niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWnętrzaKwiatowe inspiracje – obrazy, które ożywią Twój wystrój

Kwiatowe inspiracje – obrazy, które ożywią Twój wystrój

Dzisiaj przyjrzymy się kwiatowym akcentom dekoracyjnym. Z pomocą specjalisty od aranżacji wnętrz udowodnimy, że dobrze znane motywy mogą się prezentować efektownie i oryginalnie, jeśli tylko wiemy, na jakie rozwiązania się zdecydować. Floralne obrazy pomogą nam ozdobić zarówno tradycyjną stylizację, jak i nowoczesną, loftową przestrzeń. Możliwości jest znacznie, znacznie więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Nie traćmy więc czasu i przejdźmy do konkretnych propozycji. Wiosna już za oknem, a to doskonały moment, by odświeżyć dotychczasowy wystrój!

Ile gatunków kwiatów rośnie na Ziemi, tyle mamy różnych sposobów, by ozdobić mieszkanie. Możemy zainspirować się rodzimymi roślinami, które widujemy na co dzień na miejskich skwerkach lub pamiętamy z czasów dzieciństwa spędzanego na wsi, ale możemy także zwrócić się w stronę egzotycznych krajów. Decydując się na konkretne rozwiązanie najlepiej kierować się wystrojem, jaki panuje w naszym mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce?

Ważny jest nie tylko wybór określonych gatunków roślin, ale także forma ich zaprezentowania na płótnie. Do wyboru mamy bowiem nie tylko fotografie, ale także artystyczne czy minimalistyczne w wyrazie obrazy. Kwiaty nie powinny być tylko efektowną ozdobą przestrzeni, ale także elementem, który idealnie z nią koresponduje. Dopiero harmonijne połączenie aranżacji i dodatków da nam naprawdę spektakularny rezultat. – wyjaśnił nam ekspert z Redro.pl.

Kwiatowe obrazy to prawdziwe bogactwo dekoracyjnych możliwości, gąszcz wzorów, w którym dosłownie można się zgubić. Poprosiliśmy więc specjalistę, by wybrał dla nas garść propozycji o możliwie najbardziej różnorodnym charakterze.     

Artystyczne inspiracje

obraz kwiaty van gogh

Gdy mowa o floralnych wzorach z pewnością wielu z nas mogą przyjść do głowy martwe natury i jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne. Właśnie ten motyw przedstawieniowy cieszy się naprawdę dużą popularnością. Co więcej, jest to także bardzo uniwersalna propozycja, którą śmiało możemy wprowadzić i do tradycyjnie urządzonego salonu, i do wystroju w nowoczesnym stylu. Skąd aż taka rozbieżność? Wszystko zależy od tego w jakiej konwencji będą namalowane takie obrazy. Kwiaty w wazonie mogą nawiązywać do dzieł znanych holenderskich mistrzów z XVII wieku, które odznaczały się dużą dozą realizmu. Mogą jednak przypominać także dzieła współczesnych artystów, takich jak Pablo Picasso czy Cezanne, którzy swobodnie traktowali wierne odzwierciedlanie rzeczywistości. Właśnie ze względu na różnorodność takie kompozycje pojawiły się wśród naszych pomysłów jako pierwsze. Warto także podkreślić, że malarskie wzory to świetny sposób nie tylko na aranżację salonu, ale także kuchni czy przedpokoju.

Floralny minimalizm

obraz kwiaty przebiśnieg

Wśród naszych pomysłów znalazły się także minimalistyczne obrazy do salonu. Kwiaty to nie tylko bujne róże i piwonie czy przyciągające wzrok żółte słoneczniki. Na płótnach mogą się znaleźć także zupełnie zaskakujące floralne przedstawienia i właśnie takie wzory pozwolą nam ozdobić współczesny wystrój zachowując jego ascetyczny charakter. Oto, co wybrał dla nas ekspert z Redro.pl:

W nowoczesnym wnętrzu najlepiej sprawdzą się artystyczne fotografie, które w nietypowy sposób podchodzą do portretowania roślin. Świetnym przykładem jest makrofotografia dmuchawca. Jego ażurowa, pierzasta kula zaprezentowana na białym lub czarnym tle to znakomity przykład ozdoby, która będzie pasować jak ulał do oszczędnej aranżacji. Podobny efekt uzyskamy, gdy na ścianie pojawią się zasuszone makówki lub pojedynczy przebiśnieg. Zasada, jaką najlepiej się tutaj kierować, to „less is more”. Na płótnie wcale nie musi znajdować się wiele, by floralna dekoracja była wizualnie atrakcyjna.     

Egzotyczna plątanina

obraz kwiaty egzotyczne

Wiosna to czas kwitnięcia magnolii, żonkili i tulipanów. Jeśli jednak chcemy, by w naszym mieszkaniu zagościła nieco cieplejsza atmosfera, inspiracji poszukajmy wśród egzotycznych gatunków roślin. Od razu spieszymy z wyjaśnieniem, że na uwagę zasługuje nie tylko dobrze znana orchidea. Puśćmy wodze fantazji i udekorujmy sypialnię prawdziwie tropikalnymi odmianami, dzięki którym zwykłe pomieszczenie zamieni się w doskonałą do relaksu oazę spokoju. By osiągnąć jak najlepszy efekt postawmy na wielkoformatowe płótno, które zawiesimy nad wezgłowiem łóżka. Co mogą prezentować tropikalne obrazy? Kwiaty, a dokładniej istną plątaninę kwiatów, o najróżniejszych kolorach i kształtach. Wystarczy przywołać takie gatunki jak hibiskus, passiflora, echmea czy anturium. Roślinny wzór ukazany na intensywnie czarnym tle z jednej strony urozmaici przestrzeń, a z drugiej nada jej przytulnego charakteru.

Potrójna kompozycja  

obraz kwiaty tryptyk

Zupełnie wyjątkowym pomysłem na urozmaicenie przestronnego pokoju jest tryptyk. To znakomite rozwiązanie, gdy dysponujemy dużym metrażem i potrzebujemy takiej ozdoby, która swoją skalą będzie pasować do naszego mieszkania. Kompozycja składająca się z trzech płócien, które zawieszone obok siebie tworzą cały wzór, sprawdzi się i w salonie nad kanapą, i w jadalni nad stołem, i w sypialni nad łóżkiem. W przypadku takiej dekoracji mamy wiele różnych opcji do wyboru.

Tryptyk bowiem to nie tylko malarskie wzory, ale także szkice czy fotografie. Jeśli decydujemy się na tak rozbudowaną ozdobę, możemy poprzestać na oszczędnym w wyrazie przedstawieniu. Czarno-białe pole tulipanów to świetna propozycja. Jeśli jednak lubimy wyraziste aranżacje, wprowadźmy do pokoju kolorowy akcent w postaci pączków różowej magnolii zaprezentowanych na tle błękitnego nieba. – poradził nam specjalista. 

Rośliny, nie tylko kwiaty, ale także zielone, liściaste gatunki w postaci monstery czy fikusa, to znakomity sposób, by udekorować mieszkanie i nadać mu przytulnego charakteru. Zawieśmy na ścianach floralne obrazy, ustawmy w pokojach doniczki z egzotycznymi odmianami i cieszmy się efektowną metamorfozą przeprowadzoną dosłownie w mgnieniu oka.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments