niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoradyJaka jest optymalna długość i szerokość bieżnika na stół?

Jaka jest optymalna długość i szerokość bieżnika na stół?

Odpowiednio zaaranżowany stół nie tylko pięknie się prezentuje, ale umila również spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Oprócz zastawy stołowej warto zadbać również o nakrycie stołu. Poza obrusem obowiązkowo zainwestuj w bieżnik. Czym się kierować, wybierając bieżnik? Jaka powinna być optymalna długość i szerokość bieżnika na stół? Dziś podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżnika na stół?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że bieżnik to świetna alternatywa dla tradycyjnych obrusów. Czym jest bieżnik? To nakładka dekoracyjna na blat stołu lub ławy, która charakteryzuje się tym, że nie zakrywa całej powierzchni mebla. Najczęściej szyje się je w proporcji 2:1, co oznacza, że ich długość jest dwukrotnie większa od szerokości np. 120×60. Co więcej, może zdobić stół razem z obrusem, przełamując monotonię, gdy stawiasz na biały obrus, ale doskonale prezentuje się także samodzielnie. Co wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Dopasuj kolor bieżnika do aranżacji wnętrza

Wybierając dodatki do wnętrz, musisz pamiętać, aby dobrać je kolorystycznie do aranżacji. Dzięki temu całość będzie ze sobą spójna. W sklepach znajdziesz bieżniki na stół niemal w całej palecie barw, różnych wzorach, co pozwoli Ci na idealne dopasowanie go do wystroju pomieszczenia. Wybierz model, który będzie pasował do koloru ścian, mebli, a także innych dekoracji, znajdujących się w salonie m.in. zasłon czy poduszek. Możesz wybrać bieżnik w podobnym odcieniu albo na zasadzie kontrastu. To drugie rozwiązanie to świetny sposób na ożywienie pokoju.

Nie bez znaczenia jest również design Twojej zastawy stołowej. Jeśli jest ona gładka, to śmiało możesz sięgnąć po kolorowe i wzorzyste nakrycie. Jeżeli jednak naczynia są w wyrazistej barwie, mocno wzorzyste, to lepiej, aby bieżnik był gładki i w kolorze, który znajduje się na zastawie.

Wybierz odpowiedni materiał

Materiał, z którego wykonany jest bieżnik, świadczy o jakości nakrycia stołu, jego trwałości, a także walorach estetycznych. Bieżniki na stół powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ szybko się brudzą, odporne na promienie słoneczne i nie powinny się rozciągać w trakcie prania. Najlepsze, a zarazem najpopularniejsze są bieżniki bawełniane. Ich zaletą jest to, że można je prać w wysokiej temperaturze, o ile nie są zdobione aplikacjami. Są także modele plamoodporne.

Postaw na właściwy rozmiar

Ogromne znaczenie ma rozmiar bieżnika. O ile obrus musi idealnie pasować do blatu, o tyle bieżnik może być kapkę za długi czy za wąski. Przed zakupem musisz upewnić się, że bieżnik pasuje do wymiarów stołu. Dlatego dokładnie zmierz stół centymetrem i zapisz wymiary.

Bieżniki na stół można ułożyć wzdłuż stołu lub w poprzek jako podkładka pod talerze. W pierwszym przypadku optymalna szerokość nakrycia wynosi 30-40 cm, a długość 40-50 cm więcej niż długość stołu, aby końce bieżnika swobodnie zwisały po obu stronach stołu lub ławy na około 20-25 cm. Z kolei, gdy nakrycie ma być podkładką pod talerze, to bieżnik może być szerszy i mieć 45 cm szerokości.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments