poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiJakie płytki do kuchni położyć?

Jakie płytki do kuchni położyć?

Urządzenie przestrzeni kuchni wymaga wielu przemyślanych decyzji. Przede wszystkim to niezwykle ważne miejsce, w którym nie tylko się gotuje, ale również spotyka z rodziną czy ze znajomymi. To miejsce, w którym tętni życie niemalże przez cały dzień. Z drugiej strony przestrzeń kuchni jest także bardzo wymagająca. Odpowiednia aranżacja powinna ułatwiać sprzątanie oraz przemieszczanie się pomiędzy konkretnymi strefami przechowywania, gotowania czy przygotowywania posiłków. Dlatego właśnie i od mebli, i od płytek do kuchni będziemy wymagać zdecydowanie więcej.

Kolory, kształty, faktury

Płytki do kuchni coraz rzadziej wykorzystują motywy związane tylko i wyłącznie z tą przestrzenią. Bardzo często stają się ona także łącznikiem z jadalnią czy salonem i pomagają zadbać o pewną konsekwencję stylistyczną. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, spośród których bez problemu można dobrać dokładnie takie, które podkreślą styl wnętrza. Najczęściej wybierane są płytki do kuchni ceramiczne, które są wypalane z gliny, krzemionki oraz różnego rodzaju skał i barwników. Zarówno te, które kładzie się na ścianie, jak i podłogowe muszą być i estetyczne, i użyteczne. Do ich największych zalet należy wytrzymałość.

Co położyć w kuchni?

Jest wiele różnych materiałów, które można położyć na ściany i podłogi. Niezmiennie jednak zaufaniem cieszą się płytki do kuchni. Wykonane naturalnych surowców nie wymagają ochrony oraz konserwacji i łatwo poddają się czyszczeniu. Muszą być również wytrzymałe, bo jak w żadnym innym pomieszczeniu właśnie tu będą narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego właśnie płytki do kuchni muszą być odporne na wilgoć, uderzenia, zarysowania – czyli intensywną eksploatację. Przy wyborze konkretnego modelu warto więc bardzo dokładnie zwrócić uwagę na klasę jakości, klasę ścieralności, nasiąkliwość wodną, antypoślizgowość i wytrzymałość na zginanie. Te wszystkie aspekty należy dokładnie przemyśleć. Na przykład płytki do kuchni antypoślizgowe zapewnią większe bezpieczeństwo, ale z drugiej strony przez wypukłe lub wklęsłe wzory na ich powierzchni będzie je trudniej utrzymać w czystości. Dlatego takie modele sprawdzają się przede wszystkim przy drzwiach wejściowych czy na schodach.

Porządek i styl

To właśnie czystość jest jednym z najważniejszych zalet kuchni. Tę pozwolą zachować dobrane kafelki. Warto przy tym pamiętać, że płytki do kuchni to szereg wzorów i kolorów i bez problemu stworzymy nowoczesne lub też tradycyjne czy rustykalne wnętrze właśnie takimi detalami. Poza tym w ofertach producentów znaleźć można propozycje w różnych formatach o ciekawych technikach kładzenia. W ten sposób można skomponować idealne wnętrza z oświetleniem, meblami oraz niezwykle istotnymi kuchennymi detalami.

Artykuł powstał we współpracy z carrea.pl

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments