Bilans ogrzewania przy pomocy pompy cieplnej wypada bardzo korzystnie dla naszego portfela. Używając takiego systemu do centralnego ogrzewania domu czy podgrzewania wody użytkowej, mniej więcej trzy czwarte całej potrzebnej energii pozyskuje się ze środowiska naturalnego (w tym przypadku z darmowego, pierwotnego źródła, jakim jest powietrze). Pozostała jedna czwarta pochodzi z innego źródła (nieodnawialnego) i jest niezbędna do podtrzymania działania samej pompy ciepła. Potrzeba do tego niewielkiej ilości prądu.
Pompa ciepła „powietrze – woda” a koszty eksploatacji
Pompa ciepła jest opłacalna, ponieważ z każdego kilowata energii elektrycznej zużywanej przez powietrzną pompę ciepła można odzyskać aż cztery do pięciu kilowatów. Efektywność pomp określa się za pomocą współczynnika COP i to on realnie decyduje o kosztach eksploatacji systemu opartego na pompie ciepła. Im jest on większy, tym lepiej. Oznacza to, że mniej prądu zużywa się do pozyskania określonej ilości ciepła. Ale uwaga, współczynnik ten nie jest stały. Zmienia się między innymi zależnie od warunków zewnętrznych, choć oczywiście powietrzna pompa ciepła sprawdza się zarówno przy temperaturze powietrza 45°C, jak i tej poniżej zera (do -20°C).
Pompy ciepła są najbardziej efektywne w przypadku, kiedy współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi (ogrzewanie podłogowe, promienniki ciepła i tym podobne rozwiązania). Połączone są z systemami fotowoltaicznymi, a temperatura powietrza utrzymuje się w w/w dopuszczalnym dla pompy zakresie. Takie zestawienie zapewnia nie tylko ekologiczność i energooszczędność, ale także zdrowy, przyjemny klimat w domu.
Fot. Schemat domu jednorodzinnego z ogrzewaniem podłogowym na parterze i grzejnikami na piętrze oraz z powietrzną pompą ciepła i panelami słonecznymi na dachu, jako źródłem energii.
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
O ile pompa ciepła powietrzna pozyskuje energię z powietrza, pompa ciepła gruntowa – jak sama nazwa wskazuje – pozyskuje ją z gruntu. Zasady działania urządzeń są podobne. Rozwiązania te różnią się jednak sposobem instalacji, efektywnością (stabilnością) działania i kosztami.
Nawet najlepsza pompa „powietrze – woda” nie jest bardziej efektywna niż gruntowa pompa ciepła, która może pokrywać 100% zapotrzebowania na energię cieplną domu przez cały rok. Koszty eksploatacji w przypadku pompy gruntowej są „na dłuższą metę” niższe, ale pompa powietrzna jest z kolei znacznie tańsza i łatwiejsza w instalacji. Można ją bez problemu zastosować wszędzie niemalże „od ręki”, a opcja gruntowa wymaga głębokich (na około 130 metrów), kosztownych odwiertów (dla zainstalowania gruntowego kolektora pionowego) lub dość dużej działki i jej przekopania, aby na głębokości mniej więcej półtora metra na sporej powierzchni umieścić kolektor poziomy.
Fot. Na dole „kompaktowa”, powietrzna pompa ciepła. Na górze – gruntowa pompa ciepła (z kolektorem poziomym).
Pompa ciepła – dobra na każdą porę roku
Pompy cieplne są uniwersalnym sprzętem, który może być efektywnie wykorzystywany w każdym domu i o każdej porze roku. Dostarczają energię do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania wnętrz, ale także… ich chłodzenia latem. Wszystko to dzięki jednemu urządzeniu! Choć cena pompy ciepła nie jest niska (w porównaniu z kosztami tradycyjnej kotłowni), warto zainwestować w takie rozwiązanie. Wydatek zwraca się po kilku latach, a instalując taki ekologiczny system pozyskiwania energii w swoim domu, można otrzymać na ten cel dofinansowanie w ramach różnych programów rządowych czy dopłat regionalnych do OZE (Odnawialne Źródła Energii). Chcesz zamontować pompę ciepła w swoim domu? Sprawdź ofertę sklepu ERCO Łódź – https://erco-lodz.pl/pompy-ciepla/.