Będąc właścicielami małego mieszkania poszukujemy rozwiązań, które funkcjonalnością i estetyką wykonania skradłyby nasze serca. Jednym z takich mebli są ławostoły, które w fenomenalny sposób pozwalają zorganizować przestrzeń – bez efektu zagracenia, a przy tym zachwycając stylowym wyglądem. Rozkładane i podnoszone stanowią doskonały dowód na to, że pogodzenie praktyczności ze zróżnicowanym designem nie jest skomplikowanym zabiegiem – nawet w małych metrażowo pomieszczeniach!

Ławostół jako przykład wielofunkcyjnego mebla

Szlachetnym reprezentantem domowego wyposażenia łączącego walory użyteczne z estetycznymi jest ławostół, który okaże się strzałem w dziesiątkę u osób posiadających małej wielkości pokój dzienny. Jako jedyny eliminuje konieczność podjęcia wyboru między dużym rodzinnym stołem, a niewielkim i poręcznym stolikiem. Początkowo mebel pełni funkcję ławy, zaś po rozłożeniu i podniesieniu blatu zamienia się w wygodny, okolicznościowy stół. Swoboda jego modyfikacji i sposoby ustawienia w dużej mierze uwarunkowane są systemem podnoszenia.

Jaki rodzaj wybrać?

Poszukując idealny model ławostołu do posiadanego wnętrza, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, na jakich funkcjach szczególnie nam zależy. Czy w codziennym użytku ma to być zarówno ława, jak i stół ? A może opcja ławy będzie użytkowania częściej niż stół, który rozkładany będzie wyłącznie podczas uroczystych okoliczności? Podjęcie tej decyzji jest szalenie ważne, gdyż w głównej mierze determinuje rodzaj zastosowanego mechanizmu. W sprzedaży bowiem są ławy wyposażone w system pajączka, podnoszone pneumatycznie, wzbogacone siłownikiem gazowym, jak również tradycyjne ławostoły podnoszone korbką czy modele z wymienianymi nogami.

Modele do różnych wnętrz

Wielu osobom pewnie wydaje się, że ławostoły to meble, które stylistyką i wyglądem nawiązują do czasu PRL-u. Nic bardziej mylnego! Współczesne odsłony tego zapomnianego elementu wyposażenia przyjmują rozmaite konwencje, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. O ile tradycjonaliści nie przejdą obojętnie wokół modeli o zaokrąglonych kształtach w typowej dla siebie drewnianej kolorystyce, o tyle miłośnicy minimalizmu znajdą dla siebie ławostoły w kolorze sonoma lub białe, lakierowane na wysoki połysk. Ich jasna kolorystyka sprawi, że wnętrze pomimo małych rozmiarów zyska wrażenie bardziej przestronnego.

Jedno pozostaje pewne, połączenie ławy i stołu to rozwiązanie uniwersalne i praktyczne, które nie musi się ograniczać. Pozwoli stworzyć rodzinną strefę wypoczynku, bez utraty swobody ruchu.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c304-lawostoly