Batman i Robin, John Lennon i Paul McCartney, Sherlock Holmes i doktor Watson, Bolek i Lolek, Alex Ferguson i Manchester United, Mulder i Scully, pizza i ananas… Godzinami można wymieniać zgrane duety z historii i popkultury, które udowodniły, że razem można osiągnąć zdecydowanie więcej niż w pojedynkę. W przypadku aranżacji kuchni taką dopasowaną parę tworzy biel i drewno.
Zacznijmy od tego, że pizza i ananas we wstępie to rzecz jasna żart. I jednocześnie najlepszy dowód na to, że samo połączenie dwóch różnych rzeczy nie gwarantuje jeszcze sukcesu – trzeba to robić ze smakiem i wyczuciem. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone i ponadczasowe tandemy. Jednym z nich jest biel i drewno – połączenie uznawane przez wielu za najlepszą receptę na nowoczesne wnętrze. Czemu dokładnie duet ten zawdzięcza swoją ogromną popularność? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się najpierw przyjrzeć bieli i drewnu z osobna.
Czemu biel w kuchni?
Biel jest najczęściej wybieranym kolorem przy aranżacji pomieszczeń kuchennych – białe ściany ma w swoich kuchniach aż 44% Polaków. Biały jest też najpopularniejszym kolorem frontów kuchennych (41%). Można zatem śmiało powiedzieć, że jako naród jesteśmy zakochani w idei białych kuchni. Nie przeszkadza nam nawet fakt, że kuchnie w tym kolorze trzeba odświeżać znacznie częściej niż inne pomieszczenia, bo na białych ścianach i meblach szybko osadzają się tłuszcze i para z gotowania.
– Biel jeszcze przez długi czas będzie dominowała w naszych kuchniach. Z jednego prostego powodu: jest kolorem neutralnym, dzięki czemu można dopasować do niej dodatki o dowolnej barwie – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Poza tym kolor biały powszechnie kojarzy się z czystością, więc kuchnia wydaje się więc być świetnym miejscem na wykorzystanie tej barwy. Poza tym biel optycznie powiększa wnętrza, co ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę niewielki metraż polskich mieszkań.
Drewno w aranżacji kuchni
Drewno jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym przez Polaków przy wykańczaniu pomieszczeń kuchennych – aż 53% z nas posiada blat kuchenny z tego materiału, często decydujemy się też na drewniane fronty mebli (23%) i podłogi (21%). Drewno jest materiałem na tyle uniwersalnym, że doskonale sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchniach. Świetnie radzi sobie jako przysłowiowa kropka nad „i” – w postaci delikatnych, subtelnych dodatków, elementów dekoracyjnych czy wybranych fragmentów kuchennej zabudowy.
– Drewno jest materiałem przyjaznym środowisku, a co więcej wprowadza do wnętrza swoiste ciepło i elegancję. Wiele osób jednak z niego rezygnuje, obawiając się, że surowiec ten nie podoła trudnym warunkom panującym w kuchni. A wystarczy przecież wybierać gatunki egzotyczne i pamiętać o właściwej impregnacji. Jeżeli będziemy należycie dbać o drewno i je odpowiednio pielęgnować, to przez długie lata zachowa ono swój pierwotny charakter – zauważa Maciej Balcerek.
Biel i drewno: połączenie idealne?
Jak widać zarówno biel, jak i drewno mają sporo zalet, ale dopiero wyważone proporcje obu tych elementów sprawiają, że wnętrze zyskuje na charakterze. Biel i drewno doskonale się uzupełniają – sama biel bez towarzystwa wygląda zbyt sterylnie, natomiast stosowane bez umiaru drewno może zmniejszać optycznie i przytłaczać przestrzeń. Neutralne białe odcienie wydobywają piękno drewnianych słojów, barw i struktur, dzięki czemu mogą one jeszcze lepiej wybrzmieć. Co tu dużo mówić: kuchnie zaprojektowane na bazie bieli i drewna prezentują się schludnie, przytulnie, stylowo i ponadczasowo.