Zakup okien do nowego domu to, można powiedzieć, wisienka na torcie. Niby prosta sprawa, ale jak się okazuje, rodzaje okien dostępne na rynku dają duże pole manewru. Przed zakupem należy zadać sobie kilka pytań, które pomogą wybrać najbardziej odpowiednie okna.
Materiał okien
W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć materiał, z którego wykonane są okna. Dzisiaj zarówno w blokach mieszkalnych jak i w domach prywatnych najczęściej widzimy okna plastikowe, jednak nie oznacza to braku innych opcji.
Okna plastikowe (inaczej okna PCV) – tego typu okna wytwarzane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wnętrza profili okien PCV są poprzedzielane na tzw. komory (jest ich od pięciu do ośmiu), dzięki którym skutecznie zatrzymują ciepło oraz zapobiegają gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu. Okna plastikowe są niedrogie i cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, a ponadto zapewniają trwałość oraz łatwość czyszczenia.
Okna aluminiowe – są bardzo sztywne i najlepiej nadają się do dużych przeszkleń, dlatego też cieszą się popularnością w nowoczesnym budownictwie. Okna z aluminium są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych czy korozję. Dużą zaletą jest możliwość pomalowania takich okien na dowolny kolor. Jednak przy wyborze tych okien należy wziąć pod uwagę to, że cechują się słabszą izolacyjnością cieplną niż okna wykonane z plastiku.
Okna drewniane – wykonywane są z drewna klejonego warstwowo, przez co są elastyczne, ale nie odkształcają się pod wpływem wilgoci czy temperatury. Największą zaletą tego typu okien jest elegancki wygląd; dzięki nim budynek nabiera szlachetnego charakteru. Niestety wymagają regularnej pielęgnacji, a mianowicie czyszczenia przynajmniej raz w roku oraz poddawaniu renowacji co kilka lat. Pocieszający jest fakt, że dbanie o okna drewniane odpłaca się długą żywotnością, o wiele dłuższą niż okien PCV.
Konstrukcja okien
Najbardziej typowymi i najczęściej wybieranymi są okna jednoramowe. Okna o bardziej złożonych konstrukcjach są spotykane raczej w starym budownictwie. Poniżej rodzaje okien ze względu na ich konstrukcję.
Okna jednoramowe – są skonstruowane z pojedynczej ościeżnicy oraz pojedynczego skrzydła okiennego, które otwiera się do wewnątrz pomieszczenia.
Okna ościeżnicowe – czasami zwane są oknami polskimi. Zbudowane są z ościeżnicy oraz podwójnych skrzydeł okiennych; jedno ze skrzydeł otwierane jest do wewnątrz a drugie na zewnątrz budynku.
Okna skrzynkowe – tego typu okna montuje się na bazie konstrukcji krosnowej przymocowanej do ościeżnicy. Są to okna dwuszybowe i dwuskrzydłowe. Zarówno skrzydła zewnętrzne jak i skrzydła wewnętrzne otwierają się do środka. Takie okna spotyka się głównie w budynkach zabytkowych.
Okna krosnowe – są to konstrukcje zbudowane z pojedynczego skrzydła okiennego nieotwieranego lub otwieranego do wewnątrz budynku. Cechują się słabą izolacyjnością cieplną i akustyczną.
Okna zespolone – zwane są również oknami szwedzkimi lub skandynawskimi. Są to okna nowoczesne i niezwykle funkcjonalne. Otwierają się na zewnątrz, a ponadto mogą być wyposażone w mechanizm pozwalający na obrót skrzydła w zakresie 180 stopni wokół własnej osi, dzięki czemu łatwiej jest je myć. Ponadto ich parametry izolacyjności są wysokie, dzięki czemu chronią nawet przed największym mrozem.
Sposób otwierania okien
Rodzaje okien dzieli się również ze względu na sposób otwierania. W tym wypadku dobrze jest się zastanowić, do jakiego pomieszczenia jakie okna będą sprawdzały się najlepiej.
Okna rozwierne – otwierają się na oścież do wewnątrz lub na zewnątrz.
Okna rozwierno-uchylne – otwierają się na się na oścież oraz umożliwiają uchylenie skrzydła do wewnątrz. Są najczęściej wybieranymi oknami w budynkach mieszkalnych.
Okna uchylne – tego typu okien nie można otworzyć na oścież, dlatego sprawdzą się w miejscach, gdzie nie jest to potrzebne.
Okna nieotwierane (inaczej „fixy”) – najczęściej stosowane są w pomieszczeniach, które nie wymagają wentylacji. Fixy świetnie sprawdzają się także przy dużych przeszkleniach.
Okna przesuwne – otwierają się poprzez przesunięcie skrzydła. Ten rodzaj otwierania znajduje zastosowanie najczęściej w oknach balkonowych i tarasowych.
Okna uchylno-przesuwne – otwierają się poprzez przesunięcie skrzydła oraz umożliwiają uchylanie do środka pomieszczenia.
Okna odchylne – uchylają się od dołu i na zewnątrz. Ten rodzaj okien umożliwia wentylowanie pomieszczeń nawet podczas opadów deszczu.
Okna obrotowe – w tego typu oknach mechanizm obrotowy pozwala na obrót skrzydła wokół osi zawiasów, które umieszczone są w połowie długości skrzydła. Można obracać je do 18o stopni.
Okna uchylno-obrotowe – oprócz obracania skrzydła można je również uchylić.
Miejsce montażu okien
Okna balkonowe – wyróżnia się je ze względu na duże rozmiary i funkcję, jaką pełnią. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien zapewniają lepsze oświetlenie, szybsze przewietrzenie pomieszczenia oraz oczywiście możliwość wychodzenia na balkon czy taras.
Okna połaciowe (dachowe) – montuje się je w połaci dachowej. Sprawdzają się w pokojach na poddaszu, gdzie skosy sufitu uniemożliwiają montaż zwykłych okien. Skrzydło może być uchylne, obrotowe lub uchylno-obrotowe.
Naświetle – to okno niewielkich rozmiarów i pełni funkcję dodatkowego oświetlenia wnętrza, jest także elementem dekoracyjnym. Stosuje się głównie nad drzwiami wejściowymi domu.
Kształt okien
W wyborze okien nie musimy ograniczać się do typowego kształtu, czyli prostokątnego w tym kwadratowego. Przy nowoczesnych i oryginalnych projektach można pokusić się o okna o nietypowym kształcie. Na rynku dostępne są okna:
- prostokątne,
- trapezowe,
- trójkątne,
- łukowe,
- okrągłe.
Rodzaje okien – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jeśli na podstawie powyższych kryteriów wiesz już, jakie okna wybrać, pozostaje szczegół, czyli wybór ze względu na kierunek otwierania – okna lewe lub prawe. Ponadto możesz wziąć pod uwagę wybór okien energooszczędnych, które sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim zapotrzebowaniu energii. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także okna antywłamaniowe zapewniające wyższe bezpieczeństwo dzięki wzmocnionym elementom konstrukcyjnym. Na koniec, pamiętaj, aby wybierać okna dobrej jakości oraz sprawdzoną firmę montażową.