środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradyMaterac kokosowy - czy warto się na niego zdecydować?

Materac kokosowy – czy warto się na niego zdecydować?

Materac kokosowy — czy warto się na niego zdecydować? 

Materace kokosowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Są chętnie wybierane szczególnie przez osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i naturalne wyroby. Czy jednak taki materac zapewnia także komfort snu? Sprawdźmy, jakie zalety mają takie materace i dowiedzmy się, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. 

Materac kokosowy — jak jest wykonany? 

Większość osób z pewnością zastanawia się, czy materace kokosowe rzeczywiście wykonywane są z kokosa. I odpowiedź na to pytanie jest po części twierdząca. A tylko po części, ponieważ takie modele materaców składają się zwykle z kilku warstw, a jedną z nich jest właśnie ta kokosowa. Mogą być to klasyczne materace piankowe, sprężynowe, czy też lateksowe. 

Materace kokosowe wyłożone są matą kokosową. Jest ona wykonana ze skorupy orzecha kokosowego, a dokładniej, z włókien kokosowych. Są one całkowicie naturalne, a do ich sprasowania nie używa się żadnych środków chemicznych. Do wytworzenia płaskiej warstwy maty kokosowej wykorzystuje się technikę igłowania, a następnie wygładza się za pomocą obróbki termicznej. Tak przygotowana mata kokosowa może stanowić warstwę materaca. 

 

Materace kokosowe — wady i zalety 

Nie bez powodu materace kokosowe mają obecnie tak wielu zwolenników. Zapewniają one naprawdę liczne korzyści. Przede wszystkim, mata kokosowa utwardza materac, przez co cała jego konstrukcja jest usztywniona i ustabilizowana. Tym samym takie modele fantastycznie sprawdzają się przy większej masie ciała, a także u osób, które po prostu lubią spać na twardszym podłożu. 

W związku z dużą stabilnością, materace kokosowe nie są też podatne na odkształcanie. Dzięki temu ich żywotność jest bardzo długa i przez lata zachowują swój oryginalny kształt. Warto dodać też, że włókno kokosowe zapewnia świetną cyrkulację powietrza oraz skutecznie odprowadza wilgoć. To sprawia, że materace tego typu zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i zapewniają ogólny komfort snu. 

Czy sprasowane włókna kokosowe mają jakieś minusy? Dla wielu może być on po prostu za twardy. Na pewno nie sprawdzi się u osób lubiących spać na miękkim podłożu. 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając materace z kokosem? 

W sklepach znajdziemy obecnie bardzo duży wybór materaców kokosowych. Jak więc znaleźć idealny do swojej sypialni? W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest zwrócenie uwagi na rodzaj materaca. Lateksowe, sprężynowe i piankowe materace zapewniają zupełnie inny rodzaj komfortu i eksploatacji. Warto więc ustalić, jaki będzie dla nas najlepszy. 

Kolejna ważna rzecz to twardość. Bo choć materac kokosowy jest twardy sam w sobie, to jednak podlega oczywiście także klasyfikacji od H1 do H4, określającej poziom miękkości. Parametr ten należy dopasować przede wszystkim do ciężaru sylwetki — im więcej kilogramów, tym wyższe oznaczenie. 

Oczywiście przy wyborze materaca kokosowego należy zwrócić uwagę także na podstawowe parametry, takie jak długość i szerokość. Powinny być dopasowana odpowiednio do wymiarów ramy łóżka. 

Ile kosztuje materac kokosowy? 

Czy materac kokosowy jest dużo droższy od zwykłych modeli? Nie! Materace wyposażone w matę kokosową właściwie zupełnie nie różnią się pod względem cenowym. Nie musimy więc dopłacać, by cieszyć się komfortem, jaki zapewniają.

Jaki jest więc koszt materaca kokosowego? To już zależy od wielu czynników. O cenie decyduje producent, materiały użyte do wykonania, czy choćby wymiary produktu. Nie ma jednak wątpliwości, że ta wygoda jest warta każdej inwestycji!

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments