Lodówka w naszym domu

Lodówka jest tym urządzeniem domowym, bez którego trudno by było sobie wyobrazić jakiekolwiek mieszkanie czy też dom. Dzięki niej możemy trzymać w domu w odpowiednich warunkach większe albo mniejsze zapasy jedzenia. Sprawdza się ona także jako urządzenie do chłodzenia napojów, produkcji lodu do drinków, etc. Warto więc zainwestować w taką lodówkę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i posłuży nam przez długie lata. Nie bez znaczenia będzie tu także jej wygląd, który powinien być dopasowany do ogólnego wystroju mieszkania lub kuchni. W obecnych czasach wybór lodówki nie powinien nastręczyć nam większych problemów, a wręcz przeciwnie.

1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Decydując się na określony model chłodziarki, mamy obecnie do czynienia z lodówkami jednodrzwiowymi albo dwudrzwiowymi, które z angielska nazywamy: “side by side”. Wybór odpowiedniej lodówki będzie więc zdeterminowany tym, jak duża jest nasza kuchnia oraz ilu osobom ma nasze urządzenie służyć. Lodówki dwudrzwiowe będą wymagać większej powierzchni, choćby z tego względu, że otwierają się na dwie strony pomieszczenia. Lodówki takie będą na pewno przydatne w przypadku, gdy mieszkamy w kilka osób w jednym mieszkaniu. Lodówki wolnostojące jednodrzwiowe są mniejsze, a więc łatwiej znajdziemy tu model dostosowany do potrzeb niewielkiej rodziny, czy też osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa. Duże urządzenia zużywają więcej prądu, a więc warto kupować takie lodówki, które zamierzamy w pełni wykorzystać. Lodówki jednodrzwiowe są często wyposażone w opcję, która umożliwia przełożenie drzwi na prawą lub lewą stronę. Dzięki takim rozwiązaniom łatwiej je dopasować do niewielkich, czy też specyficznych pomieszczeń kuchennych. Odpowiednio dobrana lodówka na pewno ułatwi nam życie na co dzień i od święta.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Wybór lodówki, którą zamierzamy nabyć do naszego domu, nie będzie sprawą najprostszą. Każda lodówka ma swoje zalety, które mogą się okazać bardziej lub mniej przydatne, w zależności od naszych potencjalnych potrzeb. Pod uwagę trzeba będzie więc wziąć: klasę energetyczną lodówki, jej głośność, pojemność, design, czy też np. sposób oddawania ciepła przez urządzenie. Im więcej parametrów dokładnie dobierzemy, tym większa szansa na to, że nasze zakupy okażą się udane. Jeśli nie wiemy do końca, na jakiej lodówce nam zależy, możemy sprawdzić to, co polecają różnego rodzaju blogi, vlogi, czy też artykuły w prasie fachowej. Im większa wiedza na dany temat, tym trafniejsze decyzje. Jeśli więc chodzi o klasę energetyczną warto wybierać te urządzenia, które mają ją oznaczoną literą A. Klasa energetyczna ma siedem głównych kategorii – ostatnią z nich oznacza litera G. Takie lodówki będą zużywać najwięcej prądu. Poziom hałasu jest oznaczany w decybelach (dB) i tutaj zasada jest prosta – im niższa liczba, tym cichsza lodówka. Poziom hałasu może mieć znaczenie jeśli w domu są małe dzieci albo osoby wrażliwe na dźwięki. Pojemność lodówki jest oznaczana w litrach – powinna ona każdorazowo być dobrana tak, aby spełniać oczekiwania domowników. Nie ma sensu kupowanie wielkiej lodówki, jeśli nie zamierzamy jej w całości wykorzystywać. Pamiętajmy także o tym, że lodówkę możemy spokojnie dobrać do tego, jaki wystrój w mieszkaniu mamy. Designerzy prześcigają się obecnie w propozycjach, jeśli chodzi o ten temat. Możemy więc lodówkę potraktować jako samodzielny i wolnostojący przedmiot o określonym kształcie oraz kolorze, ale możemy także nabyć model do zabudowy, który ukryjemy przed wzrokiem ciekawskich. Bez względu na to jaką lodówkę wybierzemy, ustawmy ją tak, by miała kilka centymetrów wolnej przestrzeni, aby spokojnie mogła oddawać ciepło. Nie umieszczajmy też jej zbyt blisko piekarnika albo pieca, gdyż to może zdecydowanie wpłynąć na jej żywotność.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Nowoczesne lodówki są bardzo często dość skomplikowanymi urządzeniami. Szukając rozwiązań, które nas zadowolą musimy to zawsze mieć na uwadze. Pożądanym na pewno będzie dobrej jakości agregat, który zapewni nam długotrwałą oraz bezawaryjną pracę lodówki. W standardzie występuje obecnie opcja “no frost”, która zapewnia nam urządzenia bezszronowe. Warto też zwracać uwagę, np. na komory zero, które coraz częściej trafiają do zwykłych lodówek. Są to komory, w których możemy trzymać szybko psujące się produkty, takie jak ryby, mięso albo warzywa, z których zamierzamy skorzystać jutro albo pojutrze, bez konieczności ich zamrażania. Pojawiają się także lodówki z dwoma oddzielnymi obiegami powietrza – jednym dla zamrażalnika, a drugim dla chłodziarki. Dzięki takim rozwiązaniom parametry przechowywanej żywności nie ulegają zmianie. Warto także zwracać uwagę na to jak pracują termostaty, czy też programatory. Najważniejsze jednak by nasza lodówka spełniła wszelkie nasze oczekiwania – tego się trzeba trzymać.