Lampa wisząca w kuchni – czy to dobry pomysł?

Kuchnia to często miejsce, w którym koncentruje się życie domowników. Jego specyfikę kształtuje przede wszystkim fakt, że właśnie tam gotujemy, a czasem także spożywamy nasze posiłki. Aranżacja oświetlenia w przestrzeni tego rodzaju powinna uwzględniać tę kwestię. Centralne miejsce na kuchennym suficie zajmuje zwykle lampa wisząca. Czy takie podejście jest sensowne?

Styl klosza – warto być praktycznym

Lampa wisząca w kuchni, będzie bardzo dobrym pomysłem, o ile zatroszczymy się o kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim odpowiedni styl klosza – warto stawiać na jak najprostsze, minimalistyczne rozwiązania. Jeżeli w centralnym miejscu kuchennego sufitu umieścimy bogato zdobioną lampę w stylu glamour, z której zwisają girlandy szklanych paciorków – prawdopodobnie nie uzyskamy ciekawego efektu wizualnego. Nie będzie też można zbyt długo cieszyć się pięknem takiego nabytku, gdyż zabrudzi się zwyczajnie w szybkim tempie. Takie podejście jest niepraktyczne.

Materiał, z jakiego wykonany jest klosz

Złym pomysłem w kuchni będą również lampy wiszące o kloszach wykonanych z materiału lub papieru. Warto tutaj przypomnieć, że kuchnia jest także zwykle miejscem, gdzie podczas wszelkiego typu spotkań towarzyskich udają się palacze (zwłaszcza zimą – gdy nie ma możliwości komfortowego wyjścia na balkon). Podsumowując: najlepsze będą klosze o skromnych, nieskomplikowanych wzorach klosza, wykonane z metalu, szkła lub tworzyw sztucznych. Są proste w czyszczeniu i nie nasiąkną różnymi zapachami, ani nie zmienią koloru pod wpływem dymu papierosowego.

Popularne wzory lamp wiszących do kuchni

Klienci sklepów z oświetleniem bardzo często decydują się na prosty, rozchodzący się ku dołowi, stożkowaty kształt klosza. Inne popularne wersje to modele o zaokrąglonych bokach. O ile w naszej kuchni stoi stół – warto powiesić lampę właśnie nad nim. Będzie to tworzyć miły nastrój w trakcie wspólnych posiłków. Lampa wisząca, wyposażona w żarówkę o ciepłej barwie światła stworzy bardzo przytulną atmosferę.

Oświetlenie blatu kuchennego

Niezależnie od tego, jak funkcjonalną lampę wiszącą sprawimy sobie do kuchni – i tak trzeba zatroszczyć się o dodatkowe źródło światła przy blacie. Przygotowywanie codziennych potraw wymaga dużego komfortu wizualnego, zwłaszcza gdy zabieramy się za gotowanie po zmroku. Rozwiązań może być tutaj kilka. Jeżeli nad blatem znajdują się szafki, możemy pokusić się o zamontowanie u ich dołu kilku spotów, ułożonych w rządek. Jeżeli zaś nie przepadamy za tego typu punktowym oświetleniem, warto zatroszczyć się o odpowiedni kinkiet – najlepiej z możliwością dokładnej regulacji kierunku padania smugi światła.

Lampy wiszące – nie do wąskich kuchni

Warto też zadbać o to, by nasza lampa wisząca do kuchni była w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli mamy do dyspozycji małą przestrzeń – lepiej poszukać klosza o mniejszej średnicy. Możliwości rynku są bardzo szerokie – jeżeli wykażemy odrobinę wytrwałości, na pewno uda się znaleźć wariant, który w pełni nas zadowoli. W przypadku, gdy nasza kuchnia jest stosunkowo wąska – dobrym wyjściem mogą być niewielkie reflektory (w wybranej liczbie) na szynie. Zyskamy wtedy bardziej równomierne oświetlenie przestrzeni kuchennej, niż w wypadku pojedynczej lampy wiszącej w centralnym punkcie.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze mieszkanie lub dom bez co najmniej kilku lamp wiszących. Jest to podstawowy element aranżacji wnętrza – także w kuchni. Warto dbać o to, by lampa kuchenna była funkcjonalnym, łatwym do utrzymania w czystości wariantem tego rodzaju wyposażenia.