Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zawsze wiąże się to z kontaktem z deweloperem. Inwestycja w zakup nieruchomości to zawsze duża transakcja, która często wiąże się z wydatkiem wszystkich, lub przynajmniej dużej części oszczędności, lub nawet wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z kredytu. Nie ma więc zaskoczenia w tym, że przykładamy ogromną uwagę do cech osoby, z którą będziemy podpisywać umowę końcową.
Trzeba pamiętać również o tym, że deweloper zazwyczaj nie jest pojedynczą osobą, a firmą, na którą składa się cała grupa doświadczonych (bardziej lub mniej) przedstawicieli. Sprawdźmy więc, jakie cechy powinien mieć dobry deweloper i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji.
Doświadczenie na pierwszym miejscu
Jeżeli chodzi o duże inwestycje, to zawsze warto konsultować się i ewentualnie podpisywać umowę z tymi osobami, lub firmom, które posiadają duże doświadczenie. To wcale nie oznacza, że deweloperzy i agenci nieruchomości, którzy są stosunkowo krótko na rynku, nie mogą okazać się lepszym wyborem. Najlepszym potwierdzeniem tego, że inwestycja na pewno się opłaci, są jednak referencje pochodzące od byłych klientów i ich zadowolenie. Wybierając odpowiedniego dewelopera, musisz również zainteresować się i wyszukać informacje na temat tego, jaką ilość osiedli lub domów wybudował do tej pory, w jakich miejscach się one znajdują, czy inwestycje zakończył się sukcesem, oraz, o ile to możliwe, zapytać obecnych mieszkańców tych miejsc, czy są zadowoleni z przebiegu negocjacji i samego mieszkania.
Łatwość w nawiązywaniu kontaktów
Wolałbyś przekazać swoje pieniądze komuś, kto od samego początku wydaje ci się „podejrzany” lub nieprzyjazny, czy raczej komuś, kto od samego początku sprawia doskonałe wrażenie? Odpowiedź jest chyba prosta, dlatego w przypadku inwestycji na rynku wtórnym, będziesz kierować się tą zasadą jeszcze mocniej. Czasem możesz znaleźć się w sytuacji, w której musisz zdecydować pomiędzy kilkoma korzystnie wyglądającymi ofertami. Jak sobie z tym poradzić? Cóż, warto wybrać dewelopera, z którym nawiązało się lepsze relacje- może być to znakiem tego, że firma naprawdę dba o swoich klientów i jest bardziej skłonna do pomocy w przypadku wystąpienia jakichś trudności i nieudogodnień.
Terminowość oraz słowność
Wydawać by się mogło, że terminowość i słowność to cechy, które powinny być podstawą każdego biznesmena oraz zwyczajnego pracownika. Niestety, nie zawsze mamy przyjemność prowadzenia negocjacji z osobą, która jest słowna i spełnia swoje obietnice. Oczywiście, nie zawsze jest to wina dewelopera. Zdarza się, że wystąpią problemy pogodowe, lub problemy związane z ekipą budowlaną oraz nieprzewidziane zmiany w rozporządzeniach i prawie. Jeśli jednak deweloper, którym prowadzisz zaawansowane negocjacje, wciąż postępuje w ten sposób, to dobrym pomyłem może być rozejrzenie się za innym rozwiązaniem.
Etyka
Biznes to biznes, jednak dobrego dewelopera poznaje się właśnie po tym, czy jest zainteresowany doradzeniem i delikatnym zachęceniem do podjęcia korzystnej dla niego decyzji, czy tylko czystą prośbą sprzedaży. Przy wyborze dewelopera, naprawdę warto kierować się jego etyką. Jeżeli czujesz, że mocno forsowana oferta nie jest optymalna, a twoje wątpliwości nie są rozwiewane, to może być to znak na kontynuowanie poszukiwań.