Narzędzia akumulatorowe – dlaczego warto ich używać?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się narzędzia akumulatorowe. Postęp technologiczny w budowie ogniw zasilających sprawił, że takie urządzenia działają dłużej i mają większa moc niż jeszcze kilka lat temu.

W czasach, gdy na co dzień używamy różnych mobilnych urządzeń, jak smartfony czy tablety, nie powinno dziwić, że chcemy również przy pracach remontowych korzystać z podobnych, mobilnych rozwiązań. Dlatego właśnie narzędzia akumulatorowe są bardzo chętnie kupowane. Współczesne elektronarzędzia bezprzewodowe są już na tyle zaawansowanymi urządzeniami, że bez problemu poradzą sobie nawet z wymagającą pracą w trudnych warunkach. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej narzędziom mobilnym, poznajmy ich zalety i te parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. 

Zalety narzędzi akumulatorowych

Nieprzypadkowo narzędzia akumulatorowe można znaleźć niemal w każdym przydomowym warsztacie, a także na wyposażeniu fachowców. Tego rodzaju elektronarzędzia mają bowiem bardzo wiele zalet i zwiększają komfort pracy. Należy tu wymienić przede wszystkim ogromną mobilność. Posiadając narzędzie zasilane akumulatorem, nie trzeba się martwić o gniazdko elektryczne czy o stosowanie przedłużacza. W rezultacie taka wiertarka, wkrętarka czy inne elektronarzędzie mogą być używane w dowolnym miejscu.

Brak przewodu zasilającego znacznie ułatwia operowanie narzędziem, zwiększa jego poręczność i umożliwia dotarcie do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, gdzie trzeba na przykład wywiercić otwór. Nie można zapominać również, że narzędzia akumulatorowe mają często niższą wagę, co przekłada się na komfort ich użytkowania. Na przykład nie trzeba robić często przerw w pracy, żeby nie nadwyrężyć dłoni. Nie bez znaczenia jest także to, że mobilne narzędzia pracują dużo ciszej niż wersje zasilane sieciowo. Praca przez wiele godzin w dużym hałasie jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale i uciążliwa. Dziś zwrócić należy uwagę na jeszcze jeden aspekt. Elektronarzędzia akumulatorowe są bardziej ekologiczne niż narzędzia spalinowe, ponieważ nie emitują żadnych spalin. Mało tego, modele mobilne narzędzi coraz częściej są wyposażane w silniki bezszczotkowe, dzięki czemu stają się jeszcze lżejsze, bezawaryjne, a do tego pracują z większą płynnością. 

Na co zwracać uwagę, wybierając narzędzie akumulatorowe?

Bez względu na to, jakie narzędzie akumulatorowe wybieramy, powinniśmy robić to starannie, tak żeby urządzenie spełniło nasze oczekiwanie i rzeczywiście ułatwiło nam realizację planowanych prac. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na akumulatory. Tutaj skupimy się głównie na tym aspekcie.

Warto zwrócić uwagę na typ akumulatora, który będzie zasilał nasze narzędzie. Na szczęście obecnie najczęściej spotkamy się z ogniwami litowo-jonowymi (Li-Ion), natomiast rzadziej będą to już akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) lub niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH). Dlaczego najlepsze są akumulatory litowo-jonowe? W niewielkim stopniu się samorozładowują, można je na bieżąco doładowywać, nie czekając, aż się do końca rozładują (brak efektu pamięci).

Należy także zwrócić uwagę na napięcie akumulatora, w który zostało wyposażone elektronarzędzie. Możemy mieć do czynienia z różnym poziomem napięcia, co zależy także od rodzaju samego narzędzia (np. wkrętarka, wiertarka, wyrzynarka itd.). Najmniejsze elektronarzędzia mobilne mają ogniwa o napięciu nie większym niż 3,6 V, ale najsilniejsze modele mogą mieć nawet 80V. Takie narzędzie można już wykorzystać do bardziej wymagających prac. Aby wybrać narzędzie z odpowiednim napięciem akumulatora, trzeba się zastanowić, pod jak dużym obciążeniem będzie pracowało. Jeśli nie wiemy, najlepiej postawić na 24 V, co będzie najbezpieczniejszym wyborem.

Nie bez znaczenia jest również pojemność akumulatora. Im będzie większa, tym dłużej będzie mogło pracować narzędzie. Duże ogniwo to mniej przerw w pracy. Ewentualnie warto zaopatrzyć się w zapasowy akumulator. Z drugiej strony trzeba również pamiętać, że ogniwo o dużej pojemności będzie długo się ładowało.

Adaptery USB i sieciowe – przydatny osprzęt

Kupując narzędzie akumulatorowe, warto także zadbać o dobry osprzęt i akcesoria do takiego urządzenia. Bardzo przydatne są na przykład adaptery sieciowe i adaptery USB. Taki adapter można podpiąć do akumulatora od elektronarzędzia i wykorzystać go jako przenośną ładowarkę. Wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy do wkręcenia bardzo wiele wkrętów, a nasza wkrętarka mobilna się rozładowała i nie mamy zapasowego ogniwa. W pobliżu nie ma również gniazdka elektrycznego, do którego można podłączyć ładowarkę. Jeśli mamy jakieś inne narzędzie akumulatorowe, możemy podpiąć do jego ogniwa adapter sieciowy i zamienić akumulator w przenośną ładowarkę, który naładuje naszą rozładowaną wkrętarkę. Do tego taki adapter pozwala ładować również elektroniczne urządzenia przenośne przez port USB, czyli na przykład smartfony, laptopy itp.

Narzędzia akumulatorowe zapewniają dużą swobodę działania i komfortową pracę. Warto zatem uzupełnić nasz warsztat o takie urządzenia. Zapewne przydadzą się niejeden raz.