lampa do kuchni

Lampy do kuchni to trudny wybór, który nie zawsze sprawia nam łatwość. W takim pomieszczeniu przydadzą nam się przede wszystkim lampy sufitowe, które ułatwią nam pogląd na świat – dosłownie. Im jaśniejsze światło, tym wygodniej nam przygotowywać najróżniejsze posiłki. Także poczucie radości jest dużo większe niż przy słabym świetle.

Lampy do kuchni?

Najważniejsze są lampy, które umieszczamy nad sufitem. Powinniśmy je umieścić tak, by światło padało pod dogodnym kątem na blat, przy którym pracujemy. Nie patrzmy do końca na niesamowite abażury, wzory rodem z bajek czy niecodzienne rozwiązania. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że w kuchni, zwłaszcza zamkniętej, opary i tłuszcz unosi się do góry, brzydko mówiąc oblepiając klosz lamp lub lampy. Takie lampy trzeba czyścić, a skomplikowana budowa mogłaby nam bardzo utrudnić robotę. Niekoniecznie to ciekawe doświadczenie. A przecież we współczesności staramy się unikać trudnych rozwiązań, prawda? Dlatego warto skupić się na prostych, ciekawych kloszach. Należy także dobrać je, oczywiście, pod stylistykę kuchni. Jeżeli mamy do czynienia z nowoczesną przestrzenią, równie nowoczesną lampę trzeba będzie zakupić – inne kolory, zwłaszcza jeżeli nie są użyte w kuchni, mogą się gryźć.

Stylistyka kuchni i lamp

Lampy do kuchni, do małego pomieszczenia, mogą być niewielkie. Może być także jedna lampa o szerokim kloszu, której żarówka daje wystarczające światło. Do dużej kuchni warto wykorzystać zestaw przynajmniej trzech lamp o nieco mniejszych kloszach. Jeżeli mogą się one odginać i świecić na kilka różnych stron – to świetnie. To bowiem dobre rozwiązanie do przestronnego pomieszczenia, w którym brakuje nam dodatkowego oświetlenia. Jeżeli w kuchni mamy wyspę bądź stół jadalny, zamontujmy także lampę centralnie nad nim, tak, by kąt padania był odpowiedni. Dzięki temu nasze dzieci nie usną przy śniadaniu, nie mówiąc o nas samych. Wybór lamp więc nie jest najtrudniejsza rzeczą pod słońcem – ale trzeba wybierać je z głową.