Kolor oliwkowy – gdzie go wykorzystać, aby stworzyć modne wnętrza?

Wykończenie mieszkań to proces, który składa się z wielu kroków. Jednym z najważniejszych jest wybór kolorystyki, która zaważy nad atmosferą panującą w całym domu. Powinna ona nie tylko zaspokajać nasze poczucie estetyki, ale również pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Jednym z kolorów, który może nam to zagwarantować jest oliwkowy. To odcień zielonego, który kojarzony jest z naturą i spokojem. Umiejętnie go zestawiając możemy wprowadzić do mieszkania zupełnie inną atmosferę i charakter. Gdzie i jak go wykorzystać, by wnętrza prezentowały się stylowo?

Czym charakteryzuje się kolor oliwkowy?

Kolor zielony jest coraz częściej stosowany w aranżacji wnętrz. Swoją popularność zawdzięcza między innymi temu, że posiada wiele odcieni. Każdy z nich wprowadza do mieszkania nieco inny klimat, dlatego jest w stanie zadowolić niemal każdego. Przy jego użyciu możemy stworzyć czy to surowe, chłodne przestrzenie, czy to ciepłe i przytulne. Co więcej, świetnie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i meblach czy innych dodatkach. Jednym z odcieni, który skradł wiele serc, jest właśnie oliwkowy. To odcień, który powstał niejako ze zmieszania żółtego i zielonego. Charakteryzuje się tym, że jest trochę przygaszony. W konsekwencji stanowi oryginalną, ale równocześnie neutralną barwę, która pasuje do szerokiej palety innych kolorów. Nieszablonowe połączenia to rewelacyjny sposób, by wykończenie mieszkań prezentowało się jako jedyne w swoim rodzaju. Warto wspomnieć również o tym, że kolor oliwkowy przywodzi na myśl naturę, więc jest w stanie ukoić nasze nerwy i sprawić, że się zrelaksujemy.

Gdzie go wykorzystać?

Kolor oliwkowy, w związku z tym, że stanowi dość neutralny odcień, może zostać zastosowany na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się na ścianach, ale także wielu dodatkach w tym na przykład meblach. Co więcej, może on stanowić zarówno główną barwę, jak i uzupełniającą. W salonie warto wykorzystać go na ścianach, które sprawią, że przestrzeń będzie sprzyjać odpoczynkowi. Jeśli dopasujesz do tego drewniane meble i dodatki, wykończenie mieszkań będzie emanować spokojem i przytulną atmosferą. Możesz stworzyć tutaj również tak zwaną domową dżunglę, czyli zdecydować się na liczną roślinność. Jeśli chcesz kolor oliwkowy wykorzystać w kuchni możesz postawić na jedną lub wszystkie ściany w tej barwie. Rewelacyjnie sprawdzi się także w sypialni, której celem jest zapewnienie nam jak najlepszego relaksu, a tym samym regeneracji. Ściany czy oliwkowe elementy będą strzałem w dziesiątkę.

Z czym go połączyć?

Wykończenie mieszkań nie kończy się na jednym kolorze, dlatego warto zapoznać się z barwami, które będą dobrze współgrały z oliwkowym. Pierwszym, i najbardziej oczywistym zestawianiem, jest połączenie go z bielą. Będzie to bezpieczne rozwiązanie, które umożliwi wyeksponowanie koloru oliwkowego. Co więcej, ułatwi nam dobór barwy kontrastującej. Drugą opcją jest zestawienie go z żółtym. Z jednej strony kolor ziemi, z drugiej – słońca, co finalnie stworzy radosną i energetyzującą mieszankę. Nieco mniej oczywistym połączeniem będzie oliwkowy i turkus. Na myśl będzie przywodzić beztroskie wakacje i wszechogarniający spokój. Jeżeli w aranżacji wnętrz szukasz elegancji i luksusu postaw na połączenie tej barwy z czernią. Choć mogłoby wydawać się, że będą to smutne przestrzenie, nic bardziej mylnego. Dopasowując do tego zestawienia odpowiednie dodatki przełamiesz powagę i wprowadzisz nieco przytulnej atmosfery.