Czujnik czadu i dymu - jak to działa? Czym się kierować przy wyborze?

Czujnik czadu i dymu to urządzenie, które szczególnie w starszym budownictwie z często wadliwymi lub nie do końca odpowiednio zabezpieczonymi systemami ogrzewania, jest ogromnie przydatne. Warto zamontować go także  w nowych budynkach dla własnego bezpieczeństwa. Nawet średniej klasy urządzenie, które kosztuje kilkadziesiąt złotych, jest w stanie posłużyć ci przez 3-4 lata, chroniąc być może przed bardzo dużym niebezpieczeństwem, jakim dla życia jest ulatniający się czad. 

Czujniki dymu i czadu – rodzaje

Czujniki dymu i czasu  – jak działają?

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujniki dymu i czadu – rodzaje

Z instalacji domowych ułatwiać się może wiele różnych rodzajów dymu. Niebezpieczna jest większość z nich, natomiast siła oddziaływania danego dymu różni się od jego składu chemicznego czy poziomu zadymienia pomieszczenia. Dym ma naprawdę wiele odmian i rodzajów, które różnią się także zapachem czy barwą. Część z nich jest zauważalna ludzkim okiem lub rozpoznawalna za pomocą węchu – część nie. Szczególnie te ostatnie są niebezpieczne. Wystarczy porównać ze sobą choćby dym jonizacyjny i optyczny. Z tego też powodu czujniki dymu są zróżnicowane pod względem rodzaju substancji, jakiej obecność wykrywają. Znaleźć możesz m.in.:

  • czujniki czadu i gazu,
  • czujniki czadu i dymu, 
  • czujniki czadu, dymu i gazu. 

Wybór między konkretnym rodzajem czujnika zależy więc w dużej mierze od tego, ryzyko pojawienia się której z tych substancji istnieje w przypadku twoich pomieszczeń. Jeśli w domu nie masz gazu, właściwie nie ma potrzeby, abyś taki czujnik montował w domu lub mieszkaniu.

Czujniki różnią się także rodzajem wyświetlacz, budową i dostępnymi funkcjami. Różna jest także skala dokładności wykonywanych przez nie pomiarów. Wszystkie te parametry przekładają się zaś na zróżnicowanie pod względem ceny urządzenia. 

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Centrum każdego z czujników jest sensor. Może być on chemiczny lub elektrochemiczny. Zawiera on substancje, które reagują z odpowiednimi tlenkami unoszącymi się w powietrzu. Urządzenie wyposażone jest również w mikroprocesor, który przetwarza dane zebrane przez sensu i na tej podstawie podaje wynik pomiaru. Kluczowym elementem budowy czujnika jest również głośnik. W sytuacji zagrożenia (np. w nocy, kiedy domownicy śpią) wyraźnie informuje on o zagrożeniu i w ten sposób daje szansę na podjęcie odpowiednich działań we właściwym momencie. Bardzo wiele tragedii związanych z ulatnianiem się czadu czy gazu wynikało z tego, że zbyt późno rozpoznano zagrożenie albo w ogóle nie zdawano sobie z tego sprawy. Warto pamiętać, że gazy i dymy są bardzo podstępne. Nie zawsze są wyczuwalne od razu, a kiedy już się poczuje ich obecność – często jest za późno na ratunek. 

W nowoczesnych czujnikach dymu i czadu montuje się także rozbudowane wyświetlacze, które pozwalają na bieżąco monitorować stan powietrza. Nie oznacza to jednak rezygnacji z głośnika. Alarm dźwiękowy jest podstawą takich urządzeń. Czujnik czadu jest w stanie efektywnie działać nawet do 5 lat. Po tym czasie jednak trzeba go wymienić, ponieważ przede wszystkim sensor nie nadaje się już do kontroli stanu powietrza. 

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Przy montażu czujników dymu należy się stosować przede wszystkim do szczegółowych zaleceń producenta konkretnego modelu. Sposób montażu bardzo często zależy bowiem od budowy konkretnego urządzenia.Ogólna zasada jest natomiast taka, że nie umieszcza się tego typu czujników w bezpośrednim sąsiedztwie płyt grzewczych, pieców, systemów grzewczych. Może się bowiem zdarzać, że lokalnie w tych miejscach stężenie CO2 będzie czasami wzrastać, natomiast bez jakiegokolwiek ryzyka dla domowników. Sensorów nie umieszcza się także ani przy samej podłodze ani wysoko przy suficie. Należy wybrać miejsce z dobrą cyrkulacją powietrza, ale nienarażone na przeciągi. 

Odpowiednie zamontowanie czujnika i dobry wybór miejsca tego montażu są bardzo ważne, aby ewentualna zmiana stężenia została odpowiednio szybko wykryta. 

Jaki czujnik czadu wybrać?

Wybór czujnika czadu i dymu ma ogromne znaczenie dla twojego bezpieczeństwa. Z pewnością nie zaleca się zakupu czujników bez atestów. Są to z reguły podróbki, których efektywność pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Nie warto inwestować w te niepewne urządzenia, skoro sam oryginalny czujnik, który gwarantuje rzetelne pomiary nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać czujnik zasilany z sieci bądź na baterie. To drugie rozwiązanie jest często uznawane za lepsze o tyle, że wybór miejsca montażu nie jest ograniczony przez kwestie dostępności do gniazdka elektrycznego. Z powodzeniem taki czujnik można ustawić np. na szafce. 

Przy wyborze czujnika czadu warto wziąć pod uwagę także:

  • rodzaj i głośność powiadomień – im mocniejszy i głośniejszy sygnał, tym lepiej. Pamiętaj, że powinien być on na tyle wyrazisty, żeby obudzić cię z głębokiego snu. Możesz wybrać także model ze zróżnicowanymi typami powiadomień dla odmiennych zagrożeń (i związanej z nimi skali niebezpieczeństwa).
  • obecność wyświetlacza LCD – to dodatek, natomiast bardzo funkcjonalny, który pozwala na bieżąco kontrolować stężenie gazu czy dymu, a także na przykład poziom rozładowania baterii.