej funkcjonalności układu, w skrajnych przypadkach, złe dobraniu głowic lub zaworów doprowadzi do rozległych uszkodzeń przewodów. Nie ulega wątpliwości, że elementów tych absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Skąd wiedzieć, jakie zawory termostatyczne spiszą się najlepiej?

Wystarczy poświęcić kilka minut na przegląd aktualnych ofert, aby zorientować się, jak dużą różnorodność zaworów termostatycznych oraz głowic są w stanie zapewnić ich producenci. Nie można się dziwić, że osoba z umiarkowaną wiedzą na temat instalacji poczuje się w takiej sytuacji nieco zagubiona. Nie ma jednak czego się obawiać! Wybór odpowiedniego modelu zaworu termostatycznego to nic trudnego, o ile dokładnie trzyma się wyznaczonych wcześniej planów konstrukcyjnych.

Najlepiej jest zacząć od szczegółowego zapoznania się z parametrami technicznymi danego produktu. Trzeba mieć na uwadze, że nawet drobne rozbieżności mogą mieć duże przełożenie na ostateczny efekt i wydajność instalacji.

W specyfikacji zazwyczaj znajdziemy informacje, które dotyczą:

  • Kompatybilności z systemem dwururowym i jednorurowym
  • Rodzaju napędu
  • Maksymalnego zakres przepływu
  • Materiału zastosowanego w korpusie
  • Formy i kształtu zaworu
  • Rozmiarów poszczególnych połączeń
  • Dodatkowych modyfikacji i usprawnień

Lepiej jest poświęcić odrobinę czasu na dokładne porównanie parametrów modelu dostępnego w sklepie z tym, który został przewidziany w planach konstrukcyjnych, niż musieć męczyć się później ze źle dobranymi zaworami termostatycznymi. Rzecz jasna, sprawny fachowiec jest w stanie dokonać pewnych modyfikacji, lecz wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy, kosztów i nie zawsze okazuje się optymalnym rozwiązaniem problemu.

Ograniczanie kosztów instalacji – czy ma to sens?

Jeśli po przygotowaniu planu instalacji, otrzymany kosztorys nie do końca nas zadowala, zastosowanie tańszych zamienników na miejscu wybranych zaworów termostatycznych może wydać się kuszącą opcją. W przypadku, gdy parametry techniczne w pełni pokrywają się z oryginałem, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na substytuty. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej – postawienie na sprzęt prosto od renomowanego producenta to w pewnym sensie gwarancja jakości, a więc także bezawaryjności całego układu. Pojedyncze wydanie większej sumy na zawory i głowice wyższej jakości może uchronić nas przed późniejszymi wydatkami związanymi z koniecznością ich naprawy.