Umywalka jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej łazienki i toalety. Codziennie wielokrotnie jej używamy. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę opcji, wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest łatwy. Koniecznie zwróć uwagę na kształt, rozmiar, sposób montażu i typ umywalki. Zobacz, z jakiego materiału została wykonana.

Umywalki wiszące i stojące

Biorąc pod uwagę sposób montażu, umywalki możemy podzielić przede wszystkim na wiszące i stojące. Model stojący jest praktyczny i solidny. Można go umieścić na łazienkowym meblu lub blacie. Może przybrać nowoczesny lub tradycyjny kształt.

Świetną alternatywą jest umywalka wisząca. Montuje się ją na specjalnych śrubach. Nie są duże i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Dlatego świetnie sprawdzi się w niewielkiej łazience i toaletce. Dostępne są również modele wiszące, które jednocześnie można zamontować na postumencie albo półpostumencie. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ postumenty występują w różnych kształtach. Możemy też wybrać umywalki z konsolą.

umawalki

Funkcjonalne umywalki meblowe

Tego typu umywalki są idealnie dopasowane do wielkości mebla. Warto kupić gotowy zestaw. Wtedy mamy pewność, że umywalka perfekcyjnie pasuje pod względem kształtu i rozmiaru do mebla łazienkowego. Jeśli lubimy odważne i ekstrawaganckie rozwiązania, umywalka czerwona z pewnością nam się spodoba. Jeśli jednak cenimy tradycyjne rozwiązania, wybierzmy białą umywalkę.

W ofercie sklepów znajdziemy umywalki podblatowe i wpuszczane w blat łazienkowy. Pod umywalką możemy postawić szafkę. Wtedy ukryjemy w niej armaturę. Ponadto można do niej schować kosmetyki i ręczniki, a koło niej niezbędne akcesoria i przybory toaletowe.

umywalki-czerwone-biale

Materiał

Największą popularnością cieszą się umywalki ceramiczne. Taki model doskonale pasuje do tradycyjnej łazienki. Jest praktyczny i wytrzymały. Najczęściej pokryty jest specjalną, ochronną powłoką. Dzięki temu nie osadza się łatwo na nim kurz, brud i kamień.

Niezwykle wytrzymała jest umywalka granitowa i marmurowa. Niestety jest droższa. Czasami jednak warto zapłacić trochę więcej za wyższą jakość. Korzystając z popularnych środków do czyszczenia, możemy łatwo i szybko ją wymyć. Doskonałą alternatywą są również umywalki konglomeratowe i kompozytowe. Są tak samo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, ale lżejsze.

Na rynku dostępne są również umywalki ze stali nierdzewnej i emaliowanej. Znajdziemy też modele szklane i wykonane z tworzyw sztucznych. Oryginalnie wyglądają drewniane umywalki. Do ich produkcji wykorzystano nowoczesne technologie i doskonałej jakości, wodoodporne lakiery.

Rozmiary i kształty umywalek

Wybierając umywalkę, pamiętajmy, by była proporcjonalna do metrażu łazienki. Popularna szerokość umywalki to 45, 50, 55 i 60 cm. Jej głębokość nie powinna krępować ruchu. Musi być wygodna.

Umywalki występują w różnych kształtach. Dopasujmy go do aranżacji wnętrza. Biorąc pod uwagę liczbę stanowisk, umywalki możemy podzielić na jednostanowiskowe i dwustanowiskowe. W tym przypadku weźmy pod uwagę potrzeby rodziny. Zastanówmy się, ile osób chciałoby rano i wieczorem skorzystać jednocześnie z umywalki.