Matematyka a inne dziedziny nauk w których się ją stosuje

Matematyka – królowa nauk

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, które mówi, że matematyka jest królową nauk. I mimo że jest to bodajże najbardziej znienawidzony przedmiot przez uczniów, to jednak nie bez powodu kładzie się nacisk na zrozumienie tej pięknej nauki, jaką jest matematyka. Wiele osób na popularnych środkach mediów społecznościowych tworzy zabawne filmiki i próbuje przekonać, że cosinus i sinus nigdy im się do niczego nie przydały, nie mówiąc o pochodnych, całkach, liczbach urojonych i bardziej zaawansowanych matematycznych tajnikach. Otóż, może pewnemu procentowi populacji rzeczywiście matematyka nie bardzo się przyda, poza dodawaniem i odejmowaniem, jednak matematyka ogólnie przydatna jest w wielu innych dziedzinach. Dla przykładu, pierwszą nauką, w której bez umiejętności matematycznych ani rusz, jest fizyka. Ta nauka stara się opisywać świat, który widzimy dookoła, i zjawiska, za pomocą właśnie czego – matematyki. Z jaką szybkością porusza się samochód, jak szybko trzeba jechać, żeby wyprzedzić kolejny i zmieścić się w czasie przed nadjeżdżającym z naprzeciwka, jakiej siły trzeba użyć, aby odbić się od deski, by odpowiednio skoczyć w dal? Co zaskakujące, umiejętności matematyczne przydają się także… w sporcie! W połączeniu z innymi dziedzinami oczywiście. Dla przykładu, aby zbudować symulator skoków narciarskich, potrzebujesz wiedzieć, jak wyliczyć te wszystkie nielubiane sinusy i cosinusy – tutaj przyda nam się wiedza z trygonometrii, aby wyliczyć najlepszą możliwą dla skoczka trajektorię lotu, gwarantującą mu zwycięsto w tej dyscyplinie.

Matematyka jako element każdej dziedziny nauk

Można twierdzić, że jest się humanistą, ale czy bycie humanistą oznacza, że nie potrzebujesz korzystać z matematyki? Ależ skąd. Nawet w takich dziedzinach jak historia potrzebuje się obliczać lata, potrzebuje się rejestrować dane w numeryczny sposób i potrzeba znać zarówno zestaw cyfr arabskich, jak i rzymskich. Czyżby zatem królowa nauk była zbędna w naukach takich jak polonistyka, germanistyka? No, niestety nie. Nawet tutaj umiejętności i wiedza matematyczna jest przydatna. Zwłaszcza kiedy mówi się o poezji, gdzie potrzeba zliczyć wszystkie sylaby i opisać rytm danego wiersza. Tak naprawdę, gdziekolwiek się nie ruszysz, wszędzie natkniesz się na zapotrzebowanie na umiejętności matematyczne, choć różnica zwykle polega na tym, czy do innej nauki potrzeba nam mniej lub bardziej zaawansowanych umiejętności matematycznych lub wiedzy.

Matematyka w zawodach

Nie tylko w naukach, ale w praktycznie każdym zawodzie potrzeba umiejętności matematycznych. Nawet jeśli zostaniesz kosmetologiem, fryzjerem, muzykiem. Matematyka to nie tylko liczenie, nie tylko opisywanie świata za pomocą numerów, ale przede wszystkim jest to umiejętność dostrzegania przestrzeni, kształtów, logicznego myślenia, oszacowania i dopasowania. Oczywiście, takie nauki jak ekonomia, biznes, inżynieria czy także informatyka zostawiłam na sam koniec. Są to bardzo lubiane zawody, ponieważ porządne wykształcenie pozwala na osiągnięcie sporych dochodów i wymarzonego poziomu życia. Czy zatem warto uczyć się matematyki? Odpowiedz sam.