środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPoradyO czym warto pamiętać przed zakupem kołdry?

O czym warto pamiętać przed zakupem kołdry?

Wybór kołdry powinien być dobrze przemyślany, ponieważ wpływa ona na komfort cieplny, wygodę i spokojny sen. Co trzeba wiedzieć przed zakupem kołdry?

Kołdra to jeden z przedmiotów, z których korzystamy codziennie, dlatego powinna być dopasowana do potrzeb jej użytkowników. Jeśli wybierzemy za mały rozmiar, kołdra nie przykryje nas w całości, przez co nie będziemy czuć się komfortowo. Istotne jest również wypełnienie kołdry i dostosowanie jej do pory roku. Jaką kołdrę wybrać?

Jakie kołdry mamy do wyboru?

Zakup odpowiedniej kołdry ma bardzo duży wpływ na jakość snu, dlatego przed zakupem trzeba dobrze przemyśleć swój wybór. Na rynku znajdziemy różne rodzaje kołder, które różnią się rozmiarem, wypełnieniem, poszyciem oraz właściwościami cieplnymi. Kołdra może być wypełniona wsadem naturalnym lub syntetycznym. Najbardziej klasyczne są kołdry puchowe, wypełnione gęsimi lub kaczymi piórami. Takie kołdry są bardzo ciepłe, a przy tym lekkie. Zapewniają też odpowiednią cyrkulację powietrza. Chronią przed chłodem, ale też przed przegrzaniem. Zimą idealnie sprawdzają się kołdry wełniane, wypełnione wełną owczą lub wielbłądzią. Są to kołdry antyalergiczne. Dużą popularnością cieszą się tanie kołdry z wypełnieniem syntetycznym – z włókien poliestrowych, granulatu silikonowego, czy też włókna bambusowego lub kukurydzianego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kołdry bambusowe, które są bardzo przyjemne dla skóry i regulują temperaturę ciała, co sprawia, że idealnie sprawdzają się jako kołdry całoroczne. Kołdry wypełnione wsadem syntetycznym są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, idealnie też sprawdzają się jako kołdry letnie.

Kołdra podwójna czy pojedyncza – jaką wybrać?

Przy zakupie kołdry trzeba pamiętać również o tym, aby wybrać właściwy rozmiar. Kołdra musi być dopasowana do rozmiaru łóżka, aby zapewniała wygodę. Powinna całkowicie zakrywać powierzchnię materaca. Jeśli będzie mniejsza, nie spełni swojego zadania, szczególnie w przypadku łóżka dwuosobowego. Nie ma natomiast przeszkód, aby była większa od materaca. Dla łóżek pojedynczych odpowiednie są kołdry o wymiarach 140 x 200 cm lub 160 x 200 cm. W przypadku podwójnego łóżka najlepiej wybrać kołdrę w rozmiarze 180 x 200 cm lub 200 x 220 cm. Można też rozważyć zakup pojedynczych kołder dla każdej osoby. Wiele osób ceni sobie takie rozwiązanie, ponieważ osobna kołdra zapewnia maksymalny komfort w czasie snu. 

Wygodne łóżka i materace – zadbaj o spokojny sen

Choć wybór właściwej kołdry ma ogromny wpływ na jakość snu, nie można zapomnieć o zakupie wygodnego łóżka i materaca. Choć w przypadku samego łóżka zwracamy uwagę głównie na jego wygląd i dopasowanie do wnętrza, wybór materaca jest kluczowy. To właśnie on odpowiada za jakość snu i prawidłowe podparcie dla całego ciała. Bardzo dużą popularnością cieszą się materace piankowe, które są wygodne i idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Są też lekkie i poręczne, co jest dużym atutem, gdy chcemy przenieść je w inne miejsce. Wykonane zostały z przewiewnych materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Materace piankowe mają różny stopień twardości, który należy dobrać do swoich potrzeb. W przypadku konkretnych schorzeń warto skonsultować ten wybór z lekarzem. 

Popularnością cieszą się też nowoczesne materace sprężynowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materac kieszeniowy, gdzie najważniejszym elementem jest sprężyna kieszeniowa. Jako że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni, materac nie skrzypi, gdy przekręcamy się na łóżku i zapewnia wygodę oraz dopasowanie do ciała. Warto więc dobrze przemyśleć wybór materaca i kołdry, aby zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments