Przedpokój w bloku w stylu glamour– czy to ma sens?

Blask, przepych, wytworność i elegancja – to główne cechy definiujące wnętrza w stylu glamour. Pomimo niewątpliwej atrakcyjności tej konwencji, nie zawsze i nie w każdych okolicznościach odnajduje się ona dobrze. Czy przedpokój glamour w bloku to dobre rozwiązanie?

Wady stylu glamour w bloku

Styl glamour to bez wątpienia jedno z ciekawszych i częściej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Pełen finezji i wszechobecnego blasku, nadaje wnętrzom wrażenia luksusu i nadwornej, zmysłowej elegancji. Przy licznych zaletach tej konwencji, nie wszędzie zdaje ona jednak egzamin. Bogate, efektowne, pełne mocnych i odważnych akcentów zdobienia, najlepiej odnajdą się w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Żywiołowe i nasycone tonacje mogą zbytnio przytłoczyć małe przestrzenie, szczególnie te pozbawione dostępu do naturalnego światła. Co więcej, również i sam jego brak jest jedną z przeszkód, utrudniających stworzenie urządzonej na błysk, dworskiej konwencji. Z tym zaś problemem zmaga się wiele przedpokoi, umiejscowionych w niewielkich, ograniczonych metrażem mieszkaniach. Czym wobec tego zastąpić styl glamour w bloku? Jaki styl wnętrzarski najlepiej odnajdzie się w aranżacjach niewielkich przedpokoi w blokach?

Przedpokój w stylu skandynawskim

Jednym z ciekawszych pomysłów na wystrój przedpokoju mieszkania w bloku jest urządzenie go w stylu skandynawskim. Jakimi cechami powinna charakteryzować się taka przestrzeń? Przede wszystkim jasną i stonowaną kolorystyką. Perfekcyjnie odnajdą się tu więc białe lub beżowe ściany, zestawione z efektowną, drewnianą podłogą. Jeśli jednak nie przekonuje Cię ten naturalny materiał, możesz śmiało wymienić go na panele. Podobne zasady kolorystyczne obowiązują, jeśli chodzi o meble do przedpokoju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż Skandynawowie lubią proste i nieskomplikowane rozwiązania. Stąd też wyposażenie przedpokoju powinno cechować się takimi właśnie przymiotami. Duża, jednolita szafa do zabudowy z jasnymi frontami i połyskującą lub lustrzaną powierzchnią, klasyczna komoda, niewielkie, otwarte półki – meble o takim wyglądzie pomogą Ci łatwo stworzyć ciekawą, skandynawską aranżację.

Co również istotne, w żadnym przedpokoju, szczególnie zaś urządzonym w omawianej konwencji, nie może zabraknąć luster. Proste, oszczędne w formie, w połączeniu z minimalistycznymi lampami lub oświetleniem natynkowym, stworzą efekt stylowego, nieprzesadnego minimalizmu. Ten zaś skutecznie rozświetli i ożywi niewielki hall w bloku.

Przedpokój w konwencji retro

Innym, równie ciekawym pomysłem na urządzenie niewielkiego hallu w bloku, jest aranżacja w stylu retro. Niewątpliwym plusem tej konwencji jest to, że już od progu wita gości ciepłym, domowym klimatem, przywołując sentyment i niepowtarzalny urok minionej epoki. Jak stworzyć taką aurę w przedpokoju?

Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, dobrze sprawdzi się tu ściana w kolorze bazowej bieli lub też pokryta beżową, jasnobrązową farbą. Co najistotniejsze – nie może ona zbytnio rozpraszać uwagi – ta bowiem zarezerwowana jest dla gustownych mebli, które bez dwóch zdań odgrywają tu pierwszoplanową rolę. Duża, drewniana szafa na cienkich nogach, stara ozdobna szafka czy komoda – to bez wątpienia nieodłączne elementy wyposażenia vintage. Oprócz tego nie może w nim w żadnym wypadku zabraknąć także stylowej konsoli z postawioną nań lampą z abażurem czy wazonem kwiatów. Do tego dekoracyjne lustro w drewnianej lub złoconej ramie, poroże pełniące funkcję wieszaka czy klimatyczne świeczniki  – i duch minionej epoki gwarantowany!

Przedpokój to jedno z najmniejszych i – wydawać by się mogło – standardowych pomieszczeń w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że musi być przez to nudny. O ile konwencja glamour nie do końca sprawdzi się w ograniczonym metrażem bloku, styl skandynawski czy retro nadadzą mu wyjątkowego i bez dwóch zdań atrakcyjnego charakteru.