Wygodne i dobrze skomponowane z pomieszczeniem łóżko do sypialni to jeden z najważniejszych elementów funkcjonalnego domu czy mieszkania. Współcześnie, w salonach meblowych dostępnych jest mnóstwo wariantów, dlatego wybór tego odpowiedniego może wydawać się nie lada wyczynem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą dobrać łóżko idealnie odpowiadające na potrzeby i wymagania domowników.

Jakie rodzaje łóżek są dostępne na rynku?

Wchodząc do salonu meblowego, należy spodziewać się, że zastaniemy tam kilkanaście rodzajów łóżek, które niejednokrotnie na pierwszy rzut oka nie będą się od ciebie wcale różniły. Jest tak w przypadku tych mebli, które mają różne rodzaje materacy lub są wykonane z odmiennych gatunków drewna. Warto również wiedzieć, że do sypialni możemy dobrać zarówno łóżko bez zagłówka, jak i z mniej lub bardziej efektywnym wezgłowiem. Różnica jest diametralna, przede wszystkim pod względem wizualnym. Pierwsze z nich sprawiają wrażenie bardziej niepozornych i stwarzają możliwość własnej aranżacji przestrzeni znajdującej się za meblem. Drugie natomiast, są o wiele bardziej wystawne i możemy je dostać w wielu różnych wariantach. W tym przypadku najlepiej kupować je od razu w zestawie z pozostałymi częściami wyposażenia, gdyż w ten sposób unikniemy problemu z dopasowaniem kolejnych elementów.  Ponadto, możemy wyróżnić łóżka na nóżkach lub na niewysokiej podstawie oraz te wykonane z drewna lub z innych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne czy metal. Są to części łóżek, na które najczęściej zwracamy uwagę podczas zakupów. Nie należy również zapominać o jakości materaca, gdyż to w głównej mierze od niego zależy komfort oraz wygoda użytkowania mebla. Warto zatem poświęcić więcej czasu na zakupy, aby dokładnie przyjrzeć się każdemu z tych elementów.

Dlaczego warto kupić łóżko bez wezgłowia?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ze względów praktycznych i estetycznych. Łóżko bez zagłówka świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, które już wcześniej zostały zaaranżowane i obecnie ciężko jest dopasować odpowiedni do nich mebel. W takim przypadku konieczny jest wybór wyłącznie ramy stylistyka pasującej do pozostałych elementów wyposażenia. Nie musimy się zatem martwić tym, czy powinniśmy wybrać zagłówek tapicerowany czy może lepiej drewniany. Tym sposobem, łatwiej znajdziemy coś odpowiedniego i szybciej podejmiemy decyzję.

Kolejną zaletą tego typu łóżek jest przestrzeń, jaka pozostaje do naszej dyspozycji w miejscu, gdzie mógłby znaleźć się mniejszy lub większy zagłówek. Taką ścianę można zagospodarować wieszając na niej na przykład obrazy czy zdjęcia lub montując ozdobne półeczki. Miłośnicy czytelnictwa niewątpliwie mogą skorzystać z dodatkowego miejsca na książki, które w dodatku znajdą się pod ręką.

Łóżko bez zagłówka świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach minimalistycznych, gdzie stawia się na jak najmniejszą ilość mebli. W ten sposób nie zagracamy pokoju dodatkowymi elementami wystroju a przestrzeń pozostaje przejrzysta i zgodna z początkowym zamysłem architekta.