Podczas urządzania łazienki często koncentrujemy się na wyborze wanny, umywalki czy baterii. Bywa tak, że meble schodzą na dalszy plan. A to błąd. Odpowiednio dobrane szafki do łazienki nie tylko podkreślą wystrój i styl pomieszczenia, a może i całego domy lub mieszkania. Meble sprawią, że łazienka stanie się bardziej funkcjonalna i łatwiej będzie zachować porządek. Wybór tego typu produktów jest spory, tak więc nie ma kłopotu z urządzeniem łazienki w swoim stylu.

Jaka szafka pod umywalkę?

Już sama szafka pod umywalkę może sprawić kłopoty na etapie poszukiwań, w tym sensie że jest szeroki wybór i mnóstwo rodzajów mebli. W przypadku szafki do łazienki, na której ma się znaleźć umywalka, wyróżnia się nablatowe czy podblatowe. Szafki mogą być stojące lub wiszące, w ofercie jest ponadto mnóstwo kolorów, materiałów czy wykończeń. Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań są szafki łazienkowe stojące z szufladami. Dlaczego praktycznych? Ponieważ szuflady są bardziej komfortowe, niż drzwiczki. Łatwiej otworzyć szufladę w poszukiwaniu na przykład potrzebnego kosmetyku, niż uchylanie drzwiczek, schylanie się i zaglądanie do wnętrza mebla. Znajdą się jednak także zwolennicy szafek z drzwiczkami. Atutem takich produktów jest bowiem większa powierzchnia w środku, gdzie można po prostu schować więcej kosmetyków, łazienkowych sprzętów czy środków czystości.

Jeśli chodzi o wybór między szafką stojącą a wiszącą, jest jeszcze jedno istotne kryterium. To łatwość montażu. Wiadomo, że szafki łazienkowe stojące z szufladami albo z systemem drzwiczkowym będzie się montowało łatwiej i szybciej. Zawieszenie szafki na ścianie albo w ścianie to już bardziej skomplikowana operacja.

Wilgoć w łazience. Pamiętaj o powierzchni mebli

Podczas wyboru mebli łazienkowych koniecznie zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki, czyli jest wilgotno. Dlatego aby uniknąć niszczenia mebli, na przykład szafka pod umywalkę powinna być zbudowana z materiału odpornego na działanie wody. Drewno często niszczy się, choćby odkształca, w warunkach wysokiej wilgotności. Pokryte odpowiednim lakierem zdecydowanie lepiej radzi sobie z tym problemem. Odpowiednie materiały lub powierzchnie mebli ułatwiają także czyszczenie, co ma ogromne znaczenie w przypadku takiego pomieszczenia jak właśnie łazienka. Przykładem jest szafka łazienkowa Roca, dostępna miedzy innymi w sklepie bridom.pl. Połysk sprawia, że zdecydowanie łatwiej się ją myje. Oczywiście warto pamiętać, iż łazienkowe meble bywają wykonane również z innych materiałów, jak na przykład szkło.

Meble dopasowane do pomieszczenia

Wybierając meble do łazienki, należy najpierw dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Kiedy znamy dokładne wymiary, jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie szafki. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że sam wybór modelu szafki to jedno. Dodatkowy aspekt to ten, że zamontowane meble obok wybranej armatury muszą dawać jeszcze pole do komfortowego poruszania się po łazience. Nawet najbardziej gustowna i pięknie prezentująca się szafka nie będzie bowiem spełniała swoich funkcji, jeśli na przykład trudno nam będzie w ogóle się do niej schylić.

Przestrzeń na podłodze można uratować na przykład decydując się na szafki podwieszane. Powszechne są między innymi meble, których front stanowi lustro. Są wygodne i funkcjonalne, a przy okazji praktyczne w tym sensie, że nie trzeba kupować osobnego lustra, dzięki czemu oszczędza się miejsce. Wspomniana już szafka łazienkowa Roca dostępna jest właśnie w wersji wiszącej z lustrem. Oczywiście w przypadku tej serii szafka pod umywalkę także jest dostępna. To istotne z tej przyczyny, że wypada, by łazienka urządzona była w jednym stylu, a na przykład jedna seria danego producenta to gwarantuje. Możliwości jest wiele. Łazienka może być zaaranżowana w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim czy rustykalnym, a także w innych. Wszystko zależy od gustu i poczucia estetyki właściciela oraz od wystroju całego domu lub mieszkania. Na szczęście producenci mebli łazienkowych oferują swoje produkty w wielu aranżacjach, dlatego to pomieszczenie bez problemu można urządzić po swojemu.