Dom w stylu smart. Znałeś wszystkie te rozwiązania?

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na urządzenie domu w stylu smart. Dostępne jest wiele produktów, które znacznie ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z poszczególnych pomieszczeń. Rozwiązania inteligentnego domu poprawiają także funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Warto przygotować się na przyszłość smart oraz dowiedzieć się jakie rozwiązania z tego zakresu są aktualnie najbardziej popularne.

Czym jest dom w stylu smart? 

Smart dom to specjalny system domowej automatyki, który sprawia, że mieszkańcy mogą wygodniej i bezpieczniej korzystać z poszczególnych pomieszczeń. Ponadto system zarządzania energią pozwala także zmniejszyć wysokość rachunków prądu. Warto więc bliżej się mu przyjrzeć. System zarządzania energią to inteligentny mechanizm, który pomaga monitorować i zarządzać zużyciem energii elektrycznej. 

Zwykle system inteligentnego domu składa się z: 

  • komponentów takich jak inteligentny czujnik, gniazdka, oświetlenie, czy ogrzewanie, a także różne alarmy i kamery,  
  • systemy sterujące np. wszelkie piloty, sterowniki czy przyciski.  

Wszystkie te elementy są ze sobą połączone, dzięki czemu można bez problemów sterować wszelkimi urządzeniami i funkcjami w mieszkaniu. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość sterowania za pomocą tabletu lub smartfonu. Aplikacje mobilne umożliwiają wyłączanie oraz włączanie różnych urządzeń, regulowanie oświetlenia, temperatury itd. zarówno z domu jak i przebywając poza nim.  

Automatyczne urządzenie do sprzątania 

Jednym z bardzo pomocnych i potrzebnych elementów smart home jest automatyczne urządzenie do sprzątania. Ma ono bardzo małe rozmiary i samodzielnie potrafi sprzątać wiele pomieszczeń. Odkurzacz można zaprogramować we właściwy sposób np. aby sprzątał w określonych godzinach (nawet podczas nieobecności w domu). Dzięki obecności wielu inteligentnych czujników, tworzy on mapę pomieszczeń, która umożliwia dokładne sprzątanie.  

Sterowanie oświetleniem  

Kolejną niezwykle ciekawą funkcją smart home jest automatyczne sterowanie światłem. Technologia ta umożliwia określanie intensywności oświetlenia, a także ustalanie barwy i koloru. Całością można sterować za pomocą specjalnego pilota. Funkcja ta jest bardzo przydatna i znacznie podnosi komfort domowników.  

Telewizor  

Bardzo ważnym elementem smart home może być także telewizor. Nowoczesne modele posiadają ciekawe funkcje jak np. sterowanie głosem, gestami, a także łatwy dostęp do wielu aplikacji. Dzięki temu można przeglądać na strony internetowe, grać w różne gry itd.  

System sterowania temperaturą 

Kolejną częścią smart home jest system inteligentnego sterowania temperaturą. Dzięki czujnikom, temperatura zmienia się automatycznie, zależnie od tego jaka pogoda panuje na zewnątrz. Można indywidualnie zaprojektować działanie systemu, aby np. w kuchni, gdzie są dodatkowe źródła ciepła, temperatura była niższa. Temperatura może także wzrastać lub się obniżać w konkretnych godzinach.  

System smart home jest bardzo dużym udogodnieniem. Rozwiązania, które się z nim wiążą, wpływają na komfort domowników i sprawiają, że funkcjonowanie w domu staje się bardziej wygodne.