Choć w modzie są rolety, żaluzje czy panele i inne dekoracje okien niezmiennie powodzeniem cieszą się firanki. Oczywiście niewiele przypominają tkaniny, które pojawiały się w salonach i pokojach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Tak jak zmieniały się aranżacje wnętrz, tak też ewoluowała moda na dodatki i obecnie stylizuje się okna nieco inaczej. W modzie jest minimalizm i prostota. Przykłada się szczególną uwagę do tego, aby wnętrza były jasne, a z drugiej strony szczególnie dba się o subtelną elegancję przestrzeni. Oczywiście niezwykle istotne jest to, by odpowiednio dobrać tkaninę, wykończenie, a także zadbać o odpowiednie upięcia.

  1. Stylowa dekoracja okna
  2. Podkreśl styl wnętrza
  3. Jakie wybrać firanki do salonu?
  4. Jaka długość?

Stylowa dekoracja okna

Nowoczesne firany zachwycają kolorystyką i różnorodnymi wzorami. Poza funkcją dekoracyjną pełnią oczywiście funkcję praktyczną. Szczególną wagę oczywiście przykładamy do tego, jakie firanki gotowe https://misty-white.pl/firany pojawiają się w salonie. Ta reprezentacyjna przestrzeń nabiera wówczas niezwykłego charakteru. W wielu wariantach to właśnie pokój dzienny daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Rewelacyjnie firanka będzie się prezentować przy oknie balkonowym lub przeszklonym wyjściu na taras. Z drugiej strony bardzo często tworzy się salon z kuchnią, a tym samym wystrój okna może być jednym z elementów, które będą łączyć wnętrza o przecież różnych funkcjach. Z pewnością efektowna firana będzie przykuwać uwagę i sprawi, że nawet chłodna skandynawska aranżacja nabierze nieco przytulnego charakteru.

Podkreśl styl wnętrza

Gustowne firany gotowe to jedne z najprostszych sposobów, by we wnętrzu zmienić styl lub podkreślić wyjątkowość pewnej przestrzeni. W efekcie funkcjonalna dekoracja pozwala wyróżnić nasze mieszczanie na tle innych. Świetnie chroni przed spojrzeniami przechodniów oraz ostrymi promieniami słońca. I fantastycznie komponuje się z zasłonami, jeśli zależy nam na takiej dekoracji.

Jakie wybrać firanki do salonu?

Modne gotowe firany z jednej strony chronią intymność gospodarzy.  Z drugiej, podkreślają nieszablonowość miejsca. Oczywiście gdy chcemy, by wpadało do wnętrza mniej światła, powinniśmy zdecydować się na grubsze tkaniny. Jeśli zależy nam na tym, by rozjaśnić przestrzeń warto wybrać delikatne, niemalże przezroczyste tkaniny. Z pewnością będą one zachwycać nieco bajkowym, iluzorycznym wykończeniem. Oczywiście taki materiał ani nas nie zasłoni przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów, ani nie ochroni przed intensywnym słońcem, ale sprawi, że salon, sypialnia czy biuro będą prezentować się niezwykle estetycznie.

Jaka długość?

Także w tej materii panują okresowe mody. Wiele osób decyduje się na powieszenie firan długich, szczególnie wtedy gdy do zasłonięcia są modne duże okna lub wyjście na balkon czy taras. Z drugiej strony krótsze ozdoby sprawdzają się w miejscach, z których często korzystamy. Poza tym takie modele powinny pojawić się przy małych oknach, ponieważ nie przytłoczymy w ten sposób przestrzeni, a z drugiej strony sprawią, że do środka będzie wpadać wystarczająco dużo światła. Sprawdza się więc firanka do parapetu, a nawet krótsza. Efekt wizualny w dużej mierze będzie zależeć również od tego, jak powiesimy tkaninę. W wielu domach nadal wykorzystywane są karnisze, choć coraz więcej propozycji gotowych przygotowywanych jest na specjalnej taśmie marszczącej, która ułatwia wieszanie dekoracji. Wówczas szybko można ułożyć tkaninę tak, jak się lubi. Oczywiście w wielu domach stosuje się również kunsztowne upięcia, które sprawiają, że firana staje się niezwykłą ozdobą. Najczęściej takie rozwiązania pojawiają się w klasycznych wnętrzach. W tych nowoczesny stawia się na ascetyczną prostotę.