niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradnikiNa jakiej wysokości powiesić umywalkę?

Na jakiej wysokości powiesić umywalkę?

Umywalka w łazience to pozycja obowiązkowa, z której trzeba korzystać wygodnie i swobodnie. Nie może ona być umieszczona zbyt wysoko, a zarazem zbyt nisko – inaczej utrudni nam codzienne czynności. Dlatego ważne jest odpowiednie ułożenie łazienki, w tym zadbanie o strefę do mycia dłoni, zębów i twarzy. A co ze zmywaniem kobiecego makijażu? O tym też nie możemy zapominać!

Umywalka – montaż

Dla dorosłych wymiary powinny wynosić ok 80cm nad ziemią, jeżeli chodzi o montaż umywalki, jednak może się okazać to problematyczne, ponieważ niskie kobiety mają około 150cm, zaś mężczyźni potrafią sięgać aż 190cm. Przez tę różnicę, bo jest to aż 40cm, może się jednej z tych osób myć niezbyt swobodnie i wygodnie. Jak więc połączyć ich wysokość z wysokością, na której ulokowaliśmy? Musimy wymierzyć we własnym zakresie tę różnicę, by móc sobie pomóc – najlepiej umieścić umywalkę w takim przypadku na 90-100cm, w zależności od domowników. Może to być dość trudne, ale w razie problemów, warto wybrać większą umywalkę, by nie pochylać się nad taką mniejszą. Im mniejsza umywalka, tym większy dyskomfort podczas mycia, a to ostatnie, na co chcielibyśmy się zgodzić.

Umywalka – dla dzieci

Co może być trudne w ustaleniu takiej wysokości? Przede wszystkim fakt, że w jednym domu rodzinnym mamy ludzi o różnym wzroście. Wiedzą o tym najczęściej rodzice, którzy mają pociechy w wieku pięciu, sześciu lat, a które już chcą nauczyć się samodzielności, jeżeli chodzi o zachowanie higieny. W momencie, kiedy umywalkę umieścimy na odpowiedniej wysokości dla ludzi dorosłych, możemy mieć do czynienia z pewnym problemem – dziecko do umywalki nie dostanie. Owszem, może stanąć na krzesełku lub stołku, ale nie jest to do końca bezpieczne działanie. Dlaczego? Z prostego powodu – krzesełka nie są aż tak stabilne. Dlatego warto przede wszystkim zadbać o najmłodszych, o ile jest taka możliwość. Być może uda nam się w łazience ulokować jeszcze jedną umywalkę lub znaleźć coś, co pozwoli zachować odpowiednią wysokość dla dzieci.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments