Chociaż przez wiele lat balkony francuskie pojawiały się przede wszystkim w blokach i biurowcach, dzisiaj coraz częściej można zauważyć je również na domach jednorodzinnych. To idealne rozwiązanie dla współczesnej gęstej zabudowy, w której naprawdę trudno zdecydować się na bardziej standardowe rozwiązania. Jednocześnie warto podkreślić, że dzięki nim pomieszczenia są lepiej oświetlone, a sami właściciele oszczędzają energię. Problemem jednak okazuje się aranżacja. Co zrobić, by balkony francuskie pięknie wyglądały?

Balkony francuskie

Balkony francuskie można spotkać w niemal każdej miejscowości. Z pewnością trafisz na nie w każdym mieście – to naprawdę powszechnie stosowane rozwiązanie. Idealnie komponują się z modernistycznymi bryłami, w których postawiono na proste geometryczne kształty. Balkony francuskie są minimalistyczne i doskonale wpisują się w modną od kilku lat stylistykę wykorzystywaną w projektach domów jednorodzinnych.

Choć wielu z nas balkon kojarzy się przede wszystkim z miejscem wypoczynku, na którym latem stawiamy wygodne meble ogrodowe, niekoniecznie tak musi być. Balkony francuskie zostały bowiem pozbawione klasycznej płyty – to połączenie okna i położonej bardzo blisko niego balustrady. Zdecydowanie nie zmieszczą się na nich fotele czy choćby suszarka na pranie. Dlaczego więc mimo wszystko uznajemy, że są praktyczne i naprawdę warto się na nie zdecydować?

Musisz wiedzieć, że balkony francuskie nie są w architekturze nowe. Z całą pewnością pojawiały się już w baroku, a dzisiaj przeżywają odrodzenie ze względu na swoje liczne zalety. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim balustrady francuskie zapewniają ci dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniu. Wynika to z ich rozmiaru oraz braku zadaszenia – są większe niż klasyczne okna i nic nie przesłania docierających do wnętrza pokoju promieni słonecznych. Sprawdzą się więc idealnie w domach, w których znajdują się długie i wąskie pomieszczenia. Dzięki balustradzie zapewniają bezpieczeństwo, a jej dodatkową zaletą jest ponadczasowa elegancja. Projektanci stawiają na balkony francuskie, gdy chcą optycznie wyszczuplić bryłę budynku i dodać mu strzelistości. Okazuje się również, że można je pięknie przyozdobić – wystarczy powiesić na nich odpowiednio dobrane kwiaty.

Jakie kwiaty na balkony francuskie?

Jakie kwiaty można wybrać na balkon francuski? Pierwszym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego rodzaju rośliny jest wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Czasem bowiem zdarza się, że balkony francuskie mają niewielką płytę. To najczęściej naprawdę niewielka nisza, na której jednak mogą zmieścić się donice. Warto jednak podkreślić, że również najbardziej klasyczne balkony francuskie dają sporo możliwości aranżacyjnych. Możesz w piękny sposób przyozdobić swój dom kwiatami wiszącymi, pnącymi lub kaskadowymi. Gwarantujemy, że odpowiednio dobrane i zadbane będą przyciągały wzrok przechodniów.

Co jest najważniejsze, gdy chcesz wybrać właściwe kwiaty na balkony francuskie? Przede wszystkim ustal, po której stronie się znajdują. Określając położenie względem słońca, najdokładniej ustalisz, które gatunki będą miały tu dobre warunki do rozwoju i kwitnienia. Musisz bowiem pamiętać, że po południowej stronie najlepiej rozwijają się rośliny odporne na silne nasłonecznienie, natomiast po północnej sprawdzają się przede wszystkim te cieniolubne. Oczywistym jest, że najwięcej możliwości dają balkony francuskie skierowane na zachód i wschód, gdzie panują warunki pośrednie. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość roślin dostępnych w sklepach potrzebuje właśnie równowagi pomiędzy dostępem do słońca a cieniem.