![wybor_koloru_sciany[1]](https://elementarzprojektanta.pl/wp-content/uploads/2020/04/wybor_koloru_sciany1.jpg)
Malowanie ścian i sufitów to ostatni etap prac wykończeniowych w nowych lub remontowanych lokalach. To stosunkowo prosta czynność, która wymaga jednak dużej precyzji i staranności. Jakie są sprawdzone techniki malowania wnętrz i która z nich jest najskuteczniejsza? Jakie narzędzia i farby wybrać oraz jak odpowiednio przygotować się malowania?
Malowanie ścian i sufitów to ostatni etap prac wykończeniowych w nowych lub remontowanych lokalach. To stosunkowo prosta czynność, która wymaga jednak dużej precyzji i staranności. Jakie są sprawdzone techniki malowania wnętrz i która z nich jest najskuteczniejsza? Jakie narzędzia i farby wybrać oraz jak odpowiednio przygotować się malowania?
Przygotowania do malowania
Do malowania ścian i sufitów należy się odpowiednio przygotować. Pierwsza czynność to usunięcie z pomieszczenia zbędnych sprzętów, mebli i innych zbędnych elementów oraz właściwe zabezpieczenie powierzchni, które nie będą malowane. Chodzi zwłaszcza o podłogi i okna, a także inne elementy wyposażenia wnętrza, które mogłyby ulec zabrudzeniu lub nawet trwałemu uszkodzeniu w trakcie malowania ścian. Niezbędne będą do taśma malarska oraz folia ochronna, którymi zabezpieczamy także takie elementy jak ościeżnice, listwy przypodłogowe oraz gniazdka elektryczne. Folią ochronną należy przykryć meble, okna i inne elementy wyposażenia pomieszczenia pozostawione we wnętrzu, które planujemy pomalować.
Kolejny krok to właściwe przygotowanie powierzchni przeznaczonych do malowania. Podstawą jest usunięcie z nich kurzu i zabrudzeń, by farba dobrze trzymała się podłoża. W tym celu najlepiej sprawdzi się mydło malarskie, choć w przypadku większych zabrudzeń trzeba będzie użyć specjalistycznych detergentów. Jeśli ściany i sufity są uszkodzone, malowanie ścian należy poprzedzić miejscowym nałożeniem masy szpachlowej. W przypadku, gdy planujemy malować ściany, na które naniesiono już wcześniej warstwy malarskie, konieczne może też być nałożenie preparatu gruntującego. Na tak przygotowane ściany i sufit nakładamy emulsję podkładową, która wyrówna chłonność podłoża, ułatwi pokrywanie farbą intensywnych kolorów oraz sprawi, że farba nawierzchniowa będzie bardziej wydajna. Teraz możemy przystąpić do malowania.
Idealnie pomalowane pomieszczenie, czyli jakie?
Jak pomalować ściany, by prezentowały się estetycznie i efektywnie przez długi czas? Ich powierzchnia powinna być gładka, czyli bez smug i śladów po narzędziach malarskich. Farbę należy nakładać w ten sposób, by nie łuszczyła się i nie pękała. By uniknąć tych problemów, najlepiej używać farby wysokiej jakości, a także dobrej klasy narzędzi malarskich. Pędzle, wałki i inne urządzenia, którymi planujemy malować ściany, powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju farby oraz podłoża, na które będziemy ją nanosić.
Niezależnie od sposobu nakładania farby, malowanie pomieszczeń należy wykonywać w ściśle ustalonej kolejności. Zaczynamy zawsze od sufitu. Nanoszenie farby na ściany rozpoczynamy od pomalowania odcięć, czyli narożników i krawędzi przy podłodze i suficie. Daną powierzchnię malujemy zawsze całościowo, bez przerywania malowania np. w połowie ściany. Farbę należy nakładać zawsze mokre na mokre, co pozwoli nam uniknąć niepożądanych smug. Sprawdzonym sposobem nakładania farby na ściany jest też rozpoczynanie malowania od okien i kierowania się w stronę wnętrza.
Klasyczny pędzel
Malowanie pędzlem to tradycyjna metoda nakładania farby na różne rodzaje podłoża. Jest tania i prosta, a do tego gwarantuje dobre pokrycie malowanych ścian i sufitów. Nie sprawdza się jednak w przypadku dużych powierzchni, takich jak ściany i sufity. Dlaczego? Ponieważ pędzel pozostawia tzw. sznary, czyli charakterystyczne ślady po włosiu, które z oczywistych względów są niepożądane w przypadku gładkich ścian. Malowanie pędzlem to także metoda bardzo pracochłonna i mało wydajna. W przypadku malowania ścian pędzel warto mieć jednak przy sobie. Przyda się w przypadku, gdy konieczne będzie malowanie elementów trudnodostępnych oraz detali.
Sprawdzony wałek
Wśród najbardziej rozpowszechnionych metod malowania ścian, jest nakładanie emulsji za pomocą wałka. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza zarówno w przypadku małych, jak i średniej wielkości powierzchni. Jakie są jego zalety? To tani i prosty sposób by na malowanie ścian i sufitów. Sprawia że farba kryje efektywne, wydajnie i oszczędnie. Z jego pomocą szybko i równomiernie zamalujemy wykańczane powierzchnie. Ta metoda może jednak powodować trudności przy nakładaniu farby w miejscach trudno dostępnych i narożnikach. Wałek może też być mało skuteczny przy pokrywaniu farbą chropowatych i nierównych struktur.
Malując ściany wałkiem, należy wyposażyć się w przynajmniej dwa tego typu narzędzia o różnych wymiarach. Mały wałek np. o szerokości 3,5 cm, przyda się do nanoszenia farby na niewielkie i trudno dostępne powierzchnie. Dużym wałkiem, np. o szerokości od 18 do 25 cm, będziemy malować duże ściany i sufity. Przy wyborze wałka warto też zwrócić uwagę na długość włosia. Narzędzia z krótkim włosiem najlepiej sprawdzą się przy malowaniu równych i gładkich ścian. Wałkiem z długim włosiem najlepiej malować nierówne powierzchnie. Warto jednak pamiętać, że farba nakładana z przy użyciu tego rodzaju akcesoriów zostawia na malowanych powierzchniach wyraźną teksturę (tzw. baranek). Do ich obsługi wymagane jest odpowiednie doświadczenie. Pracę z wałkiem zawsze warto też wspomagać niewielkim pędzlem, który bez problemu dotrze do najtrudniej dostępnych fragmentów ścian, takich jak narożniki.
Wydajny i nowoczesny natrysk
Najbardziej efektywnym i profesjonalnym sposobem malowania wnętrz jest metoda natryskowa, przy której swoje zastosowanie znajduje agregat do malowania. Na czym polega? Na nakładaniu farby pod ciśnieniem za pomocą specjalistycznego agregatu, wyposażonego w zbiornik, pompę, regulator ciśnienia oraz pistolet i przewód ciśnieniowy. Uniwersalny agregat hydrodynamiczny rozbija farbę na miniaturowe kropelki, które nadmuchiwane są na malowaną powierzchnię. To metoda bezpowietrzna, której wydajność sięga nawet 4 m kw. na minutę. Inny rodzaj malowanie natryskowego to technika powietrzna niskociśnieniowa, która jest tańsza i bardzo oszczędna. Wśród aparatów natryskowych rozróżniamy urządzenia ssące i grawitacyjne.
Metoda natryskowa sprawdza się zwłaszcza w przypadku malowania dużych wnętrz. Korzystają z niej profesjonalne firmy budowlane i remontowe podczas wykańczania i odnawiania ścian mieszkań, przestrzeni technicznych, biur, hal i innych obiektów. Natrysk jest bardzo szybki, precyzyjny i wydajny. Doskonale kryje malowaną powierzchnię, sprawiając że jest ona jednolita i gładka. Pozwala na dokładne pokrycie elementów trudno dostępnych oraz o skomplikowanych kształtach. Takie powłoki malarskie są niezwykle estetyczne, trwałe i odporne na brud i ścieranie. Ta technika wymaga jednak użycia drogiego sprzętu i specjalistycznych farb. Do jej stosowania niezbędne też są odpowiednia wiedza i doświadczenie, chociaż jej opanowanie nie jest trudne.
Jak nakładać farbę techniką natryskową? Pistolet należy trzymać w odległości 15-20 cm od malowanej powierzchni. Farbę należy nakładać w linii prostej zachowując rozluźniony nadgarstek i pilnując prawidłowej odległości od ściany lub sufitu. Kolejne fragmenty powierzchni malujemy na zakładkę. Po zakończeniu malowania pamiętajmy o dokładnym umyciu sprzętu.
Sprzęt do nakładania farby metodą natryskową najlepiej zakupić w profesjonalnych sklepach z sprzętem budowlanym. Z ich ofertą można zapoznać się na stronie internetowej. Przed wejściem na witrynę należy zatwierdzić komunikat dotyczący plików cookies. W razie pytań warto skonsultować się z doradcą. To możliwe za pośrednictwem formularza kontaktowego (do jego wysłania konieczna jest akceptacja zgody na przetwarzanie danych osobowych).