Kuchnia razem z salonem – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Projektując rozkład pomieszczeń w domu lub mieszkaniu prędzej czy później staniesz przed dylematem – wybrać kuchnię połączoną z salonem czy też lepszym pomysłem będzie rozdzielenie obydwu pomieszczeń? Mimo że obecnie połączenie kuchni z salonem jest coraz bardziej popularne, w przypadku takich wyborów nie warto sugerować się modą, ale zawsze dobrać odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb. Zanim podejmiesz tę ważną decyzję, przeczytaj dokładnie nasz artykuł i dowiedz się na co zwrócić uwagę oraz jakie plusy może mieć kuchnia połączona z salonem.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Połączenie kuchni z salonem jest szczególnie dobrym pomysłem w przypadku niewielkich mieszkań lub domów. Brak ściany oddzielającej kuchnię od salonu optycznie powiększy wnętrze, co pozwoli uniknąć niepożądanego efektu ciasnych i przytłaczających pomieszczeń. Uzyskane dzięki otwarciu kuchni na salon jedno duże pomieszczenie będzie już pierwszym krokiem do stworzenia przytulnego, jasnego i przestrzennego miejsca w domu. Jeśli jednak zależy Ci na wizualnym oddzieleniu obydwu pomieszczeń, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie do tego celu wyspy kuchennej.

Miejsce spotkań i wspólnych posiłków

Nierzadko zdarza się, że gospodarz nie ma okazji dłużej porozmawiać z zaproszonymi przez siebie gośćmi ze względu na konieczność przygotowania posiłków w kuchni. Rozwiązaniem tego problemu będzie z pewnością połączenie przestrzeni kuchennej i jadalnej. Co ważne, by stworzyć odpowiednią przestrzeń do gotowania połączonego z rozmową, blat służący do przygotowania potraw musi być zwrócony frontem do stołu. Dzięki umiejscowieniu stołu w jednym pomieszczeniu z kuchnią unikniemy również konieczności uciążliwego przenoszenia potraw i naczyń z jednego pomieszczenia do drugiego.

Funkcjonalna przestrzeń kuchenna

Nie można też zapominać o najważniejszym – funkcjonalności kuchni. Jako minus kuchni połączonej z salonem wskazuje się znacznie mniej miejsca do przechowywania urządzeń kuchennych i produktów spożywczych, co wynika z braku jednej zabudowanej meblami kuchennymi ściany. Minus ten jest jednak bardzo łatwy do wyeliminowania. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia na wymiar sprawi, iż każdy centymetr przestrzeni kuchennej zostanie maksymalnie wykorzystany, a Ty dzięki kuchennym szafom na wymiar będziesz mógł cieszyć się swoją wyjątkową i ergonomiczną kuchnią.

Stylowa przestrzeń

Otwarcie kuchni na salon niesie za sobą również szereg walorów estetycznych. By nie przytłoczyć uzyskanej dzięki połączeniu kuchni z salonem przestrzeni i zachować spójność wnętrza, zabudowa kuchenna musi pozostawać w odpowiedniej proporcji do pozostałych elementów wystroju. Również i z tego powodu, aranżując kuchnię połączoną z salonem, warto zdecydować się na zamówienie mebli na wymiar. Idealnie dopasowane do stylu wnętrza, profesjonalnie wykonane meble na zamówienie pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne miejsce.

Jeśli masz do zagospodarowania więcej przestrzeni, a równocześnie zależy ci na osobnym i zamkniętym kącie kuchennym, możesz bez obaw zdecydować się na rozdzielenie obydwu pomieszczeń, a mieszkanie lub dom w dalszym ciągu będą przestrzenne i funkcjonalne. Za połączeniem kuchni i salonu wciąż przemawiają jednak mocne argumenty. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję.

Artykuł przygotowany przy współpracy z melbis – https://melbis.pl/