piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoradnikiJak założyć trawnik w ogrodzie?

Jak założyć trawnik w ogrodzie?

Trawnik w ogrodzie należy założyć kiedy już wybuduje się małą architekturę, wytyczy i ułoży nawierzchnię oraz założy niezbędne instalacje. Ten artykuł podpowie Ci jak prawidłowo założyć trawnik w ogrodzie.

Zasady zakładania trawników

Zakładanie trawników nie jest trudne, jednak trzeba kierować się kilkoma zasadami. Przed założeniem trawnika musisz odpowiednio przygotować teren, gdyż od tego zależy czy Twój trawnik będzie zdobił ogród przez wiele lat. Do zakładania trawników najlepiej przystąpić wtedy, kiedy ogród będzie już gotowy. Warto wiedzieć, że po założeniu trawnika, młoda trawa jest bardzo delikatna, dlatego lepiej po niej nie chodzić.

Kiedy zakładać trawniki z siewu, a kiedy z rolki?

Zakładanie trawników rządzi się swoimi prawami. Trawnik z siewu najlepiej założyć wiosną, kiedy ziemia obeschnie, a temperatura podniesie się do 10 stopni Celsjusza lub pod koniec lata, gdyż wtedy jest jeszcze stosunkowo ciepło, ale nie ma już upałów. W lecie także można posadzić trawę, ale trzeba się liczyć z tym, że należy ją częściej  podlewać i zraszać. Pamiętaj, że siewki są bardzo wrażliwe na suszę, już krótkotrwały brak wody może prowadzić do ich wyschnięcia.

Trawniki z rolki również dobrze jest rozkładać wiosną i latem, ale można to zrobić także jesienią (w listopadzie), gdyż trawnik z rolki jest bardziej odporny na mróz i zmieniające się warunki atmosferyczne.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Nawet najbardziej trwały trawnik, nie przetrwa jeśli podłoże będzie źle do niego przygotowane. Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić jest oczyszczenie gruntu pod trawnik. Należy usunąć wszystkie kamienie, gruz, chwasty, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Pozostałości mogą utrudnić trawie wzrost, ale mogą być także w przyszłości źródłem chorób roślin.

Jeśli planujesz założyć podziemną instalację, najlepiej zrób to przed położeniem trawnika.

Musisz także przekopać ziemię pod trawnik. Najlepiej zrobić to na głębokość szpadla. Jeśli Twoja ziemia jest nieurodzajna, możesz ułożyć na niej 10-centymetrowa warstwę kompostu i podczas przekopywania wymieszać go z ziemią. W zależności od rodzaju gleby możesz dodać ziemię organiczną lub piasek oraz wszystko razem wymieszać. Powyższe czynności najlepiej wykonać glebogryzarką, która pomoże też wyrównać teren.

Najlepszą glebą pod trawnik jest gleba dobrze przepuszczalna piaszczysto-gliniasta. Dobrze jest dodać do niej żwir frakcjowany (uziarnienie 0-4 mm), co umożliwi korzeniom silne i swobodne rozrastanie. W przypadku słabej gleby możesz dodać ziemię kompostową lub torf, który zwiększy wilgotność i ilość składników pokarmowych w glebie.

Najlepsze pH przewidziane dla gleby to 5,5 – 7,0.

Przed zakładaniem trawników najlepiej jest wyrównać glebę. Można to zrobić grabiami. Po wyrównaniu, powierzchnia przyszłego trawnika powinna znajdować się na poziomie lub nieco powyżej poziomu graniczących z nią obrzeży i nawierzchni. Teren nie powinien posiadać dołków, gdyż może się w nich zbierać woda. Powierzchnia nie powinna mieć także garbów, które mogą utrudnić koszenie w przyszłości. Na niewielkich powierzchniach możesz udeptać teren, natomiast na dużych prawdopodobnie będziesz potrzebował specjalnego wału.

Trawnik może być płaski, ale dobrze jeśli jest lekko pochylony. Wtedy może swobodnie spływać z niego woda. Pamiętaj także o umieszczeniu w ziemi obrzeży trawnikowych. Jeśli nie możesz samodzielnie usunąć pozostałych w ziemi chwastów, na tydzień przed założeniem trawnika opryskaj powierzchnię środkiem chwastobójczym.

I na koniec – na tydzień przed położeniem trawnika zasil glebę nawozem do trawników. Wierzchnią warstwę gleby wymieszaj z nawozem grabiąc, a następnie obficie podlej. Natomiast kilka dni przed planowanym położeniem trawnika, użyj nawozu wieloskładnikowego.

Trawnik możesz położyć samodzielnie, ale najlepdsze efekty osiagniesz wtedy, kiedy oddasz swój ogród w ręce profesjonalistów.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments