5 porad, które ułatwią Ci wybór płytek do łazienki

Zanim zdecydujemy się na rodzaj i sposób ułożenia płytek w łazience, warto najpierw sporządzić projekt tego pomieszczenia. Gdy już zobaczymy rozmieszczenie wszystkich sanitarnych urządzeń, będziemy wiedzieli, ile tak naprawdę miejsca zostaje na płytki.

Ma to znaczenie w kontekście konieczności ich przycinania. Czym zatem kierować się przy wyborze płytek? Oto 5 praktycznych porad.

  1. Wielkość płytek

Niekoniecznie musimy kierować się zasadą, że im mniejsza łazienka, tym mniejsze płytki. Jednak projektanci wnętrz zalecają, aby te duże płytki wybierać tylko pod warunkiem, że znajdzie się choć jedno miejsce na ścianie, na którym będziemy mogli położyć najlepiej dwa rzędy płytek bez ich przycinania. Znajomość rozmieszczenia urządzeń sanitarnych pozwoli dobrać płytki tak, by uniknąć przycinania wąskich pasków na podłodze kiedy kładąc kafle, napotykamy ograniczenie choćby w postaci wanny. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze płytek do łazienki?

  1. Parametry techniczne

Wybór płytek podłogowych i ściennych jest obecnie ogromny, jednak nie wszystkie one nadają się do łazienki, gdzie mamy do czynienia z wysoką wilgotnością i detergentami. Dlatego płytki łazienkowe powinny cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz na wilgoć czy wahania temperatury. Wybierając płytki, należy między innymi zwrócić uwagę na symbol E, który podaje procentową chłonność płytek. W pomieszczeniach gdzie jest słaba wentylacja i duży kontakt powierzchni z wodą wskaźnik ten powinien wynosić maksymalnie 3%. W ten sposób uchronimy się przed pleśnią.

  1. Bezpieczeństwo, czyli płytki antypoślizgowe

Płytki łazienkowe, konkretnie te podłogowe nie mogą być śliskie, co oznacza, że te o wysokim połysku powinniśmy wykluczyć. Oznacza to dalej, że kupując ten produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na symbol R, obok którego znajduje się cyfra od 9 do 13. Im wyższa ta wartość, tym lepsza antypoślizgowość. Płytki antypoślizgowe poza tym, że nie są śliskie, często posiadają reliefy bądź ryflowania. Te pierwsze to wypukłe wzory, te drugie to wycinane rowki. Oba rodzaje tekstur zwiększają tarcie, blokują stopę, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo niebezpiecznego poślizgnięcia się i upadku.

  1. Kolor płytek – jak efektywnie łączyć płytki na ścianie i podłodze?

Zdecydowanie płytki podłogowe powinny się różnić od tych na ścianie. Dlatego, jeśli nawet upodobaliśmy sobie jeden kolor, powinniśmy kierować się zasadą, że odcień płytek powinien na tyle się różnić, by dostrzec tę różnicę zaraz po wejściu do łazienki. Idąc za tą myślą, jeśli chcemy optycznie powiększyć naszą łazienkę, prawdopodobnie zdecydujemy się na lustra i biel. Postarajmy się jednak przełamać ten kolor na przykład drewnopodobnymi płytkami na podłodze lub stosując niezawodny kontrast w postaci czarnych akcentów na ścianie choćby tej prysznicowej. Obecnie modne mozaiki pozwalają w najciekawszy sposób bawić się kolorami i łączyć ze sobą różne odcienie. Warto też wziąć pod uwagę płytki szare, jak te na stronie https://www.rawdecor.pl/szare-plytki.html.

  1. Płytki na ścianę – do jakiej wysokości?

Znane są zarówno rozwiązania kiedy płytki kładzie się do samego sufitu, jak i takie, gdy w jakichś proporcjach częściowo kładzie się płytki, a częściowo ścianę się maluje. Zasada tu jest taka, że optycznie lepiej sprawdzą się płytki pod sufit w pomieszczeniach większych rozmiarów. W mniejszych łazienkach płytki do połowy czy na wysokość ¾ ściany będą prezentować się korzystniej. Wszystko jednak zależy od koncepcji, wielkości i kolorystyki płytek.