Wybierając odpowiedni system grzewczy, zwracamy uwagę przede wszystkim na zasobność naszego portfela. Nie bez znaczenia są również kwestie techniczne, takie jak chociażby metraż nieruchomości czy jej położenie. Z drugiej strony coraz więcej mówi się o ekologicznych rozwiązaniach grzewczych, które przyjazne są przede wszystkim środowisku naturalnemu. Które z nich warto wybrać?
Pompa ciepła
Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na instalację pompy ciepła, która ma zapewnić im odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, bowiem pozwala korzystać z odnawialnych źródeł energii, jakim jest woda. Pompa ciepła nie tylko nagrzewa dom zimą, ale również schładza go, w sposób pasywny, latem. Co więcej, pompy ciepła nie trzeba obsługiwać, co bardzo chwalą sobie szczególnie osoby, które wcześniej pozyskiwały energię z węgla lub pelletu. Jest to bezpieczne rozwiązanie, w przeciwieństwie na przykład do instalacji gazowej, która wymaga przeprowadzania okresowych przeglądów. Dobrej jakości pompy ciepła można nabyć w sklepie internetowym https://hydrotermo.pl/. Znajdziemy tam również wiele akcesoriów, takich jak chociażby grzejniki czy regulatory temperatury.
Piece na pellet
Dużą popularnością cieszą się nie tylko pompy ciepła, ale również piece na pellet. Choć wymagają one obsługi, a konkretnie w zakresie czyszczenia oraz dokładania opału, to jednak są pod tym względem o wiele mniej problematyczne, niż tradycyjne piece węglowe. Kotły na pellet to tańsze rozwiązanie niż pompa ciepła, a co więcej, uzyskany surowiec można wykorzystać powtórnie, na przykład do użyźnienia gleby. Warto mieć na uwadze, że obecnie na kocioł na pellet można pozyskać dofinansowanie, które w znacznym stopniu ograniczy wydatki inwestycyjne. Pamiętajmy, że choć pozyskanie ciepła opiera się na spalaniu surowca, to nie jest to proces szkodliwy dla środowiska naturalnego ani dla ludzi.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne cieszą się o wiele mniejszą popularnością, niż panele fotowoltaiczne, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że ich przeznaczenie jest nieco inne. Otóż za pomocą kolektorów słonecznych możemy dogrzewać nasze pomieszczenia, co jest korzystnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku, gdy korzystamy z ogrzewania elektrycznego. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu ograniczyć koszty, a także korzystać z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, zamiast pobierać energię od dystrybutora. Kolektory słoneczne najefektywniej działają wiosną oraz latem, czyli wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą dawką promieniowania słonecznego. W pierwsze, słoneczne, wiosenne dni są one w stanie pokryć niemal całkowite zapotrzebowanie na ciepło. W sezonie zimowym mogą zaś posłużyć do dogrzewania pomieszczeń. Niestety, w Polsce słonecznych dni jest w roku stosunkowo niewiele, zatem kolektory słoneczne nie mogą stanowić jedynie źródła ciepła. Z drugiej strony dają one możliwość pobierania energii ze słońca, co jest korzystne dla środowiska naturalnego, a także dla naszego portfela.