Meble do rustykalnego ogrodu

Styl rustykalny idealnie pasuje do domów jednorodzinnych poza miastem. Pojawia się nie tylko w ich wnętrzach, ale i zieleńcach. Ogrody w nim zaaranżowane to te pełne kolorowych kwiatów, bujnych roślin, owocowych krzewów i drzewek – często dziko rosnących, skalniaków. W ogrodach rustykalnych nie brakuje też mebli. Zapewniają one miejsce do wypoczynku oraz spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Gdzie znaleźć meble ogrodowe w stylu rustykalnym? Czym się one wyróżniają?

Jaki jest ogród w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny (inaczej nazywany wiejskim) w ogrodzie wyróżnia się naturalnością i prostotą. Ma on na celu upodobnić ogród do tego tradycyjnego, babcinego. Świetnie komponuje się z domami drewnianymi, dworskimi, o tradycyjnej bryle.

Ogród rustykalny stawia na łatwe w uprawie kwiaty i rośliny, które często dziko porastają jego powierzchnię. Ważne jest, aby rośliny były różnobarwne, wijące się i pnące. Ogród rustykalny to również ten pełen mebli i dekoracji. Idealnym jego uzupełnieniem będą ażurowe altanki hamaki, skalniaki, pergole, drewniane ławeczki, stare naczynia i narzędzia gospodarcze. Wiele z tych sprzętów pochodzić może z drugiej ręki – ozdoby z duszą to bowiem kwintesencja stylu rustykalnego.

Jakie są meble ogrodowe w stylu rustykalnym?

W ogrodzie w stylu rustykalnym nie może zabraknąć takich mebli jak huśtawki, ławki i krzesła ogrodowe. Rozstawione przy brukowanych ścieżkach pozwolą na odpoczynek w cieniu rozłożystych drzew. Duża liczba siedzisk jest ważna również z tego powodu, że ogród rustykalny jest wprost idealnym miejscem do biesiadowania. Jeśli stanie w nim obszerny, drewniany stół pozwala na aranżowanie rodzinnych obiadów, pikników, śniadań na świeżym powietrzu.

Tradycyjnym wyborem do ogrodu rustykalnego będą drewniane stoły, ławki, fotele i krzesła ogrodowe. Najlepiej wybierać te wykonane z litego drewna, lekko postarzane, na których widoczne są słoje i inne naturalne elementy. Drewniane meble będą odporne na warunki zewnętrzne, uszkodzenia. Solidne i trwałe mogą jednak rozczarowywać pod względem wygody, dlatego, aby drewniane siedziska były wygodniejsze, warto krzesła ogrodowe ozdobić miękkimi poduchami. Alternatywą dla mebli drewnianych są te z rattanu i technorattanu imitującego naturalny surowiec. Ich zaletą jest wysoki komfort użytkowania, estetyczny wygląd oraz brak konieczności impregnacji, której wymagają drewniane stoły i krzesła ogrodowe.

Rustykalne ozdoby do ogrodu

Styl rustykalny uwielbia ozdoby, dekoracje i elementy małej architektury. Ich zadaniem jest podkreślenie stylu i uroku sielskiej aranżacji. Taką rolę mogą spełnić poidełka i karmniki dla ptaków, donice w starym stylu, mini wodospady, fontanny, skalniaki paleniska, kosze ogrodowe. Dekorując ogród, warto sięgać też po przedmioty z duszą, ściągnięte z babcinego strychu czy kupione na pchlim targu. Z rustykalnym klimatem współgrać będą również tekstylia np. kolorowe hamaki, szczególnie te zawieszone pomiędzy drzewami, poduchy dekoracyjne, koce, pledy.